چه اسبی باید تولید کنیم؟

sohrab

Active member
چه اسبی باید تولید کنیم؟

vatan گفت:
این اسب و برادرش از لحاظ اسبیت فقط و فقط !!دوچیز دارند.
1- ثبت شدن در کتاب انساب اسب عرب
2- شجره خون خالص ایرانی
از بقیه شرایط اسبیت !! اعم از پرخونی دم گرفتن حرکت خوب و غیره به کلی به دورند.
در ضمن به هیچ عنوان قصد توهین خدای ناکرده به اسب عرب یا مالک و غیره ندارم و فقط نظر شخصی خودم را گفتم.
واقعا باید به حال اسب عرب خون خالص ایرانی گریست!!!!!!!!!!!

وطن خان شرایط اسبیت!! برای تو خلاصه شده در "خون" . یه حرف جدید بزن که کسایی که نمیشناسنت فکر نکنن بجز این چیزی بلد نیستی قربون شکلت برم. سرشت اسب اصیل با کرد(مخصوصا کرد اصفهانی) متفاوته. ( مضاف بر اینکه تربیت و پرورشش هم متفاوت بوده) اسب اصیل همیشه هیجان زده و در حال جست و خیز و زمین کندن و ... نیست. شاید اگر این اسب زبون داشت و اسبی مثل انسیاتور را می دید می رفت جلو بهش میگفت : "داداش مشکلت چیه که رو زمین بند نمیشی؟!" گر چه مطمئن نیستم اگر انسیاتور را هم به جو نبندن و فوت و فن را بهش یاد ندن بعد از 70 کیلومتر یورتمه چهارنعل حال دم گرفتن و دست ورچیدن داشته باشه!

ساخت(اجزا و اتصالات) این اسب خیلی خوبه. حرکتش هم مشکلی نداره (قدم و یورتمه که من دیدم). حالت هم قابل قبوله. دم گرفتنش معمولیه ( عصایی) گرچه ممکنه زیر سواری بهتر دم بگیره.
بد نیست اون مسائلی که توی پیغام خصوصی مطرح کردی اینجا بنویسی تا جواب بدم و در مورد اشکالات اسب هم عرض بکنم خدمت شریفت

vatan

Member
پاسخ : چه اسبی باید تولید کنیم؟

سهراب گفت:
وطن خان شرایط اسبیت!! برای تو خلاصه شده در "خون" . یه حرف جدید بزن که کسایی که نمیشناسنت فکر نکنن بجز این چیزی بلد نیستی قربون شکلت برم. سرشت اسب اصیل با کرد(مخصوصا کرد اصفهانی) متفاوته. ( مضاف بر اینکه تربیت و پرورشش هم متفاوت بوده) اسب اصیل همیشه هیجان زده و در حال جست و خیز و زمین کندن و ... نیست. شاید اگر این اسب زبون داشت و اسبی مثل انسیاتور را می دید می رفت جلو بهش میگفت : "داداش مشکلت چیه که رو زمین بند نمیشی؟!" گر چه مطمئن نیستم اگر انسیاتور را هم به جو نبندن و فوت و فن را بهش یاد ندن بعد از 70 کیلومتر یورتمه چهارنعل حال دم گرفتن و دست ورچیدن داشته باشه!

ساخت(اجزا و اتصالات) این اسب خیلی خوبه. حرکتش هم مشکلی نداره (قدم و یورتمه که من دیدم). حالت هم قابل قبوله. دم گرفتنش معمولیه ( عصایی) گرچه ممکنه زیر سواری بهتر دم بگیره.
بد نیست اون مسائلی که توی پیغام خصوصی مطرح کردی اینجا بنویسی تا جواب بدم و در مورد اشکالات اسب هم عرض بکنم خدمت شریفت
من فکر نمیکردم با این چهار تا کلمه با واکنش عرب دوستان به خصوص خوزستانی های خوب روبرو بشم.
ولی این چیزی که ما از اسب سرمون میشد را گفتیم.
کلمه خون همون جوهره اسب هست و گرنه ..........
در مورد دم گرفتن هم همیشه وقتی حرف از دم گرفتن بوده مخصوصا در اسب عرب بلافاصله دوستان تیره ای از اسب عرب را مطرح میکنند به نام عبیه شراک که دمش فلان بود و بهمان و من نمی دونم طرفی که این حماسه ها !!!!را مطرح کرده آیا واقعا نویسنده داستان های عامی تخیلی بوده یا نه اسب عرب دم گیر هم داشتیم!!!!!!!!!!!!!
ولی من که ندیدم البته دوستان بلافاصله لینک به یوتیوب ندهند که اونها را دیده ام ودر ضمن سهراب عزیز ما که چیزی نمیدونیم ولی تجربه نداشته من و عقل ناقص بنده این را میگه که اسب اگه در حالت آزاد دم میگیره در سواری کمتر دم میگیره و نه بیشتر و اگر اسبان عرب به خاطر اینکه ریا نکند !!! دم کم میگیرند را من نمیدونم.
و تمام این حرف ها به خاطر این بود که من هم احساس خطر میکنم از اینکه اسب عرب ما به دلیل رفتن به طرف زیبایی صرف از اسبیتش کم شده و نمونه آن این هست که یه اسب عرب الان من ندیدم که نصف یه اسب کرد درجه دو هم دم بگیره .
در مورد دم گرفتن بعد از 70 کیلومتر هم شرمنده بنده متوجه نبودم این عکس ها پس از پایان مسابقه استقامت 100 کیلومتر گرفته شد!!!
و این اسب ها پس از این همه طی مسافت نای گرفتن دم ندارند.!!!
در مورد رابطه جو و خون در اسب هم با توجه به قانونی که گفتید هر چه به اسب جو بیشتر بدهند خونش بیشتر میشه !!!!
پس اگه یه 10 کیلویی جو به این اسب بدهند باید سواریش بشه در حد تیم ملی البته من تا 100 کیلو هم به شما تخفیف میدم.
یه نکته دیگه این که اون اسبان عربی که میگفتند خوانین و شیوخ خوزستان سوارش میشدند آیا مثل همین اسبان بوده اند؟؟؟
البته قبول دارم که اسب کرد با اسب عرب متفاوت هست و صلیقه ها هم متفاوت هست.

pirzadi

Member

سلام به همه دوستان
وطن خان من نمیدونم که شما اسب کرد داری یا عرب و کار ندارم که روزی 1 کیلو جو بهش میدی یا 100 کیلو
ولی اینو به آموخته هات اضافه کن که سر و دم گرفتن و بازی کردن توی ذات اسبان اصیل عرب خوزستان بوده و هست و خواهد بو و هیچ نیازی هم به 70 کیلومتر یورتمه بردن و این چیزا نداره.

sohrab

Active member

وطن جان من بر خلاف شما هیچ احساس تعصبی در این زمینه ندارم، چون تعلقی حس نمیکنم.
بنابراین با وجود اینکه برای اکثر سوالهات جوابی وجود داره، فکر نمی کنم ادامه بحث چیزی به دانسته های من و شما اضافه کنه. اصراری هم در تغییر دیدگاهت ندارم.

فکر میکنم قسمتی از ( به قول خودت) نگرانیت ناشی از ندیدنه

نقدا این 3 تا مادیون را دوباره ببین، اگر هنوز نگران بودی بگو تا چند تا نریون هم نشونت بدم

http://horse.ir/forum/index.php/topic,2266.0.html
http://www.youtube.com/watch?v=xavSLpnaR04

http://horse.ir/forum/index.php/topic,4862.msg22936.html#msg22936

http://horse.ir/forum/index.php/topic,5591.0.html

vatan

Member

سهراب گفت:
وطن جان من بر خلاف شما هیچ احساس تعصبی در این زمینه ندارم، چون تعلقی حس نمیکنم.
بنابراین با وجود اینکه برای اکثر سوالهات جوابی وجود داره، فکر نمی کنم ادامه بحث چیزی به دانسته های من و شما اضافه کنه. اصراری هم در تغییر دیدگاهت ندارم.

فکر میکنم قسمتی از ( به قول خودت) نگرانیت ناشی از ندیدنه

نقدا این 3 تا مادیون را دوباره ببین، اگر هنوز نگران بودی بگو تا چند تا نریون هم نشونت بدم

http://horse.ir/forum/index.php/topic,2266.0.html
http://www.youtube.com/watch?v=xavSLpnaR04

http://horse.ir/forum/index.php/topic,4862.msg22936.html#msg22936

http://horse.ir/forum/index.php/topic,5591.0.html

]آفرین بر سهراب عزیز
حرف من این هست که دو عامل باعث ضربه زدن به اسب عرب خالص ایرانی شده یکی از اونها ورود اسب عرب خارجی و تلاقی با مادیان های خالص ایرانی و در نتیجه رو به انقراض بودن اسب عرب خالص ایرانی و دیگری برگزاری جشنواره ها بر اساس سبک و سیاق خارجی!!!
همیشه گفته ام و باز هم میگم که نباید اسب را فقط از لحاظ بدنی و زیبایی سنجید و پس از نمره دهی به اصلوب بدنی باید گفت که روی اسب ها یه زین بزارند و اسبها را ازلحاظ جوهره سواری هم نمره بدهند حرکت در حال قدم حرکت در حالت یورتمه و چهار نعل معراج اسب زیر زین و غیره.................
الان از اسب هایی که شما لینک داده ای من اون مادیون قدیمی را میپسندم چون واقعا پیش خوبی داره .
یه سوالی دارم از شما سهراب عزیز و کلیه عرب بازان مخصوصا عرب بازان قدیمی و اون این هست که آیا اسب عرب ما در طی سال های برگزاری جشنواره های زیبایی به سمت بی هنر شدن نرفته؟؟؟؟؟ آیا اسب هایی که در قدیم شیوخ عرب و غیره در جنگ استفاده میکردند همین اسبان بوده اند؟؟؟ البته از لحاظ سواری و شجاعت.
حرف من اینجاست که نباید به سبب این که اسبی در یه جشنواره زیبایی مقام آورده بشه یکی از سیلمی های شاخص ما و ژنش به قول معروف عالم گیر!! بشه
اگه اسب عرب ایرانی هنر سواریش از اسب عرب خارجی بیشتر نباشه پس چی داره برای رقابت و عرض اندام در مقابل عرب مصرص بدون تعارف اسب عرب ایرانی تا 100 سال دیگه هم از لحاظ زیبایی به پای اونطرفی ها نمیرسه.
پس باید چه فاکتوری داشته باشه که بشه اون را متمایزش کرد از اسب عرب مصری و اون چیزی نیست جزء خون!!! و هنر سواری که ما این را هم به دلیل برگزاری مسابقات زیبایی به اون شیوه خارجی داریم از اسب عرب میگیریم.
و ما با این کار داریم ذخیره ژنی خودمون را از بین میبریم. خیلی ساده.
پس بهتر نیست که توی تولیداتتمون به اسبیت داشتن سیلمی یا مادیون خالص ایرانی فکر کنیم و نه ایراد بی اساس و فاقد اساس علمی که به تیره و یا رنگ مادیون و یانریون میدیم.

vatan

Member

با سلام خدمت دوستان هم سایتی به خصوص دوستان عرب باز!! و به ویژه به عاشقان اسب خالص ایرانی. امروز در حال بازدید از فروم تالار گفتمان اسب ایرانی بودم که متعلق هست به هم سایتی و دوست خوبمون آقای هادی کرباسی زاده که چشمم به یه تایپیک خورد با نام به کجا میرویم که خیلی خوشم اومد راستش عقاید نویسنده خیلی به خودم نزدیک بود و تفاوتش با من این بود که از کلمه پرخون!! توی حرفهش استفاده نکرده بود گفتم که خیلی حوبه توی سایت خودمون مطرح بشه تا که روش بحث کنیم شاید به یه نتیجه ای رسیدیم!!! مطلب را عیننا کپی کردم.
به کجا میرویم؟

در ابتدا شروع پرورش اسبهای عرب در مرکز پرورش اسب الزهرا ی مصر, اگر عکسهای آن را ببنینم متوجه میشویم که همه اسبهای آن مانند اسبهای خود ما در خوزستان بود که با تولید و برنامه ریزی صحیح پرورشی به اینجا رسیده اند و در دنیا اعتبار پیدا کرده اند .

در طی مدتی که داوران مختلف به ایران سفر کرده اند همه بر این عقیده اند که چرا از داخل ایران تولید صحیح انجام نمی دهید چون با پتانسیلی که در اسبهای خالص ایرانی دیده میشود با یک برنامه ریزی درست می توان به حدی رسید که اسبهای ایران تهدید جدی برای بازاراسبهای مصری روسی و لهساتی شوند که البته کشورهای اروپایی به این امر کاملا واقف هستند اسبهای ایران را تهدیدی برای تولیدات خود میدانند.

سوال اینجاست که چرا ما نباید بر روی اسب های خارجی تاثیر بگذاریم ؟چرا می خواهیم آنها به روی اسبهای ما تاثیر بگذارند ؟ چرا سیلمی های ما نباید دردنیامطرح باشند.؟ همه این ها به دلیل نداشتن هدف و برنامه ریزی صحیح و پایین بودن سطح اطلاعات مردم و خریداران اسبهای خارجی در مورد تولید صحیح اسب خالص ایرانی میباشد.

اکثر کارشناسانی که از اروپا به ایران سفر کرده اند به ما می گویند شما با داشتن این اسبها نیازی به واردات ندارید.

چرا اکنون تعداد سیلمی های ایرانی به انگشت شمار هم نمیرسد ؟ چرا به جای صرف هزینه های مختلف برای عضویت در سازمان اکاهو (سازمان کنفراس اسب اروپا ) و برگزاری مسابقات پر هزینه با نام این سازمان که ربطی به ما که در آسیا هستیم ندارد به تولید کننده گان داخلی کمک نمی کنیم تا برای تولید بهتر تشویق شوند؟ چرا بازار اسب ایران بجای تشویق در واردات به سوی تولید اسب خالص ایرانی هدایت نمی کنیم ؟

سازمان اکاهو سازمان کنفرانس اسب عرب اروپا میباشد که برای کنترل شوهای بسیار حرفه ای که در اروپا بطور مداوم برگزار میشود تاسیس شده است که چند کشور ثروتمند عربی که علاقه به اعلام حضور خود در اروپا دارند نیز اعضای آن هستند. این تشکیلات برای اسبهای مخصوص شو در اروپا است و سوال این است که تحت پوشش اکاهو در آمدن چه سودی برای ما دارد جز اینکه باعث میشود پای تعدادی از دلالان خارجی برای فروش اسبهایشان به ایران باز شود و بتوانند اسبهایی که درجه سه و چهار در اروپا هستند و در بازار اشباع شده اروپا فروش نمیروند را به ایران با قیمتهای مختلف بفروشند.

برگزاری یک شوی اکاهویعنی صرف هزینه های بسیار بالا برای برگزارکنندگان که ا یران را در لیست کشورهای برگزارکننده شوهای اکاهو قرار دهد. اما به چه قیمتی؟ به قیمت تشویق مردم برای واردات اسب و از بین بردن انگیزه تولیده کننده داخلی و سود رساندن به تولید کنندگان اروپایی؟ و البته سفرهای متعدد خریداران داخلی به اروپا؟

ما که هنوز نمی توانیم اسب از ایران خارج کنیم چرا باید این نوع مسابقات را با این هزینه ها برگزار کنیم و چرا باید اصولا تحت پوشش یک سازمان اروپایی و زیر نفوذ آنها باشیم؟ چرا ما خود سازمانی تشکیل نمی دهیم که دیگرکشورها را جذب آن بکنیم ؟ چرا همیشه باشد پیرو باشیم ؟ یک بار هم با همدلی و همکاری برنامه ریزی درست ما الگوی جامعه اسبی دنیا شویم. چرا تولید کنندکان خارجی را تشویق میکنیم مگر در طول تاریخ این خارجی ها جز بهره برداری باما چه کردند؟

ما در ایران شو های حرفه ای نداریم . لزومی هم برای این برگزاری شو با استاندارد اکاهو در کشور ما وجود ندارد. اسب در واقع برای دویدن – پریدن و مسافرتهای طولانی ساخته شده است . شو اختراع اروپا برای بهره بردن از اسبهای ولیدیشان است که متوجه شدند فقط به درد نمایش میخورند "همان اسب های خیابانی " که مرحومه خانم قرگوزلو در مورد آنها در مقالاتشان نقل قول نموده اند.

اگر قصد معرفی اسبهای مان را به دنیا داریم چرا صادرات را آزاد نمی کنیم اگر نگران ازبین رفتن اسبهای ایران هستیم که با ورود بی رویه و تولیدهای اشتباه اسبهای ما در حال نابودی هستنداسبهایی که هم خوش اخلاق هم نجیب هم با قدرت و هم زیبا هستند . در هیچکدام از اسبهای وارداتی و یا حتی با خون اسبهای وارداتی همه این خصوصیات را یکجا نمی توانید ببنید ولی درگله اسبهای خالص ما همه ما با اسبهایی این چننین برخورد کردیم که متاسفانه خیلی از آنها اکنون در مکانهای دور افتاده بوده و یا از بین رفته و یا درصورت ادامه این بی توجهی از بین خواهند رفت.

در حال حاضر خود مسولان اکاهو عملکردشان را با توجه به تولید بسیار زیاد اسبهای مخصوص شو زیر سوال برده اند بخاطر اینکه تمرکز تولید کنندگان فقط به شو نباشد کمیته ورزشی در دل این سازمان تشکیل شده است .

اگر از خیلی ها بپرسید که هدفشان از وارد کردن اسبهای خارجی چیست از هیچکدام جواب منطقی نخواهید شنید.
چه افتخاری نصیب مالک این اسبها در میادین مسابقه میشود که اسب تولید کشور خارجی را وارد کرده اند ؟ اگر در مسابقات مقامی کسب کنند چه کسی باید افتخار کند مالک اسب باید خوشحال شود که بدون هیچ زخمتی با پول ,اسب تولید دیگران را وارد میدان کرده است؟ و یا تولید کننده خارجی ؟ داشتن پول کافی برای خرید گله های اسبهای خارجی افتخاری ندارد. افتخار از آن کسی است که باد درایت و دانش و با انتخاب مناسب اسبها تولیداتی به خیل اسبهای اصیل ما وارد کند که به اصلاح نسلهای بعدی کمک میکند.

اسبهای اصیل ایرانی محکوم به فنا هستند فقط به دلیل جاه طلبی عده ای که یک بعدی فکر میکنند و اهمیتی به این ذخیره ژنتیکی کشور مان نمی دهند .
منبع مطالب سایت:http://www.forum.persian-horse.ir/index.php?topic=244.msg559;topicseen#msg559

vatan

Member

حال نظراتتون را بگید برای اینکه اسب عرب خالص ایرانی به سرنوشت اسب عرب مصری دچار نشه!!!
سرنوشتی که به نظر من همین الان هم اسب عرب خالص ایرانی را دچار اون شده و اون تبدیل شدن اسب عرب به اسب بزم به جای اسب رزم هست. و نظر خودم را در این رابطه در تایپیک توحید گفتم که به مذاق دوستان خوزستانی خوش نیامد!!! و ما را انسانی ............
نامیدند!!!
راه حل بنده هم دوباره میگم و اون تغییر سبک و سیاق برگزاری مسابقات به شیوه غربی هست چرا؟؟؟
خیلی واضح هست چون اونطرفی ها اسب را برای مجالس پرورش میدهند به قول معروف اسب خیابان تریبت میکنند ولی ذائقه ما چیست؟؟ ذائقه ما اسب رزم و اسب بیابان هست.
حال که دو نوع صلیقه مطرح شد باید دو نوع مسابقه و دو نوع ارزیابی روی اسب عرب بشه در حالی که چیزی که وجود داره چی هست فقط برگزاری مسابقات به طریقه غربی و اون هم دادن امتیاز به اسبی که رخ مقعر داره . گردن کشیده و باریک و..... در حالی که به خصوصیات اسبیتی !!! اسب که فقط از طریق قرار دادن زین روی اسب مشخص و هویدا میشه(البته برای بعضی ها!! بدون زین هم هویدا میشه) بهایی داده نمیشه خصوصیاتی مثل نحوه قدم رفتن نحوه معراج و سرودم گرفتن نحوه حرکت توی یورتمه و چهار نعل
پس باید نحوه گزینش عوض بشه.
یعنی پس از دادن امتیاز به اصلوب بدنی باید اسبها را آماده کنند و رویشون زین بزارند و هنر اسب را زیر زین داوران ارزیابی بکنند و بعد اسب عرب انتخاب بشه به همین سادگی!!!!

shabdiz

Member

ممنون دوست عزیز واقعا جای همچین بحثی خالی بود.
من نمی خوام بحث سیاسی داشته باشم ولی باید بگم نقش وسیاست دولتها رابطه مستقیم با این مسئله داره ، از اونجایی که سیستم نظام ایران بر مبنای دولت هست و همه چیز انحصاریه توی خیلی از چیزا که خب من فقط مربوط به اسب رو میگم این مشکلات گریبانگیر اسبا و تولیدکننده های ماست
اولین مسئله اینه که نگهداری و پرورش اسب کلا پر هزینه هست و خب مسلما اسب گاو گوسفند نیست که مثلا از محل فروش شیر وگوشتش بشه هزینه تغذیه و نگهداریش رو درآورد! یه اسب باید بپره ،کورس بده ،نمایش داده بشه و دادو ستد بشه تا یه پرورش دهنده بتونه موفق باشه .متاسفانه تو کشور ما اصلا به این مسئله به چشم یه صنعت نگاه نمیشه .در نتیجه میشه قضیه حراج اسبا که تو یکی از همین بحثا من خوندم . :(

به برگزاری مسابقات تو کشورهای دیگه نگاه کنید مثلا کورس ببینید چه جمعیتی میرن و شرط بندی میکنن اونقدرکه پول تو این کار هست تو فوتبال نیست اگه دولت ایران نصف هزینه ای رو که برای این فوتبال بی معنی و شکست خورده کشورش میکرد (معذرت میخوام از همه فوتبال دوستان شخصا باهاش مخالفم) برای این ورزش و کلا اسب هزینه میکرد حالا جای بهتری بود !قطعا یه استادیوم و فضای مناسب برای برگزاری مسابقات ، تبلیغات درست و پشتیبانی درست از مسابقات خیلی تاثیر گذار هست. نمی دونم توجه کردید سالی ،ماهی یکبار هم که از تلوزیون مسابقات پخش میشه مثلا یک ساعت فقط براش وقت گذاشتن بعد مجری میگه که :خب دوستان و همراهان گرامی وقت ما به پایان رسید شاد و پیروز و موفق باشید و بعد فلان برنامه شروع به پخش میشه.
یا مثلا یکی دوربین کاشتن کل مانژ رو با همین یه دوربین میدن رو آنتن یهو میبینی اسب نیست نمی فهمی مانع رو رد کرد، انداخت،خب مشخصه که مخاطب اگه اسب دوست نباشه جذب نمیشه .

صادرات اسب و مسئله قرنطینه اسب و اینا که دیگه هیچی ، مسئله صادرات رو هم من واقعا دلیلش رو نمی فهمم چرا محدود کردن شاید چون به یه سری چیزا در مورد خودشون اعتقاد دارن ترجیح میدن اینطوری سرکنن و به جای اینکه زیر ساختی اساس صادرات اسبا رو فراهم کنن میخوان فقط بهش افتخار کنن. نمی فهمن روزی میاد که دیگه چیزی نمونده که بهش افتخار کنن اون اسبای اصیل دیگه تبدیل به گورخر شدن. :(

و توصیه من به شما دوستان تا این مسئولین به خود میان شما از رسالتی که به دوشتون هست شونه خالی نکنید مبادا برای کسب سود و چیزای دیگه خون اسبا رو قاطی کنید که اسب تولید شده نه این باشه نه اون .

فاتحه مع الصلوات
شیخ شبدیز ;D

shabdiz

Member

به نظر من یه تجمع صلح آمیز و سراسری مثلا تو یه روز و یه ساعت مشخص تو کل ایران و مرکز هر استان جلو سازمان مربوطه و فقط و فقط صلح آمیز خیلی میتونه جلب توجه کنه (اگه هماهنگ باشه) .
این خارجیها رو دیدین چقدر قشنگ اعتصاب میکنن برای هرچیزی حمایت از نمی دونم پشه و هر چی فکرش رو بکنید چرا ما این کار رو نکنیم! برای چیزی که استحقاق و ارزشش رو داره.خواهشن اگه تصمیم گرفتید هماهنگ باشید چون در غیر این صورت اصلا جواب نمیده ،تو این انتخابات فرصت خوبیه از من گفتن.

vatan

Member

هیچ کس نظری نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
این همه عرب باز و هیچی نظر؟؟!!!!!!!!!!!
یک نفر هم که نظر داده نظرش هیچ ربطی به تایپیک نداشته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

shabdiz

Member

دوست من،من تقریبا همه چیز رو در مورد وضعیت فعلی اسبا و پرورش دهنده های اسب نوشتم توقع داشتم بگیرید خودتون، پرورش دهنده ها اسبی رو پرورش میدن و تولید میکنن که بتونه با شرایط مسابقات فعلی برنده باشه و لا غیر. چون با شرایطی که تو وضعیت قرنطینه و ترانزیت اسبا وجود داره امکان حضور تو مسابقات و میادین بین المللی وجود نداره اونا میخوان برنده همین میادین داخلی باشن.
نظر خوبی دادین شما فقط اینکه باید اسپانسر درست و حسابی وجود داشته باشه و مسابقه با شرایط متفاوت رو برگزار کنه که اسپانسر یا باید از بخش خصوصی باشه یا نهاد دولتی غیر از اینه!مگه اینکه خود دوستان عرب باز مسابقه ای رو با همچین شرایطی ترتیب بدن، باشد که کم کم جا بیفتد و مورد لطف قرار گیرد.
قسمت دوم هم کلا برای توجه بیشتر به این ذخایر ژنتیکی توسط دولت جدید منظورم بود.

vatan

Member

هدف از این تایپیک این هست که شما چه تغیراتی را لازم میدانید در بخش جشنواره های اسب عرب ایجاد بشه که اسب عرب ما مثل اسب عرب خارجی ها نشه؟؟؟
یکیش تغییر نحوه امتیاز بندی هست دومیش تغییر داوران بله باید از داورانی استفاده کرد که وطنی باشند و هم صلیقه چون داور خارجی با صلیقه خودش اسب را انتخاب میکنه.
چرا همه چیز را من بگم یکم هم شما بگید!!!!

sohrab

Active member

vatan گفت:
هیچ کس نظری نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
این همه عرب باز و هیچی نظر؟؟!!!!!!!!!!!
یک نفر هم که نظر داده نظرش هیچ ربطی به تایپیک نداشته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

وطن جان ممکنه نظراتی باشه ولی با این دافعه! کسی رقبت نکنه بگه.
مطالب شبدیز اگر چه جواب مستقیم سوالت را نداد ولی بی راه نبود. یه جور ریشه یابی موضوع بود.

موضوعی که مطرح کردی دغدغه ای ست که تقریبا در همه کشورهایی که روی این نژاد کار میکردند و با پدیده ی اسب "شو" روبرو شده اند وجود داره.
اتفاقا مقاله ای هم توسط دکتر هانس نایگل در این زمینه نوشته شده که قسمتهاییش در چند شماره مجله دنیای اسب چاپ شده. ترجمه عنوانش هست : " کدام تیپ اسب عرب باید در ایران پرورش یابد؟".

متن کاملش را تهیه میکنم. جالبه نظر کسی را بخونیم که خودش به طور غیر مستقیم در ایجاد یک خط خونی جدید در عرب ایران نقش داشته.

vatan

Member

alirezainejad گفت:
وطن شراک دیدی
علی منظورت اسبی به نام شراک هست یا تیره شراک؟؟؟
حالا علی شما جواب بده آیا اسب عرب خالص ایرانی ما دچار افول نشده؟؟؟
آیا اسب های عرب سابق سواری و خون بیشتری داشتند یا اسب های عرب الان؟؟

بالا