ثبت اسبهای جامانده از کتاب

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
بنظر شما آیا رهکاری وجود دارد تا بتوان اسبهای جامانده از کتاب را هم در یک کتاب انساب داخلی ثبت کرد؟

vatan

Member
اولین راه کار برای ثبت توسط واهو ثبت توسط کتاب انساب داخلی هست. مهمترین کار ثبت یک سری از اسبهای به جا مانده به عنوان اسبان پایه ثبت نشده هست.
به همراه شجره و رنگ و سن و جنس و غیره میشه از هر کدوم نمونه مو گرفت و نگهداری کرد.

fatima

Member
♘ امیرحسین ♞ گفت:
بنظر شما آیا رهکاری وجود دارد تا بتوان اسبهای جامانده از کتاب را هم در یک کتاب انساب داخلی ثبت کرد؟
چه جالب!! من هم دیشب داشتم به همین فکر می کردم!!!

fatima

Member
vatan گفت:
اولین راه کار برای ثبت توسط واهو ثبت توسط کتاب انساب داخلی هست. مهمترین کار ثبت یک سری از اسبهای به جا مانده به عنوان اسبان پایه ثبت نشده هست.
به همراه شجره و رنگ و سن و جنس و غیره میشه از هر کدوم نمونه مو گرفت و نگهداری کرد.
بعد از همه این کارهایی که گفتین که باید به دقت انجام بشه، باید یه درخواست رسمی از واهو برای این کار صورت بگیره، که ظاهرا تو واهو براش رای گیری میشه و اگه رای کافی آوردیم اون موقع هیاتی از واهو برای این کار به کشور میان.

از شدن که میشه ولی باید مرحله اولش تو کشور خودمون و توسط افراد زیربط انجام بشه تا بعد یه درخواست رسمی داده بشه.

♘امیرحسین♞

vatan گفت:
آیا همه اسبهای جامانده مالک دارند؟

sohrab

Active member
الان مسئله مهمتر اسبهای ردی هستند.
وضع ایران در واهو خیلی اسفناکه. کافیه سری به سایت واهو بزنید تا بفهمید.
اصلا فدراسیون نماینده ای داره که در اجلاس ها شرکت کنه؟

vatan

Member
سهراب گفت:
سهراب چه قدر اسب ردی داشتیم؟؟
و آیا به نظرت واقعا ردی بودند یا اشتباه در نمونه گیری و غیره بوده؟؟
اسب های خوبی هم تو این لیست ردی ها هست یا نه ؟؟

sohrab

Active member
تعداد دقیقش را نمیدونم ولی در جریان پیگیری آزمایش مجدد یک مادیان، معاونت فنی بعد از یکسال جواب داد که هنوز 3500 درخواست رسیدگی قبل از ما توی نوبت هستند!
به عنوان مثال اشتباهی که در مورد این مادیان صورت گرفت، این بود که هنگام موگیری کارگر اصطبل حضور داشت و نام پدرش را اشتباه گفت و کسی متوجه نشد، ( به جای "باسم" گفته بود "باسط"! ) تا اینکه نتایج آمد و مادیان از طرف پدری رد شد و درخواست آزمایش با پدر اصلی را دادیم. بعد از کلی پیگیری معلوم شد فدراسیون به آزمایشگاه مورد تائید واهو بدهکاره و شکایات مردم روی هم انباشته میشه و نتیجه نداره.
اشتباهات دیگه هم هست که مادیان را از یک اسبی کشیدن ولی بعدا از اسب دیگری گرفته و از پدر رد شده و ...
البته مطمئنا عده ای هم کره های بی شجره را به عنوان کره ی اسبهای داغدار ثبت کردند و تقلب کردند (یادمه وقتی تازه زمزمه های تست dna مطرح شد عده ای نگران شدند دستشون رو بشه!)
ولی حداقل در خوزستان اختلاط با سایر نژادها صورت نگرفته . چون اسب غیر عرب هیچ جا نگهداری نمیشه و بیشتر جابجایی پدر بوده.

مرضیه

Member
و بماند یکسری اسب هایی هم که دقیقا معلوم نیست کره ی کی هستند و تیرشون چیه و به دروغ اسم هایی بهشون بسته میشه...!
در خصوص تیره البته این بیشتر اتفاق میوفته که مثلا تیره ی مادر اسبی مشخص نیست و همینجوری میگن فلان تیره است!

♘ امیرحسین ♞ گفت:
دیشب کی دیگه داشته فکر میکرده؟
من دو ساله که هر شب دارم فکر میکنم. مخم هم داره سوت میکشه. امیرجان فقط خواهش میکنم این بحث رو ادامه بده اورژانسی. ولش نکن، تمنا میکنم.
fatima گفت:
بعد از همه این کارهایی که گفتین که باید به دقت انجام بشه، باید یه درخواست رسمی از واهو برای این کار صورت بگیره، که ظاهرا تو واهو براش رای گیری میشه و اگه رای کافی آوردیم اون موقع هیاتی از واهو برای این کار به کشور میان.
از شدن که میشه ولی باید مرحله اولش تو کشور خودمون و توسط افراد زیربط انجام بشه تا بعد یه درخواست رسمی داده بشه.
منبع؟ مدرکی هم برای این راهکارتون دارین؟ از کجا گفتین این حرف رو؟ اگه امکان داره آدرس بدین برای مطالعه دقیق تر. اگه این راهکار باشه، خیلی عالیه. مایه اش فقط چونه زنی هست با واهو.
راستی یک سوال: این افراد زیربط کیه؟ آیا الزاما باید دولتی ها باشن؟ آرزو میکنم جوابتون به این سوال، منفی باشه!
vatan گفت:
این کار هم شدنیه. فقط چند نفر آدم عاشق و ترجیحا متخصص میخواد که بعدا دیگه واهو هم نتونه توش اما و اگر بیاره. خودت پایه هستی Vatan جان؟ نمونه خون هم میتونیم بگیریم. ولی برای اینکه حساب و کتاب داشته باشه و قابل استناد هم باشه، باید ابتدا یک تشکل رسمی، ثبت شده و غیردولتی (تاکید میکنم: غیر دولتی) تشکیل داد. از برو بچه های همین انجمن هم میشه شروع کرد. اگه امیر حسین راضی بشه که پا پیش بذاره، عالیه. امیر جان هستی؟
♘ امیرحسین ♞ گفت:
آیا همه اسبهای جامانده مالک دارند؟
یعنی چی چی که مالک دارند؟
آقا یکی به این سوال جواب بده تا من سکته نکردم؟
یعنی اوضاع اینقدر خیطه که همچین اسبهایی هم بی صاحب هستن؟
جل الخالق!!! اینجا کجاست؟ من کی هستم؟ تو چی میگی؟!!!!!!!!
سهراب گفت:
آقا جون تو رو سر جدت قسم، دیگه اسم این فدراسیون رو توی این بحث نیارین. بابا فدراسیون مرد، حلواشم خیرات کردن رفت. آقا مگه مرحوم خانم فدراسیونی بودن؟ دولتی بودن؟ حکم نمایندگی از دولت داشتن؟
عزیزان عضو انجمن، هر کسی که میتونه به این یک سوال ساده من جواب بده صریح، واضح و روشن. من رو از نا آگاهی در بیارین:
آیا برای ارتباط با واهو، باید الزاما نماینده دولت بود یا تشکل های غیر دولتی هم میتونن مستقلا با واهو طرف بشن؟
پاسخ به این سوال برای شروع هر حرکتی، حیاتی و الزامیه. خواهش میکنم مستند جواب بدین.

سهراب گفت:
تعداد دقیقش را نمیدونم ولی در جریان پیگیری آزمایش مجدد یک مادیان، معاونت فنی بعد از یکسال جواب داد که هنوز 3500 درخواست رسیدگی قبل از ما توی نوبت هستند!
به عنوان مثال اشتباهی که در مورد این مادیان صورت گرفت، این بود که هنگام موگیری کارگر اصطبل حضور داشت و نام پدرش را اشتباه گفت و کسی متوجه نشد، ( به جای "باسم" گفته بود "باسط"! ) تا اینکه نتایج آمد و مادیان از طرف پدری رد شد و درخواست آزمایش با پدر اصلی را دادیم. بعد از کلی پیگیری معلوم شد فدراسیون به آزمایشگاه مورد تائید واهو بدهکاره و شکایات مردم روی هم انباشته میشه و نتیجه نداره.
اشتباهات دیگه هم هست که مادیان را از یک اسبی کشیدن ولی بعدا از اسب دیگری گرفته و از پدر رد شده و ...
البته مطمئنا عده ای هم کره های بی شجره را به عنوان کره ی اسبهای داغدار ثبت کردند و تقلب کردند (یادمه وقتی تازه زمزمه های تست dna مطرح شد عده ای نگران شدند دستشون رو بشه!)
ولی حداقل در خوزستان اختلاط با سایر نژادها صورت نگرفته . چون اسب غیر عرب هیچ جا نگهداری نمیشه و بیشتر جابجایی پدر بوده.
سهراب جان اگه بشه یک آزمایشگاه مورد تایید در کشور خودمون داشته باشیم، چطور؟ چی میخواد؟ اینها رو اگه میدونی، بگو. پایه علمی و تکنولوژی لازم رو من تضمین میکنم که در کشور خودمون داریم، نه یکی بلکه در چند جا هم داریم، هم دولتی و هم خصوصی. خیلی هم ارزونتر از اونها میتونیم کار رو تموم کنیم، همین که هزینه دی اچ ال بهش نمیخوره، کلی جلو می افتیم.
vatan گفت:
و آیا به نظرت واقعا ردی بودند یا اشتباه در نمونه گیری و غیره بوده؟؟
آقا گل گفتی. چند تا طرح رسمی در موسسات پژوهشی و دانشگاهها میخوای بهت نشون بدم که آدمهای تحصیل کرده، در ثبت اسم پدر و مادر حیوان مشکل داشتن و به غلط ثبتش کردن و همینطور غلط رفته تا آخر و مقاله پژوهشی با بالاترین امتیاز هم ازش در اومده؟ این کار بیشتر از سواد، دقت میخواد و وسواس و تعهد اخلاقی و نظم.
مرضیه گفت:
و بماند یکسری اسب هایی هم که دقیقا معلوم نیست کره ی کی هستند و تیرشون چیه و به دروغ اسم هایی بهشون بسته میشه...!
در خصوص تیره البته این بیشتر اتفاق میوفته که مثلا تیره ی مادر اسبی مشخص نیست و همینجوری میگن فلان تیره است!
فعلا اجازه بدین اصل قضیه رو پیگیری کنیم. به نظر من مهمترین کار همون چیزیه که امیر حسین گفت. و البته قبل از همه اینها، جلب اعتماد از دست رفته واهو نسبت به ایران.
دوستان، ما میتونیم، چون یک بار مرحوم خانم این راه رو رفته، پس ما هم میتونیم. بابا راهی رو که دیگران رفتن و برامون هموارش کردن که دیگه سختی نداره دوباره رفتنش. به جای نشستن و توی سر خودمون زدن و عزا گرفتن، باید حرکت کرد، منسجم، منظم و با برنامه، نه به صورت پراکنده و هیاتی.
امیرجان باز هم دست خودت رو میبوسه داداش. بیا جلو ببینیم چی میشه.

♘امیرحسین♞

غلامرضا گفت:
از برو بچه های همین انجمن هم میشه شروع کرد. اگه امیر حسین راضی بشه که پا پیش بذاره، عالیه. امیر جان هستی؟یعنی چی چی که مالک دارند؟
آقا یکی به این سوال جواب بده تا من سکته نکردم؟

یعنی اوضاع اینقدر خیطه که همچین اسبهایی هم بی صاحب هستن؟

سهراب جان اگه بشه یک آزمایشگاه مورد تایید در کشور خودمون داشته باشیم، چطور؟ چی میخواد؟ اینها رو اگه میدونی، بگو. پایه علمی و تکنولوژی لازم رو من تضمین میکنم که در کشور خودمون داریم، نه یکی بلکه در چند جا هم داریم، هم دولتی و هم خصوصی. خیلی هم ارزونتر از اونها میتونیم کار رو تموم کنیم،
خوب:
از بچه ها کی عرب بی داغ سراغ داره؟

فکر میکنید تعدادشان چندتاست

آزمایشگاه خیلی سطح بالاتر علمی در کشور وجود دارد.

fatima

Member
ما تو باشگاهمون 4-5 تا داریم. عرب بی داغ تو خوزستان زیاده. مخصوصا تو روستاها. اما اسب شناس می خوان تا پدر و مادر دار و اصیل ها رو از یابو ها شناسایی کنه.
مثلا از همین بی داغای باشگاه ما دوتاش معلمومه که پدر مادر دار هستن و اصیل. ولی اون چندتا به درد نمیخورن.
به نظر من باید از روستاهای اهواز- آبادان- شوش- خرمشهر، شوشتر و .... شروع کنیم که زیاد هست.

♘امیرحسین♞

fatima گفت:
ما تو باشگاهمون 4-5 تا داریم. عرب بی داغ تو خوزستان زیاده. مخصوصا تو روستاها. اما اسب شناس می خوان تا پدر و مادر دار و اصیل ها رو از یابو ها شناسایی کنه.
مثلا از همین بی داغای باشگاه ما دوتاش معلمومه که پدر مادر دار هستن و اصیل. ولی اون چندتا به درد نمیخورن.
به نظر من باید از روستاهای اهواز- آبادان- شوش- خرمشهر، شوشتر و .... شروع کنیم که زیاد هست.
فکر کنم شما اسب شناسی پس که سریع شناختی

بالا