اسب

سوالات متداول درباره اسب اصیل ترکمن

اسب بیرلی ترک آخال تکه

مشخصات اسب اصیل ترکمن چیست؟

اسب ترکمن گونه‌ای از اسب با نژاد ترکمن خالص است که در منطقه ترکمن صحرا و ترکمنستان امروزی زیست می کرده و پرورش یافته و به نقاط دیگر برای کاربرهای خاص و ساخت نژادهای دیگرمنتقل شده است. با توجه به قدرت بدنی این نژاد با تغییراتی در فرم بدنی برای تمام ورزشهای سوارکاری قابل استفاده است.
تیره های شناخته شده اسب ترکمن در دو گروه: اسب یموت، اسب آخال تکه، و زیر تیره اسب چناران است.
ویژگی های اسب ترکمن خالص شامل : قد ۱۵۰ تا ۱۶۰ سانتیمتر، گوش‌های بلند و متحرک،شکم صاف , سینه فراخ و متناسب، کَپل با شیب ، مفاصل قوی، یال و دم کم پشت , سم‌های محکم با زاویه مناسب، تحمل حرکات سنگین ورزشی.

نقش اسب ترکمن در اسب تربرد
اسب ترکمن در تاریخ اسب تربرد نقش بسزایی داشته و یکی از سه اسب تشکیل دهنده این نژاد اسب ترکمن بنام بایرلی ترک نام دارد. این اسب به رنگ قره کهر یا مشکی بوده.. این اسب قطعاً اسب جنگی کاپیتان رابرت بایرلی بود که در سال ۱۶۸۹ در جنگ شاه ویلیام به ایرلند اعزام شد و در نبرد بویین خدمت نظامی داشته و بعد در تولید از ان استفاده شده است.

اسب بیرلی ترک آخال تکه

اسب بیرلی ترک یکی از سه اسب تشکیل دهنده اسب تربرد

نقش اسب ترکمن در اسب دره شوری
با توجه به رنگهای کهرزرد و کهرطلایی براق و طلایی که از تلفیق رنگ سمند تولید شده است و اختصاص رنگ سمند به نژاد اسب ترکمن در تولید اسب دره شوری در گذشته مظمئنا از اسب ترکمن استفاده شده است. همچنین فرم دست و پاها و گوش نیز شباهت زیادی به اسب ترکمن دارد.

نقش اسب ترکمن در اسب دوخون ایران
با ورود اسب تربرد به ترکمن صحرا در دهه بیست و سی و تلفیق با مادیانهای یموت نسل اسبهای دوخون ایجاد شد که نسل جدیدی را برای کورس ایجاد کردند که تا امروز ادامه داشته است و با کشش مادیانهای دوخون با سیلمی های تربرد تا امروز حدود ده نسل از این نژاد تولید شده. در گذشته نه چندان دور از این اسبهای دوخون تولید شده برای کورس در ورزش پرش با اسب استفاده زیادی شده و موفق بوده اند.

اسب دوخون ساخته شده از ترکمن و تربرد

اسب دوخون ساخته شده از ترکمن و تربرد

نقش اسب ترکمن در اسب چناران

نادرشاه افشار با استفاده از سیلمی های عرب و مادیان های نژاد ترکمن اسب جدیدی ایجاد کرد که استقامت بیشتری داشت. مطمئنا امروز از این تلفیق اسب چناران تولید نمیشود و مشخصات و کیفیت اسبها در ان تاریخ براساس اسبهای همان زمان و نیازهای آن روز بوده است.

نقش اسب ترکمن در اسب مارواری هند
اسب مرواری که به نام منطقه مارواری (جودپور کنونی) در شمال غربی هند نامگذاری شده است، اسب مارواری که امروز می شناسیم، از تلاقی آخال تکه، اسب نسایی (نژاد منقرض شده ای که زمانی بومی ایران بود) و نژاد اسب ترکمن چناران که در زمان نادرشاه به هند آمدند

اسب مارواری هند

اسب مارواری هند ساخته شده از اسب ترکمن

اسب ترکمن در مسابقات و ورشهای سواره
اسب ترکمن با توجه به فرم بدنی قوی و آزموده شده طی قرنها قابل استفاده برای تمام ورزشهای سواره هست و نسلهای جدید با توجه به جزییات کاربرد و نیازهای ورزشی با تغییراتی در اناتومی بصورت حرفه ای قابل رقابت با نژادهای خارجی میباشد. .

مشخصات اندام نژاد اسب ترکمن
اندام حرکتی اسب ترکمن دارای مفاصلی بلند و قوی است، دارای گردن کمی بلند و کشیده ای هستند. ترکمن ها دارای پوست نازک اما سفت هستند. هم چنین باید افزود که مو های سطح بدنشان کوتاه، ابریشمی، درخشان و نازک می باشد، یال بسیار کم پشت و کوتاهی نیز دارند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.