تیمارکردن اسب

ناشناس

Active member
تیمار کردن:

پوست، یال، دم اسب شما روزانه نیاز به برس زدن دارند..همچنین سم ها بایستی تمییز گردند تا اسب همیشه تمییز و سالم و با نشاط باشد.

ابتدا اسب را با یک کله گی مهار کرده ...

وسایل قشو: معمولا از برس های مخصوص (زبر و نرم)شانه یال و سم پاک کن،اسفنج استفاده می شود.

تیمار کردن:

از قشو برای تمیز کردن ذرات گل و لای و سفیدی حاصل از عرق استفاده می شود.باید قشو را به آرامی و با ملایمت انجام دهیم..یک نکته اینکه باید همیشه در نحوه قرار گیری در کنار اسب دقت نماییم تا مخاطرات کمتر شود..ناحیه زیر شکم، روی معده و زیر کتف ها در اسب ها حساس است،قلقلک)بنابر این ممکن است در هنگام قشو کردن آن ناحیه برخی اسب ها که حساس ترند واکنش هائی از خود بروز دهند مثل دست زدن یا پا کوبیدن!همیشه برس را در جهت خواب مو ها بکشید ...معمولا ناحیه هائی مثل پشت گوش حیوان و سر و روی صورت حیوان را به خوبی قشو کنید در هنگام قشو کردن این نواحی خود اسب ها نیز احساس رضایت خواهند داشت چرا که برای خود حیوان پاک کدن این نواحی بسیار مشکل است...با شانه های مخصوص یال یال را شانه کنید و در پایان مو ها را از ته بگیرید و به آرامی بکشید این کا باعث لخت و صاف تر وایستادن یال ها می شود ......در پایان باید با یک اسفنج یا حوله نرم اگر هم کمی مرطوب باشد ایراد ندارد روی بدن حیوان کشید به خصوص دور چشمان، پوزه و اطراف بینی ....دم اسب را نیز باید با همان برس یا شانه ،شانه زد البته در هنگام این کار به نحوه قرار گرفتنتان در کنار اسب دقت بیشتری کند، در پایان نیز با سم پاک کن داخل گودی سم را پاک کرده و گل و لای را خارج کنید.سم پاک کن را از پاشنه به سمت پنجه بکشید طوری که به داخل شیار قورباغه ای فشار نیاورد.
-

پیوست ها

• 30wwbjn.jpg
    30wwbjn.jpg
    112.8 کیلوبایت · بازدیدها: 10

علی واحدی

Active member
ناشناس گفت:
یمار کردن:

پوست، یال، دم اسب شما روزانه نیاز به برس زدن دارند..همچنین سم ها بایستی تمییز گردند تا اسب همیشه تمییز و سالم و با نشاط باشد.

ابتدا اسب را با یک کله گی مهار کرده ...

وسایل قشو: معمولا از برس های مخصوص (زبر و نرم)شانه یال و سم پاک کن،اسفنج استفاده می شود.

تیمار کردن:

از قشو برای تمیز کردن ذرات گل و لای و سفیدی حاصل از عرق استفاده می شود.باید قشو را به آرامی و با ملایمت انجام دهیم..یک نکته اینکه باید همیشه در نحوه قرار گیری در کنار اسب دقت نماییم تا مخاطرات کمتر شود..ناحیه زیر شکم، روی معده و زیر کتف ها در اسب ها حساس است،قلقلک)بنابر این ممکن است در هنگام قشو کردن آن ناحیه برخی اسب ها که حساس ترند واکنش هائی از خود بروز دهند مثل دست زدن یا پا کوبیدن!همیشه برس را در جهت خواب مو ها بکشید ...معمولا ناحیه هائی مثل پشت گوش حیوان و سر و روی صورت حیوان را به خوبی قشو کنید در هنگام قشو کردن این نواحی خود اسب ها نیز احساس رضایت خواهند داشت چرا که برای خود حیوان پاک کدن این نواحی بسیار مشکل است...با شانه های مخصوص یال یال را شانه کنید و در پایان مو ها را از ته بگیرید و به آرامی بکشید این کا باعث لخت و صاف تر وایستادن یال ها می شود ......در پایان باید با یک اسفنج یا حوله نرم اگر هم کمی مرطوب باشد ایراد ندارد روی بدن حیوان کشید به خصوص دور چشمان، پوزه و اطراف بینی ....دم اسب را نیز باید با همان برس یا شانه ،شانه زد البته در هنگام این کار به نحوه قرار گرفتنتان در کنار اسب دقت بیشتری کند، در پایان نیز با سم پاک کن داخل گودی سم را پاک کرده و گل و لای را خارج کنید.سم پاک کن را از پاشنه به سمت پنجه بکشید طوری که به داخل شیار قورباغه ای فشار نیاورد.
-
ایول باریکلا. این درست شد.

OJANG

Member
باید به این توجه کنیم که تیمار اسب فقط جهت تمیز نمودن نیست
اسب با تیمار اروم میشه و احساس امنیت میکنه و به قولی امن میشه .
باید تیمار کردن آروم باشه و به نوعی به حیوون حال داد!

M

mrezap

Guest
همه ما اسبهایمان را تیمار میکنیم اما آیا راه صحیح تیمار کردن را میدونیم ؟
وسایل تیمار چه چیزهایی هستند ؟

OJANG

Member
در اینجا اگر سروران و دامپزشکان عزیز کمک کنن می خواهیم بدانیم که رسیدگی و تیمار بعد از سواری تا چه حد در سلامت روح و جسم اسبمان تاثیر گذار است.
آیا اینکه بعد از سواری اسب را در باکس رها کنیم صحیح است یا خیر؟

OJANG گفت:
باید به این توجه کنیم که تیمار اسب فقط جهت تمیز نمودن نیست
اسب با تیمار اروم میشه و احساس امنیت میکنه و به قولی امن میشه .
باید تیمار کردن آروم باشه و به نوعی به حیوون حال داد!
دقیقا موافق این موضوع هستم

فربود

Active member
1- آیا در زمستان هم اسفنج مرطوب لازمه ؟
2- اسب من وقتی که غشو رو روی صورتش میکشم خوشش نمیاد و سرش رو عقب میبره آیا خوشش نمیاد ؟
3- هر روز باید غشو بشه ؟

ناشناس

Active member
rakhshe_khazan64 گفت:
2- اسب من وقتی که غشو رو روی صورتش میکشم خوشش نمیاد و سرش رو عقب میبره آیا خوشش نمیاد ؟
3- هر روز باید غشو بشه ؟
1)در زمستان هم لازمه شما میخواید گردو خاکو باهاش بگیرید
2)برای صورت اسب از غشو مخصوص صورت استفاده کنید یا همون اسفنج (پارچه خیس )بکشید
)بله هر روز باید غشو بشه .بعد از هر سواری .صبح وعصر هم غشو باید بشود

مرضیه

Member
rakhshe_khazan64 گفت:
3- هر روز باید غشو بشه ؟
میتونید برای صورت از برس های مویی که موهای نرمی دارند استفاده کنید،بعد از اینکه خاکش گرفته شد اسفنج بکشید.

JALI

New member
شاید خیلی ها انجام بدن بدون اینکه اصلا تاثیرش رو بدونن، ولی واقعا در روحیه اسب و رفع خستگی مفیده در ضمن تا حد زیادی مانع بروز بیماری های پوستی و مو میشه و اسب هم به یک دیسیپلین میرسه.

OJANG

Member
درسته در ضمن یادمون میاد که به این وسیله از اسب تشکر کنیم و یک رابطه متقابل داشته باشیم و دو طرف از سواری و تمرین لذت ببریم

فربود

Active member
آیا میشه که اسبی از غشو کردن بدش بیاد ؟ من هر وقت اسبم رو غشو میکنم پشتش رو به من میکنه و انگار بدش میاد
2- من دوتا اسب دارم اشکالی داره که موقع غشو کردن هم دیگه رو ببینن یعنی به هم حسادت نمیکنند . یا باید موقع غشو کردن دور از چشم هم باشند ؟

sohrab

Active member
اهمیتش کمتر از اقدامات قبل از سواری نیست. من حتما بعد از سواری اجازه میدم اسب روی ماسه های نرم و خشک کنار رودخانه چند تا غلط بزنه تا عرقش خشک بشه و خستگیش در بره! بعد هم غشو و احیانا شستن دست و پا و بررسی سمها و البته بوسه ی خداحافظی! ;)

OJANG

Member
rakhshe_khazan64 گفت:
آیا میشه که اسبی از غشو کردن بدش بیاد ؟ من هر وقت اسبم رو غشو میکنم پشتش رو به من میکنه و انگار بدش میاد
2- من دوتا اسب دارم اشکالی داره که موقع غشو کردن هم دیگه رو ببینن یعنی به هم حسادت نمیکنند . یا باید موقع غشو کردن دور از چشم هم باشند ؟
احتمالا جنس غشویی که استفاده میکنی خشنه یا بد غشو میکشی،غشو فقط جهت نظافت نیست بلکه یه احساس عاطفی بین دو طرفه و حال دادن به اسب همیشه غشو از گردن و محل رویش یال به سمت کپل و به آرامی خوب جواب میده.

reihaneh

Member
پرستاری و تیمار اسب
پرستاری از اسب از اهميتي والا برخوردار است. اگر از اسبي به خوبي پرستاري نشود، هرچه قدر تمرين‌ها در خارج از اصطبل مرتب و منظم باشد تأثيري آنچنان نخواهند داشت. اسب بايد براي تمام اوقات خود برنامه داشته باشد. تا به مانند سواركار قدر اوقات بيكاري خود را دانسته به استراحت پرداخته و خود را براي كار آماده کند. پرستاري عبارت از هماهنگي تمرين، تغذيه و نظافت است.
نظافت كه در اصطلاح سواركاري به آن تيمار گفته مي‌شود يعني تميز كردن اسب به طور كامل كه مي‌بايد قبل و بعد از سواري انجام شود و باعث مي‌شود تا اسب همواره تميز باشد عضله‌هاي او مشت و مال داده شود. ترشحات پوستي با باز شدن منافذ پوست از آنها خارج شوند، و در ضمن بازديدي است از كليه اندامها تا در صورت مشاهده كوچكترين جراحت و يا ناراحتي در پي معالجه آن برآمد.
نظافت در صورت مناسب بودن آب و هوا مي‌تواند به طريق شستشو باشد كه همراه با مايع‌هاي تميز كننده و به مانند شامپو و يا صابون بوده و كليه اندامها به غير از گوشهاي اسب را دربرمي‌گيرد و در صورت مناسب نبودن هوا و يا عدم دسترسي به آب مناسب با استفاده از وسائل زير انجام مي‌شود.

منبع: کتاب مربی و مربی گری ورزش های سواره

این موضوع هم در همین ارتباط هست:
http://horse.ir/fa/index.php/topic,3492.msg16867.html#msg16867

پیوست ها

• MORA5\'.jpg
    MORA5\'.jpg
    119.4 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • angie-washing-skip-on-neck1.jpg
    angie-washing-skip-on-neck1.jpg
    16.5 کیلوبایت · بازدیدها: 58
  • 987.jpg
    987.jpg
    13.8 کیلوبایت · بازدیدها: 58
  • grooming%20horse.jpg
    grooming%20horse.jpg
    17.9 کیلوبایت · بازدیدها: 54
  • 0501200802150.jpg
    0501200802150.jpg
    135.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1

parisa

Member
اسبها موجوداتی بسیار بسیار حسود ومغرور هستن اگر از یک اسب بیشتر دارید مواظب احساسات اسبتون باشید اون ها رو صاحباشون خیلی حساس هستن
درکل باید بگم تیمار دو بخش داره یک بخش مربوط به روح اسب هست و یک بخش مربوط به جسم اسب که از هم هرگز نباید جدا بشن
تیمار جسم اسب همون دادن غذای مناسب ومتنوع غشو کردن قبل وبعد از سواری و.....هست
اما روح اسب اگر تیمار نشه ......
هر موجودی دارای شخصیت خاص خودش هست حتما دیدین کسایی را که سوارکاری را دوست دارن اما اسب را نه گه این روی اسب خیلی تاثیر بدی میکزاره وفتی دارید اسب را غشو می کنید توی گوشش زمزمه کنید باهاش دردودل کنید حتی بعضی وفت ها ازش تعریف کنید به اون حرفهای ناشایست نزنید چون اونها خوب میکفهمن که شما دارید چی می گید همیشه کار اسب خودتون را به کس دیگه واگذار نکنید چون اسبتون ناراحت می شه وفکر می کنه که بی خیالش شدید اسبها شما را بیشتر از همه قبول دارن تا کس دیگه را
از اونها بازی را دریغ نکنید که اونها هر چه قدر هم بزرگ بشن بازم بچه هستن چ.ن اونها ذاتا آزاد هستن حالا که ما اون ها را در بند کردیم اونها چشمشون به این گشت های کوتاه مدت بازی های هرزگاهی یا تو محیط باشگاه پلکیدن دل خوش کردن پس این ها را ازشون نباید گرفت

FAEZEH

Member
تیمار کردن اسب توسط سوارکار باعث میشه اسب سوار را بشناسه و احساس خطر نکنه
باید بگم تیمار کردن اسب قسمتی از سوارکاری هست و کسانی که از تیمار کردن خوششون نمیاد هیچ وقت وارکار نمیشن

بالا