اسبیت چیست

اسبیت (به نظر شما اسب خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد)

اسبیت یعنی = از نظر من یعنی 5 فاکتر شیخ حاجات

نظر شیخ حاجات از زبان مری خانم قره گوزلو ثبت درمجله اسب
اسب خوب بیابان نه خیابان باید 5 فاکتر داشته باشد
1-جرات
2 -هوش
3-طاقت
4-جوهر
5-نجیب
اگه اسبی این 5 فاکتور راداشت باید اندام او را برسی کرد
اگر اسبی این 5 فاکتر را نداشت ولی(ضاهر) داشت(( ارزش ندارد))

چنانچه تمایل دارید نظر خود رابفرمایید تا همه استفاده کنند لطفا..

vatan

Member
پاسخ : اسبیت (به نظر شما اسب خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد)

امیر پوربهزاد گفت:
اسبیت یعنی = از نظر من یعنی 5 فاکتر شیخ حاجات

نظر شیخ حاجات از زبان مری خانم قره گوزلو ثبت درمجله اسب
اسب خوب بیابان نه خیابان باید 5 فاکتر داشته باشد
1-جرات
2 -هوش
3-طاقت
4-جوهر
5-نجیب
اگه اسبی این 5 فاکتور راداشت باید اندام او را برسی کرد
اگر اسبی این 5 فاکتر را نداشت ولی(ضاهر) داشت(( ارزش ندارد))

چنانچه تمایل دارید نظر خود رابفرمایید تا همه استفاده کنند لطفا..
با سلام خدمت دوست گرامی آقای پوربهزاد :-* :-*
من دوست داشتم جواب این متن را از طریق پیغام خصوصی به شما بگم ولی گفتم شاید عمومی بگم مفید تر باشه البته قبلش باید بگم که حق کپی رایت این موضوع با من هست و اگه سلیقه جامعه اسبدار در آینده عوض شد که همین الان هم با حرف هایی که زدم و اسب هایی که معرفی کردم فکر کنم تاثیرات هر چند کوچک نسبت به نگاه به عکس و خصم(دشمن) و اسب داشته ام ;) ;)
این که شیخ حاجات از اوصاف اسب خوب نقل کردند به نظر من نمیتونه به شما اسب خوب را معرفی کنه مثل این که ما بگم یک انسان خوب باید صادق و عالم و شجاع و مدیر و ..... باشه درست هست ولی شما معیار شجاعتتتون که گفتی یعنی چه؟!!!!!!!
معیار نجابت چی هست؟؟
تفاوت جوهر و جرات در اسب چی هست؟؟؟؟
اما در رابطه با اوصاف اسبیت و نه عکسیت!! ;D و نه خصمیت(دشمنی=حیوانی که فقط برای انسان خرج داره و هیچ هنری نداره از دشمن کمتر نیست این را مطمئن باشید) ;D ;D
من سه آیتم برای یه اسب عالی یا ممتاز قائل هستم :
1- استیل و فیگور اسب پای آخور
2- نحوه حرکت اسب و اصلوب بدنی و سر و دم گیری اسب در حالت لنژ و یا وقتی که شما اسب را توی مانژ رهاش میکنید. (من خودم تو این حالت اسبی که سر توی سینه و دم را راست بگیره قبول دارم البته این بحث دم گیری فقط برای سه نژاد کرد و عرب و دره شور هست و اسب ترکمن احتیاج به تبصره آخر نداره ;D ;D ولی توی گرفتن سر توی سینه یا سر رو کول بودن هیچ تخفیفی قائل نیستم)
3- اسب زیر زین ( که خودش به دو بخش الف و ب تقسیم میشه)
3-الف: نحوه حرکت اسب توی قدم ( اسب مورد نظر من باید تو این حالت دست ورچین به قول ما اصفهانی ها یا بهتر بگم خمینی شهری ها داشته باشه و یا به قول بعضی ها سر قدمش خوب باشه البته در این حالت سر باید مثل قبل توی سینه باشه و دم گرفتن اسب هم دیگه جزئیات نژادی خاص خودش را داره)
4-ب: نحوه حرکت اسب توی یورتمه و چهار نعل( خیلی از اسب ها هستند که قدم خیلی عالی دارند ولی وقتی که اسب را به قول ما شلش میکنند کم میارند مثال معروفش نژاد آمریکن سادل هست که قدم خیلی عالی داره ولی توی چهار نعل دیگه نه نمیتونه ;D ;D ;D)
حالا به نظرتون من بهتر گفتم یا شیخ حاجات؟؟؟؟؟ ??? ???

پاسخ : اسبیت (به نظر شما اسب خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد)

وطن جون رفیقم نظر جالبی دادی ولی فکر کنم کرمان که بیایی من و تو 3 . شبانه روز بحث کنیم که برای هر دو مون مفیده
من فکر میکنم نظر تو بیشتر به اسب خیابان نه بیابان.البته کاملا محترمه

ایمان

Active member
جدا از اینکه تو تاپیک چه اسبی هستیم اسبیت یعنی چی؟ ممکنه در پنج کلمه شرح بدین ؟ ممنون .:smilingsmiley:
والانمیدونم چطوری دقیق پاسخ بدم
باید ازوطن کمک بگیرم وطن کمکم کن توهمیشه دنبال پرخون بودن واسبیت یه اسب هستی :laughingsmiley:

علی اصفهانی

Active member
"stamina", "intelligence", "courage", "spirit" ,"nobility & aristocracy​

احسنت سهراب خان
این همون جوابی بود که شیخ حاجات به اون خارجیا دادن .
ترجمه شون این میشه :

استقامت-هوش-شجاعت-غرور(یا ادب)-نجابت

واقعا اسبیت در این 5 کلمه خلاصه میشه ولی متاسفانه بعضیا (منظورم ایمان خان نیستن)
در اسب واسبیت به دنبال این 5 صفت نیستن.

باز تاکید میکنم شرح این موضوع هیچ ربطی به اسب این تاپیک نداره و همینطور بحث پیش آمدو

اصلا چطوره یه تاپیک بنام "اسبیت چیست" بزنیم ؟

کاملا" موافقم وحتی اگربشه تمثیل ها ونشانه هاوتصاویری ازآنها را جمع آوری وارائه کرد.

واقعا" نشانه های این صفات چیست؟
ایا این صفات نشانی در رفتار دارد یا رفتار نشانه هایی در اندام وحرکت هم از خود بر جای می گذارد؟

مثلا" شاید فاصله بین دو چشم نشانه ای ازهوش باشد یا.... فراخ گرفتن سرودم نشانه ای ازهیجان وسروگردن افراشته وحرکت با تعلیق نشانه ........

ایا رفتارنشانه ای دراندام هم باقی میگذارد؟

مرضیه

Member

واقعا" نشانه های این صفات چیست؟
ایا این صفات نشانی در رفتار دارد یا رفتار نشانه هایی در اندام وحرکت هم از خود بر جای می گذارد؟

مثلا" شاید فاصله بین دو چشم نشانه ای ازهوش باشد یا.... فراخ گرفتن سرودم نشانه ای ازهیجان وسروگردن افراشته وحرکت با تعلیق نشانه ........

ایا رفتارنشانه ای دراندام هم باقی میگذارد؟
هوش و نجابت و شجاعت همه رفتار هستند و گمان نمیکنم از روی اندام اسب بشه به اونها پی برد در حرکت چرا .

هوش و نجابت و شجاعت همه رفتار هستند و گمان نمیکنم از روی اندام اسب بشه به اونها پی برد در حرکت چرا .
مطمئنین هوش, نجابت و شجاعت رفتار هستند؟
مرضیه خانوم . با احترام به شما می‌شه گفت تقریبا کل حرف شما غلطه، رفتارها خودشون رو به وضوح نشون میدن در اندامها و شکل ظاهری اسب . مثلا خشونت و رفتار نزاعی رو ما میتونیم در چپ شدن چشم و خوابوندن گوشهای اسب ببینیم یا در رفتار جنسی‌ ما نشانه های خاصی‌ رو میبینیم

احسان

Active member
بهنام جان اين معيار برا اسبيت بستگی به استفاده اي که شما از اسب ميخوای داشته باشی داره و از يک نظر ديگه به معيار شخصی خودت از اسب

اسب بايد تا ميری طرفش تو باکسش باهات حرف بزنه خودش بهت ميگه چيکارس بايد ازش بپرسی
مثلاً اسب بسته به نژادشان فرق ميکنند اگه بری پيش يه اسب ترکمن همش داره تو دلش به آدم ناسزا ميگه :blinksmiley:
يه اسب تاروبرد که فقط تو چشمات نگاه ميکنه نه هيچی ميگه نه چيزی ميخواد:mellowsmiley:
اما اسب عرب تا ميری طرفش مياد جلو شروع ميکنه باهات صحبت کردن حالو احوال ميکنه باهت و ديقه کم کم رفيقت ميشه:biggrin::happysmiley:

بهنام جان اين معيار برا اسبيت بستگی به استفاده اي که شما از اسب ميخوای داشته باشی داره و از يک نظر ديگه به معيار شخصی خودت از اسب

اسب بايد تا ميری طرفش تو باکسش باهات حرف بزنه خودش بهت ميگه چيکارس بايد ازش بپرسی
مثلاً اسب بسته به نژادشان فرق ميکنند اگه بری پيش يه اسب ترکمن همش داره تو دلش به آدم ناسزا ميگه :blinksmiley:
يه اسب تاروبرد که فقط تو چشمات نگاه ميکنه نه هيچی ميگه نه چيزی ميخواد:mellowsmiley:
اما اسب عرب تا ميری طرفش مياد جلو شروع ميکنه باهات صحبت کردن حالو احوال ميکنه باهت و ديقه کم کم رفيقت ميشه:biggrin::happysmiley:
ممنون ازدوستانی که در این بحث شرکت میکنن.
دکتر طاهری عزیز
با توجه به علاقه شما به اسب عرب
ایا اسبیت در تعریف شما اسبی است که با انسان ارتباط برقرارمیکند؟
دراین صورت من به شماقول می دم که همه اسبها بانشانه هاباانسان حرف می زنند بسته به اینکه شما چقدرنشانه ها را بشناسید.
آیااسبی که باآدم حال واحوال میکند اسبیت دارد.؟

مرضیه

Member
ممنون ازدوستانی که در این بحث شرکت میکنن.
دکتر طاهری عزیز
با توجه به علاقه شما به اسب عرب
ایا اسبیت در تعریف شما اسبی است که با انسان ارتباط برقرارمیکند؟
دراین صورت من به شماقول می دم که همه اسبها بانشانه هاباانسان حرف می زنند بسته به اینکه شما چقدرنشانه ها را بشناسید.
آیااسبی که باآدم حال واحوال میکند اسبیت دارد.؟
من درمورد مادیانی خوندم که پیشگویی میکرد و منظورش رو با حروف به دیگران میفهموند!!
با این حساب سواد داشته!صحتش رو تایید نمیکنم ولی خب این رو کاملا قبول دارم که اسب با نشانه ها با آدم حرف میزنه.

مرضیه

Member
سفیدی دور مردمک چشم, پیشانی فراخ وگسترده, سینه باز وفراخ و...الی نشانه های چیست؟
خب در این مورد و مواردی نظیر اینکه از روی بینی اسب تشخیص میدهند که اسب کورسی هست و مشابه این نظرها بسیار شنیدم و خوب میدونید از نظر عقاید متفاوت نشانه های متفاوتی برای اسبیت یا اصالت اسب قائل میشن.
این میون هر اسبی ممکنه قسمتی از این ملاک ها درش پر رنگ تر باشه و بخشیش کمرنگ تر و شاید توی موقعیت های مختلف هر کدوم رو نشون بده.
من بیشتر به رفتار اسب معتقدم و این نشانه ها رو در رفتار و عکس العمل هاش در شرایط مختلف جستجو میکنم.
تیپ و استیل هم از جهات دیگه بررسی میشه.

احسان

Active member
خير من منظورم از اين صحبت اين نبود که يک اسب که اينطور هست اسبيت داره
اسبيت رو بايد تو تناسب بدنی حالا بسته به هر کارايی که از اسب ميخوای ببينی
من تناسب بدنی داشتن و ديگه اينکه هوش زياد رو اسبيت ميدونم
چون با بهترين تناسب بدنی و با هوش بالا شما ميتوانيد هر کاری رو انجام بديد بسته به آموزش درست

چيزی ديگه که هست اين تناسب بدنی برای من تعريف داره که اگه بخوام بگم يه 3 يا 4 سالی طول ميکشه بهنام جان

vatan

Member
این سوال از طرف یه دوست خوب کرمانی مطرح شد(امیر پور بهزاد) و دوباره یه کاربر خوب کرمانی دیگه همین سوال را مطرح کرد که جواب بنده هم بهترین جواب به این سوال خواهد بود!!!
http://www.horse.ir/thread5862.html

ویرایش توسط سهراب : موضوع ها ادغام شد

آخرین ویرایش توسط مدیر: