اشك اسب

لادن

Member
چرا وقتي دست يا پاي يه اسب مي‌شكنه اسبو مي‌كشند؟! مگه اسب فقط وسيله‌ي دويدن و پرشه؟! اگر از اين زاويه به اسب نگاه مي‌شه كه از اسب بهتر و سريعتر و كم هزينه‌تر هم وجود داره مثلاً ماشين... پس ديگه نيازي به اسب نيست؛ ولي اگه به اسب به عنوان يار و همدم و اصلاً يك جاندار كه حق زيستن داره نگاه مي‌شه چراوقتي پاش مي‌شكنه(كه در بيشتر موارد هم به علت موارد انساني پيش مياد) و ديگه نمي‌تونه بدوه به بهانه‌ي اينكه دخلش به خرجش نمي‌ارزه حيوون بي‌چاره رو مي‌كشن؟!

به اشك اين اسب نگاه كنيد... اين اسب چند ساعت بعد از شكستگيه دستش كشته مي‌شه

505839_orig.jpg

چرا وقتي دست يا پاي يه اسب مي‌شكنه اسبو مي‌كشند؟! مگه اسب فقط وسيله‌ي دويدن و پرشه؟! اگر از اين زاويه به اسب نگاه مي‌شه كه از اسب بهتر و سريعتر و كم هزينه‌تر هم وجود داره مثلاً ماشين... پس ديگه نيازي به اسب نيست؛ ولي اگه به اسب به عنوان يار و همدم و اصلاً يك جاندار كه حق زيستن داره نگاه مي‌شه چراوقتي پاش مي‌شكنه(كه در بيشتر موارد هم به علت موارد انساني پيش مياد) و ديگه نمي‌تونه بدوه به بهانه‌ي اينكه دخلش به خرجش نمي‌ارزه حيوون بي‌چاره رو مي‌كشن؟!

به اشك اين اسب نگاه كنيد... اين اسب چند ساعت بعد از شكستگيه دستش كشته مي‌شه

به نظرت باید چیکار کرد؟
اگه بذاریم درد و رنج بکشه بهتره؟
اگه اینکار می‌شه برای خود حیوون زبون بستست...
البته اگه بشه جلوشو گرفت و به راحتی‌ درمانش کرد هیچ آدمی‌ حاضر نیست اینکارو انجام بده اما خوب باید مقرون بصرفه باشه یا نه ؟

لادن

Member
به نظرت باید چیکار کرد؟
اگه بذاریم درد و رنج بکشه بهتره؟
اگه اینکار می‌شه برای خود حیوون زبون بستست...
البته اگه بشه جلوشو گرفت و به راحتی‌ درمانش کرد هیچ آدمی‌ حاضر نیست اینکارو انجام بده اما خوب باید مقرون بصرفه باشه یا نه ؟

امين جان واژه‌ي «مقرون به صرفه بودن» يعني همون نگاه ماشين گونه به اسب، كه وقتي مدلش بالا رفت يا چپ كرد و دخل و خرجش نصرفيد بايد اوراقش كرد....

اگر مي‌خواهيم وسيله‌اي داشته باشيم كه با سرعت بره و بتونيم باهاش بپريم و خرجش ارزون باشه و هروقت خواستيم اوراقش كنيم و كلاً اختيارش دست خودمون باشه بهترين وسيله متورسيكلت و ماشينه

كسي هم دوست نداره كه حيوون درد بكشه، همه هم مي‌دونيم كه هزينه‌هاي دامپزشكي در اينگونه موارد خيلي بالاست اما هرچقدر هم كه باشه بايد پرداختش كرد چون جون يه موجود زنده درميونه و همه‌ي ما نسب به حيواني كه داريم مسئوليم و بايد حتي اگه شده از خرج خودمون كم كنيم تا اون حيوون در رفاه باشه وگرنه نبايد هيچ حيووني نگهداري كنيم.

اين موضوع بند يكم قانون حقوق حيواناته: اگر مسئوليت حيواني رو به عهده مي‌گيريم بايد به بهترين نحو در خوراك،‌ سرپناه، درمان و ايجاد تفريح و سرگرمي‌اش كوشا باشيم و...
حتي اگر اين قانون هم نبود انسانيت و اخلاقيات ايجاب مي‌كردند.

اگه موضوع مقرن به صرفه بودن براي من اهميت داشت «لادن» من بايد سالها پيش مرده بود...

mahsa

Member
تو یکی از وبلاگها عکس یک اسبی دیدم که با انجام عمل جراحی و گذاشتن دست مصنوعی توانسته بود به زندگیش ادامه بده ولی فکر نمیکنم تو ایران امکانش باشه

اگه فقط مساله خرجه يعني ما ادم ها واقعا براي خرج نكردن جون يه حيوون زبون بسته رو بگيريم؟؟؟
حيوونا زبون ندارن از حقشون دفاع كنن و آدم ها خيلي قدرتمندن...به خاطر همين ظلم به حيوون پيش خدا مجازات داره...و برعكس كوچكترين لطف به حيوون براي ما پيش خدا ارزش داره و ما حتما بركتش رو مي بينيم توي زندگيمون
من كه تا حالا از خرج كردن براي زندگي حيوون هاضرري نديدم...مخصوصا اسب كه پر از خير و بركته...
من يه ماديوني داشتم كه خيلي هم وابسته بوديم همه اهل خانواده بهش مخصوصا پدرم...كه از اين ماديون 2 تا كره خيلي خوب به يادگار موند برام...
اسمش آيناز بود قهرمان كورس بوده زمان خودش...دستش توي كورس ميشكنه اما كشته نشد...با هر مشكلي كه بود دستش خوب شد و بعد هم خيلي خوب سواري ميداد و كره هاي خوبي هم داد...مهربونيه اون اسب منو وابسته كرده بود و بعد هم روزاي آخر بارداريش به دليل بي دليلي از دست رفت و...
مي خوام بگم چرا نميشه؟؟؟خوبم ميشه...نياز به يكم انسانيت انسان ها داره
توي اين عكس ببينيد تصور كنيد چه دردي داشته اين حيوون زبون بسته...اشك پاكش رو ميبينيد؟؟؟من كه بعد از ديدن اين عكس نتونستم جلوي اشكاي خودمو بگيرم...
ممنون از اين عكس كه باعث شد بيشتر اسب ها رو دوست داشته باشم

بالا