اسبیت چیست

این سوال از طرف یه دوست خوب کرمانی مطرح شد(امیر پور بهزاد) و دوباره یه کاربر خوب کرمانی دیگه همین سوال را مطرح کرد که جواب بنده هم بهترین جواب به این سوال خواهد بود!!!
http://www.horse.ir/thread5862.html

میشه لطفا" در خصوص بند یک لینک بالا توضیح بدید؟(فیگور اسب پای آخور)

sohrab

Active member
قبل از ادامه بحث بد نیست نگاهی به لینک زیر کنید.
مدونة (قبیله آل کثیر) فی خوزستان - شیخ حاجات آل کثیر

این مطلب را مری خانم از شیخ حاجات نقل کرده. ان هم به زبان انگلیسی. ترجمه دقیق تر این لغات(لغات عربی که شیخ به زبان آورده) شاید به این صورت باشه:

: "... ابتدا، قبل از نگاه کردن به بدن اسب، باید مطمئن شوید این پنج مشخصه را دارد: "جرات و جسارت" ، "هوش و ذکاوت" ، "بنیه و استقامت" ، "روح و شخصیت" و مهمتر از همه، "نجابت".
(نویسنده در مورد لغت NEJABAT میگوید:"ترجمه این لغت مشکل است، ترکیبی ست از شرافت!،ملایمت و اخلاق موقرانه.)

توصیف کاملیست که اشاره به ذات و روح اسب داره که به قول بهنام در جسم اسب هم آثارش نمایانه. البته برای کسانی که "چشم اسب!" دارند. احسان گفت اسب باید باهات حرف بزنه. این همون چیزیست که تو این نوشته با "روح و شخصیت" ازش یاد شده. اما از مهمترین فاکتور غافل نشیم . "نجابت" . اسب ممکنه استقامت و اسلوب بدنی و سر و دم گیری را داشته باشه ولی شخصیت نداشته باشه! یا دیوونه باشه. به نظر من اسبی که ترکیببی از پرخونی (مطالبی که وطن بهش اشاره کرد) و هوش و نجابت را داره از نظر شخصیتی کامله.

vatan

Member
میشه لطفا" در خصوص بند یک لینک بالا توضیح بدید؟(فیگور اسب پای آخور)
خیلی سخته باید خیلی اسب دید و تفاوتشون را پای آخور مقایسه کرد کلا توضیح دادن این ها سخته !!!:dodgy:
در ضمن دو تا لینک ادغام شده یه جایی ایراد پیدا کرده ولی برای درک بهتر این لینک خوبه!!
http://www.horse.ir/thread7166.html

علاوه بر نشانه هایی که سهراب خان دردرون مقاله پیوست بالا ارسال داشتند.
من هنوزمعتقدم این بحث به خوبی باز نشده است.

قدیمی ها معتقدن برای خرید اسب سه بار از نزدیک اسب ورفتارش روببینیدوپس ازسه باردیدن تصمیم گیری کنید.
ودرجاهایی هم تا زمان سه جو (سه روز)امکان فسخ قرارداد خرید را برای خریداربه رسمیت می شناسند.

آیااین فرهنگ سنتی نانوشته تنهابرای اطمینان از سلامت جسمی اسب مدنظرقرارمیگیرد.؟:blinksmiley:

vatan

Member
علاوه بر نشانه هایی که سهراب خان دردرون مقاله پیوست بالا ارسال داشتند.
من هنوزمعتقدم این بحث به خوبی باز نشده است.

قدیمی ها معتقدن برای خرید اسب سه بار از نزدیک اسب ورفتارش روببینیدوپس ازسه باردیدن تصمیم گیری کنید.
ودرجاهایی هم تا زمان سه جو (سه روز)امکان فسخ قرارداد خرید را برای خریداربه رسمیت می شناسند.

آیااین فرهنگ سنتی نانوشته تنهابرای اطمینان از سلامت جسمی اسب مدنظرقرارمیگیرد.؟:blinksmiley:
حالا این سه بار دیدن چه ربطی به اسبیت داشت؟؟:blinksmiley:
یعنی اسبی که اسبیت داشته باشه با سه بار دیدن میشه فهمید؟؟
طرف اگه اسب شناس باشه اسبی که اسبت داشته باشه را اگه توی بدترین دوران زندگیش باشه یا به اصطلاح فوتبالی ها در دوران افولش هم میشناسه ولی امان از روزی که یه اسب نشناس بره برای خرید اسب....:dodgy:

علی اصفهانی

Active member
من سه آیتم برای یه اسب عالی یا ممتاز قائل هستم :
1- استیل و فیگور اسب پای آخور
2- نحوه حرکت اسب و اصلوب بدنی و سر و دم گیری اسب در حالت لنژ و یا وقتی که شما اسب را توی مانژ رهاش میکنید. (من خودم تو این حالت اسبی که سر توی سینه و دم را راست بگیره قبول دارم البته این بحث دم گیری فقط برای سه نژاد کرد و عرب و دره شور هست و اسب ترکمن احتیاج به تبصره آخر نداره ;d ;d ولی توی گرفتن سر توی سینه یا سر رو کول بودن هیچ تخفیفی قائل نیستم)
3- اسب زیر زین ( که خودش به دو بخش الف و ب تقسیم میشه)
3-الف: نحوه حرکت اسب توی قدم ( اسب مورد نظر من باید تو این حالت دست ورچین به قول ما اصفهانی ها یا بهتر بگم خمینی شهری ها داشته باشه و یا به قول بعضی ها سر قدمش خوب باشه البته در این حالت سر باید مثل قبل توی سینه باشه و دم گرفتن اسب هم دیگه جزئیات نژادی خاص خودش را داره)
4-ب: نحوه حرکت اسب توی یورتمه و چهار نعل( خیلی از اسب ها هستند که قدم خیلی عالی دارند ولی وقتی که اسب را به قول ما شلش میکنند کم میارند مثال معروفش نژاد آمریکن سادل هست که قدم خیلی عالی داره ولی توی چهار نعل دیگه نه نمیتونه ;d ;d ;d)
حالا به نظرتون من بهتر گفتم یا شیخ حاجات؟؟؟؟؟ ??? ???[/quote]

علی اصفهانی

Active member
من سه آیتم برای یه اسب عالی یا ممتاز قائل هستم :
1- استیل و فیگور اسب پای آخور
2- نحوه حرکت اسب و اصلوب بدنی و سر و دم گیری اسب در حالت لنژ و یا وقتی که شما اسب را توی مانژ رهاش میکنید. (من خودم تو این حالت اسبی که سر توی سینه و دم را راست بگیره قبول دارم البته این بحث دم گیری فقط برای سه نژاد کرد و عرب و دره شور هست و اسب ترکمن احتیاج به تبصره آخر نداره ;d ;d ولی توی گرفتن سر توی سینه یا سر رو کول بودن هیچ تخفیفی قائل نیستم)
3- اسب زیر زین ( که خودش به دو بخش الف و ب تقسیم میشه)
3-الف: نحوه حرکت اسب توی قدم ( اسب مورد نظر من باید تو این حالت دست ورچین به قول ما اصفهانی ها یا بهتر بگم خمینی شهری ها داشته باشه و یا به قول بعضی ها سر قدمش خوب باشه البته در این حالت سر باید مثل قبل توی سینه باشه و دم گرفتن اسب هم دیگه جزئیات نژادی خاص خودش را داره)
4-ب: نحوه حرکت اسب توی یورتمه و چهار نعل( خیلی از اسب ها هستند که قدم خیلی عالی دارند ولی وقتی که اسب را به قول ما شلش میکنند کم میارند مثال معروفش نژاد آمریکن سادل هست که قدم خیلی عالی داره ولی توی چهار نعل دیگه نه نمیتونه ;d ;d ;d)
حالا به نظرتون من بهتر گفتم یا شیخ حاجات؟؟؟؟؟ ??? ???
[/QUOTE]

ضمن تشکرازدوست عزیز جناب وطن خواه

اگر برای این موارد که مثال گونه خدمتتان عرض میکنم نظرتان را بفرمایید ممنون میشم :

فرض کنیم اسب سر آخور ازنظر استیل وفیگور معرکه بود ولی وقتی رفتی کنارش گاز گرفت یا لگد زد . یعنی نجابتی از خودش نشون نداد بلکه رذالت نشون داد .آیا باز هم تاییدش میکنید ؟! این میشه همون دو موردی که شیخ حاجات گفت یعنی نجابت و ادب .

اگر اسب زیرزین و تو حرکت اون استیل شما را داشت ولی با صدای یک تفنگ شکاری یا حمله چند تا سگ ولگردحرکت و استیلش به هم خورد و با استیل دیگری فرار را بر قرار ترجیح داد بازم تاییدش میکنید ؟.... این میشه همون شجاعتی که اسب بیابان در میدان جنگ هم بهش نیاز داره ولی اسب خیابان اگر نداشت هم نداشت .... این هم میشه همون موردی که شیخ حاجات بعنوان شجاعت ازش یاد کرد .

اگر در سواری عالی بود فقط برای دو سه ساعت و بعد از اون از تب و تاب افتاد این میشه عدم استقامت کافی که شیخ حاجات لازم می دانست . اسب با همون استیلش باید یکروزه مثلا صد کیلومتر راهپیمایی کند.

اگر با استیل و تیپ عالی در بیابان ویا در جنگ شرکت کند ولی کودن باشد خوب نیست . اسب باید آنقدر باهوش باشد که در جنگ ویا سواری های طولانی جان سوارش را نجات دهد ... این هم موردی بود که شیخ بعنوان هوش ازش یاد کرد .

با تشکر و عذر خواهی اگر جسارتی شد . :smilingsmiley:

علی اصفهانی

Active member
پست اولی که دربالا نوشتم بدون اظهار نظر خودم آمد و در واقع نقل قول دوست عزیزمون جناب وطن خواه بود .
پست دوم کامل است .

علی اصفهانی

Active member
جناب وطن خواه من این اوصافی که سرکار برای اسب فرمودید خیلی دوست دارم ولی اسب صفتهای روحی هم غیر از جسمی داره .

لطفا نظرتون را درباره صفتهای روحی اسب هم بفرمایید .

ما میدانیم که شما متخصص این رشته هستید .

vatan

Member
ضمن تشکرازدوست عزیز جناب وطن خواه

اگر برای این موارد که مثال گونه خدمتتان عرض میکنم نظرتان را بفرمایید ممنون میشم :

فرض کنیم اسب سر آخور ازنظر استیل وفیگور معرکه بود ولی وقتی رفتی کنارش گاز گرفت یا لگد زد . یعنی نجابتی از خودش نشون نداد بلکه رذالت نشون داد .آیا باز هم تاییدش میکنید ؟! این میشه همون دو موردی که شیخ حاجات گفت یعنی نجابت و ادب .

اگر اسب زیرزین و تو حرکت اون استیل شما را داشت ولی با صدای یک تفنگ شکاری یا حمله چند تا سگ ولگردحرکت و استیلش به هم خورد و با استیل دیگری فرار را بر قرار ترجیح داد بازم تاییدش میکنید ؟.... این میشه همون شجاعتی که اسب بیابان در میدان جنگ هم بهش نیاز داره ولی اسب خیابان اگر نداشت هم نداشت .... این هم میشه همون موردی که شیخ حاجات بعنوان شجاعت ازش یاد کرد .

اگر در سواری عالی بود فقط برای دو سه ساعت و بعد از اون از تب و تاب افتاد این میشه عدم استقامت کافی که شیخ حاجات لازم می دانست . اسب با همون استیلش باید یکروزه مثلا صد کیلومتر راهپیمایی کند.

اگر با استیل و تیپ عالی در بیابان ویا در جنگ شرکت کند ولی کودن باشد خوب نیست . اسب باید آنقدر باهوش باشد که در جنگ ویا سواری های طولانی جان سوارش را نجات دهد ... این هم موردی بود که شیخ بعنوان هوش ازش یاد کرد .

با تشکر و عذر خواهی اگر جسارتی شد . :smilingsmiley:[/QUOTE]
ضمن تشکر از آقای اصفهانی باید بگم من هییچ تخصصی ندارم و فقط سلیقه و نظر خودم را گفتم در رابطه با اسب مورد علاقه خودم.
اما در رابطه با مطالبی که مطرح کردید باید چند نکته متذکر شوم.
مطالبی که شما مطرح کردی که شامل نجابت و شجاعت و استقامت بیشتر از اینکه ارثی باشه اکتسابی هست و بستگی به سوارکار و نحوه کار با اسب داره.
در رابطه با نجابت پرسیدید باید بگم که بنده اسب نانجیب را به اسب نجیب ولی لخت ترجیح میدهم!!!!!
چون از یه اسب نانجیب میشه به عنوان یه سیلمی برای سنتز یه نژاد استفاده کرد ولی از اسب نجیب لخت خیر!!!
شاید بد نباشه داستانی را که از استاد عزیزم دکتر رضایی نژاد شنیدم برایتون بگم البته دکتر میگفت این سرنوشت اسب مذکور را خود انگلیسی ها توی کتابشون نوشتند ولی یادم رفت اسم کتاب را بپرسم ولی اگه ایشون را دیدم اطلاعات کتاب را میپرسم.
توی اون کتاب نقل شده که شاید نزدیک به 60 الی 70 سال پیش شاه اردن که فکر کنم پدر ملک حسین بوده یه اسب به پادشاه مصر هدیه میکنه یه اسب عرب ولی این اسب خیلی پرخون بوده وقتی به مصر میاد و توی اصطبل سلطنتی قرار میگیره مهترش روزی که میره دهنه کنه اسب را مهتر اسب را با لگد میکشه و خبرش به شاه میرسه و قبلا هم خبر بهش رسیده بود که این اسب خیلی نانجیب هست و دستور میده که اسب را بکشند . در آن زمان افرادی از تجار انگلیسی که مامور ملکه انگلیس بودند در دربار شاه حضور داشتند و تا این خبر را میشنوند میرند و به شاه مصر میگند که اسب گناه دارد نکشیدش شما مسلمان هستید و این کار گناه دارد!!(ببنید بدجنسی انگلیسی ها را )عین جمله را گفتم. و قرار میشود که این اسب توسط انگلیس ها از مصر خارج شود بعد از این که اسب خارج میشود و به انگلیس برده میشود این اسب یکی از اسبان اصلی برای تشکیل نژاد تربرد در انگلستان میشود و انگلیس های فرصت طلب چه استفاده ای از این اسب که نکردند و دکتر میگفت مجسمه این اسب را بعدا درست کردند.
(خوب حالا شما نگاه کنید نوع نگاه به اسب را یکی از طرف شاه مصر و دیگری از طرف انگلیسی ها؟؟!! خودتون قضاوت کنید)
اما در مورد شجاعت اسب باید بگم که این پارامتر بستگی به محیط اسب داره .
یه مثال میزنم تا براتون روشن بشه اگه اسبی که توی باشگاههای سوارکاری تهران یا شهرهای بزرگ تولید شده باشه را شما بردارید بیارید اصفهان یا کرمان و رفسنجان دست مردم عادی که توی کوچه باغ سواری میرند میبینید که اسبها از یه پلاستیک روی زمین از شاخه های درختان در مسیر و از خیلی چیزهای دیگه میترسند اگه گفتید چرا ؟؟
خوب مشخص هست چون تا حالا این چیزها را ندیده اند چون این اسبها توی محیط ایزوله باشگاه رشد کرده اند ولی وقتی شما یه مدت با اسب گشت برید ترس اسب کم میشه یا یه نکته دیگه بگم برای اینکه شجاعت اسبتون بیشتر بشه اون هم از نکاتی هست که عشق بازان خمینی شهری انجام میدهند و هر کسی نمیتونه انجامش بده چون بستگی به حال اسب دار داره!!!
حالا اون نکته چی هست ؟؟ سواری کردن با اسب در هنگام شب یعنی از ساعت 24 تا ساعت 4 الی 5 صبح کی حال سواری تو اون موقع داره؟؟!!!
اگه حالش را دارید امتحان کنید ببنید که اسب ظرف 1 ماه سواری در شب چه دل و جراتی پیدا میکنه مثلا یه اسبی بود به نام کوچول که سوارکارش هفته ای 3 بار فقط شبها سواری میرفت و اسب خودش هم بسیار پرخون بود و این اسب خدا میدونه که چی شده بود.
اما در مورد استقامت هم باید بگم که خیلی مربوط هست به سواری رفتن یا نرفتن اسب و از واضحات هست.
اما یه سوال از شما آقای اصفهانی شما چند تا اسب دیده اید که ملاک هایی که من گفته ام را داشته باشه ولی هوش و استقامت و شجاعت نداشته باشه؟؟؟؟:winksmiley02:

علی اصفهانی

Active member
ضمن تشکر از جناب وطن خواه

به نظر شما احترام میذارم ولی برای اسب نانجیب ارزش زیادی قائل نیستم . :smilingsmiley:
اسبی که نانجیب باشه ولی کورس را تند بدود می تونه با یک موتور سیکلت مقایسه بشه .

استقامت با تمرین زیاد میشه بدست بیاد ولی یک اسب ممکنه ذاتا تحمل شرایط سخت محیطی را بیشترازسایر اسبها داشته باشه .

در مورد ترس: کره های یک اسب عرب ترسو که ما میشناسیمش هنوز بعد از 6 نسل ترسو موندن . باهاش کلی کار کردیم . از یک روزگی تو بیابون گشت بردیمش . شب و روز . تو شهر آوردیمش کنار ماشین و کامیون در شب و روز ... مربیش پرش کار بود پرشیش کرد در باشگاههای زیادی برای مسابقه رفت .این مادیان عرب حتی رفت مشهد ودر جام یگانگی کنارآقای وجدانی با پاییزان تو رده cپرید و پارکور را تمام کرد ... 2 ماه بعد از مسابقه جام یگانگی سوارش شدم و فکر میکردم بعد از یکسال تمرین 6 روز در هفته در شب و روز شجاع شده ولی دیدم هنوز از کیسه پلاستیک میترسه !

با اجازه تون میخوام از این بحث نتیجه گیری کنم :

خداوند اینطور خواسته که هر کسی تعریف خاص خودش را از "اسبیت" داشته باشه تا به این ترتیب انسانهای با سلیقه های مختلف اسبهای با صفات مختلف را دوست بدارند و حفظش کنند .
شمااسب دلخواه خودتان را و من اسب دلخواه خودم را .

این اختلاف سلیقه لطف خداوند به اسب هست تا انسان های گوناگون اسبهای گوناگون را دوست بدارند و حفظ کنند .

vatan

Member
ضمن تشکر از جناب وطن خواه

به نظر شما احترام میذارم ولی برای اسب نانجیب ارزش زیادی قائل نیستم . :smilingsmiley:
اسبی که نانجیب باشه ولی کورس را تند بدود می تونه با یک موتور سیکلت مقایسه بشه .

استقامت با تمرین زیاد میشه بدست بیاد ولی یک اسب ممکنه ذاتا تحمل شرایط سخت محیطی را بیشترازسایر اسبها داشته باشه .

در مورد ترس: کره های یک اسب عرب ترسو که ما میشناسیمش هنوز بعد از 6 نسل ترسو موندن . باهاش کلی کار کردیم . از یک روزگی تو بیابون گشت بردیمش . شب و روز . تو شهر آوردیمش کنار ماشین و کامیون در شب و روز ... مربیش پرش کار بود پرشیش کرد در باشگاههای زیادی برای مسابقه رفت .این مادیان عرب حتی رفت مشهد ودر جام یگانگی کنارآقای وجدانی با پاییزان تو رده cپرید و پارکور را تمام کرد ... 2 ماه بعد از مسابقه جام یگانگی سوارش شدم و فکر میکردم بعد از یکسال تمرین 6 روز در هفته در شب و روز شجاع شده ولی دیدم هنوز از کیسه پلاستیک میترسه !

با اجازه تون میخوام از این بحث نتیجه گیری کنم :

خداوند اینطور خواسته که هر کسی تعریف خاص خودش را از "اسبیت" داشته باشه تا به این ترتیب انسانهای با سلیقه های مختلف اسبهای با صفات مختلف را دوست بدارند و حفظش کنند .
شمااسب دلخواه خودتان را و من اسب دلخواه خودم را .

این اختلاف سلیقه لطف خداوند به اسب هست تا انسان های گوناگون اسبهای گوناگون را دوست بدارند و حفظ کنند .
ضمن تشکر از اقاي اصفاني بله نکات جالبي گفتند . و مهمترينش که قبلا خودم اشاره کرده بودم تفاوت نگاه و سليقه به اسب هست .
اما سوال مرا جواب نداديد؟؟ سوالي که مطرح کردم اين هست آيا شما اسبي را ديده ايد که پارامترهايي که من گفتم را داشته باشه ولي خالي از هوش و شجاعت باشه ؟؟
به قول معروف چون که 100 آيد 90 هم پيش ماست.:winksmiley02:
الان اسبهايي که اين شرايط را دارند شما مقايسه کنيد توي کرمان يا رفسنجان کدومشون همه شرايطي که من گفتم را داشتند ولي شرايط شما را نداشتند ؟؟؟

آره من دیدم.:blinksmiley:
اسب دیدم که سوارش را در زیر سواری از زین پایین کشیده(دقت کنید زمین نزده پایین کشیده)وروی سینهاش زانو زده و....
اسب دیدم که به هندلرش حمله کرده وباسردست وهوار شدن بر روی هندلر اون رو زمین زده ومثل سگ شروع به....
همانطورکه میگی بسیار هم باهوش بوده:hmmsmiley02:
آیا اسم اینرو اسبیت میذاری.
شما اسمش رویکه شناسی میذاری ولی من......

اسب با سگ بسیارتفاوت دارد.

علی اصفهانی

Active member
[الان اسبهايي که اين شرايط را دارند شما مقايسه کنيد توي کرمان يا رفسنجان کدومشون همه شرايطي که من گفتم را داشتند ولي شرايط شما را نداشتند ؟؟؟[/quote]

براساس این قانون کلی خلقت خداوند :

"خلق خدا باید کامل باشه و همه گونه مخلوقی خلق شده"

همه جور اسبی میتونه وجود داشته باشه . البته در یک بازه زمانی . یعنی حتی ممکنه الان موجود نداشته باشیم ولی قبلا بوده و ممکنه الان منقرض شده باشه مثلا.

درکل هم وقتی می بینم اسبی نانجیبه دیگه بهش فکر هم نمیکنم. شاید تو اون نانجیبهایی که من بهشون فکر نمیکنم این مدلیش هم باشه.

ازهمراهیتون متشکرم.

vatan

Member
آره من دیدم.:blinksmiley:
اسب دیدم که سوارش را در زیر سواری از زین پایین کشیده(دقت کنید زمین نزده پایین کشیده)وروی سینهاش زانو زده و....
اسب دیدم که به هندلرش حمله کرده وباسردست وهوار شدن بر روی هندلر اون رو زمین زده ومثل سگ شروع به....
همانطورکه میگی بسیار هم باهوش بوده:hmmsmiley02:
آیا اسم اینرو اسبیت میذاری.
شما اسمش رویکه شناسی میذاری ولی من......

اسب با سگ بسیارتفاوت دارد.
فکر کنم دوستان سوال من را درست نخوندند؟؟!!
من سوال کردم که شما اسبي را که من شرايطش را در صفحه اول گفتم ديديد که هم پاي اخور و هم توي حرکت و غيره ... خوب باشه ولي شجاعت و هوش و استقامت نداشته باشه؟؟!!
من حرفي از نجابت نزدم بلکه فقط اون سه تا خصيصه را گفتم کسي سراغ داره؟؟؟
بله اسبهاي پرخون اگه درست باهاشون رفتار نشه خيلي زود يکه شناس و آدم گير ميشند.

sohrab

Active member
فکر کنم دوستان سوال من را درست نخوندند؟؟!!
من سوال کردم که شما اسبي را که من شرايطش را در صفحه اول گفتم ديديد که هم پاي اخور و هم توي حرکت و غيره ... خوب باشه ولي شجاعت و هوش و استقامت نداشته باشه؟؟!!
من حرفي از نجابت نزدم بلکه فقط اون سه تا خصيصه را گفتم کسي سراغ داره؟؟؟
بله اسبهاي پرخون اگه درست باهاشون رفتار نشه خيلي زود يکه شناس و آدم گير ميشند.

منظورت اینه که اسبی که پر خونه و فیگور و حرکت خوبی داره الزاما شجاعت و هوش و استقامت هم داره؟

vatan

Member
منظورت اینه که اسبی که پر خونه و فیگور و حرکت خوبی داره الزاما شجاعت و هوش و استقامت هم داره؟
شجاعت و هوش را كه مطلقا بله ولي اگر منظور شما قهرمان مسابقات استقامت هست بايد بگم نه بلكه نفس اسب توي يه سواري زيبا منظورم هست.
كسي از بچه ها اسبي معروفي سراغ داره معرفي كنه كه شرايطي كه من گفتم داشته باشه ولي شجاعت و هوش و استقامت حركات استثنايي را نداشته باشه؟؟؟
من خودم بين اسبهاي معروف اصفهان مقايسه ميكنم به نمونه اي برخورد نميكنم.

sohrab

Active member
توجهت را به قسمتی از نوشته خودت در صفحه اول تاپبک جلب میکنم :

این که شیخ حاجات از اوصاف اسب خوب نقل کردند به نظر من نمیتونه به شما اسب خوب را معرفی کنه مثل این که ما بگم یک انسان خوب باید صادق و عالم و شجاع و مدیر و ..... باشه درست هست ولی شما معیار شجاعتتتون که گفتی یعنی چه؟!!!!!!!

خوب از نظر شما اصولا شجاعت از اوصاف یک اسب نمیتونه باشه مضاف بر اینکه معیاری هم برای سنجشش وجود نداره. خیلی خوبه که بصیرت کشف این خصیصه را پیدا کردید آن هم با دیدن اسب پای آخور.

این اوصافی که از قول شیخ حاجات ذکر شده نظر شخصیش بوده در مورد اسبی که آن را اسب بیابان نامیده .اسبی که زمانی ابزار جنگ محسوب میشده و شجاعت از مهمترین خصوصیاتی بوده که باید میداشته.

vatan

Member
توجهت را به قسمتی از نوشته خودت در صفحه اول تاپبک جلب میکنم :

خوب از نظر شما اصولا شجاعت از اوصاف یک اسب نمیتونه باشه مضاف بر اینکه معیاری هم برای سنجشش وجود نداره. خیلی خوبه که بصیرت کشف این خصیصه را پیدا کردید آن هم با دیدن اسب پای آخور.

این اوصافی که از قول شیخ حاجات ذکر شده نظر شخصیش بوده در مورد اسبی که آن را اسب بیابان نامیده .اسبی که زمانی ابزار جنگ محسوب میشده و شجاعت از مهمترین خصوصیاتی بوده که باید میداشته.
من حرفم اين هست آيا شما اسبي را كه من خصوصياتش را گفتم سراغ داريد كه توش شجاعت نباشه سوال اين هست؟؟
من منكر شجاعت نيستم.
راه و روش شناخت شجاعت اسب مهم هست.
اسبي كه با فرمان سوار به دريا بزنه را از كجا ميشه شناخت؟؟
از حرفهاي شيخ حاجات ميشه؟؟