سیلمی های برتر خالص ایرانی بلوکه شده!!!

اولا یک هر دو این اسب و مادیان سلیقه شخص پدرم بود وهست و اصلا ایشان گشتاسب را با هیچ اسب دیگری عوض نمی کنند.
دوما وطن اگر تو تازه تواسب آمدی من چشم باز کردم در اسب عرب بودم و هستم و قبل من پدرم از بدو تولد و اسب عرب داشتن در خانواده ما حالت موروثی دارد آن موقع که کهکشان را شما خمینی شهریها داشتید می کشتید پدرم با اسمی که روش گذاشت حالا خودش نتونست بخرد نجات داد حالا کهکشان کهکشان شده.آن موقع که اسب عرب را کسی نگاه نمی کرد ما بهترین اسبهای عرب اصفهان را داشتیم.سوما وشتی که داری می گویی تو دیدی که حرف می زنی یا کره هایش را دیدی و اصلا خالص تولید می کند من که خبر دارم دارند با دره شوری می کشند اقلا قدم خیر زنده و سر حال و کره خالص می دهد.
چهارما خانم ما همه بچه تر از آنیم که از ایشان ایراد بگیریم اگر ایشان زندگیشان را روی اسب عرب ایران نگذاشته بودند الان حرفی برای زدن نداشتید شما چند بار ایشان را دیدید که به خودتان اجازه می دهید در مورد ایشان اینطور صحبت کنید.
پنجما من هیچ تعصبی روی گشتاسب ندارم و می گویم خر دوستش دارم همانطور که قدم خیر را دوست دارم و با تمام وجود در این مدت نه سال بدون کمک پدرم از لحاظ مالی به نحو احسن حفظشان کردم و لی دهن بینم نیستم یک سری خیالهای واهی دارم که کسی درک نمی کند جز پدرم بنشینند بقیه انقدر حرف بزنند تا حوصلشان سر نرود طرف مشورت من فقط فقط پدرم هستند و هیچ کس را غیر ایشان قبول ندارم حرف بزنید تا خسته شوید .من تمام مادیانهایم را با خر می کشم به قول شما ولی آن خر گشتاسب خان است برای من و بس.همیشه من یه اعتقاد دارم بهتر ازبهتر همیشه وجود دارد گشتاسب منم ایراد دارد قبول دارم .
ششما شاید اگر یک کره عالی از مبارکم پیدا کنم هم به عنوان سیلمی بعد از فوت گشتاسب با مشورت و انتخاب پدرم خریداری و استفاده کنم.اتفاقا امسال تصمیم داشتیم درناز ایران و باز بهی را برای کشش با مبارک بفرستیم تهران ولی به دلیل کمبود وقتی که داشتم نشدمتاسفانه .چون باید حتما خودم پهلوی اسبم باشم وتنها جایی نمی فرستمشان.
هفتما مادیان ترنگ طلا تولید ندارد ولی من بسته به حال مادیانهایم تولید خالص را دارم.
هشتما ما در مرکز پرورش اسبمان هیچ کس را جز تعداد محدودی راه نمی دهیم پس باید که ندیده باشیدشم آن دفعه هم با دانشجویان پدرم یک بار و برای آخرین بار آمدید. :smile::smile::smile::smile::smile::smile::smile:

vahid_m63

Member
اولش که این تاپیک رو دیدم خوشحال شدم از اینکه شاید بشه به یه راه حل خوب رسید ولی با خوندن نظرات متوجه شدم ما اینجا هم مثل همه کارهامون فقط داریم شعار میدیم و شعار میدیم
هرجایی میخواهیم کارمون رو توجیه کنیم از خانم و علمش مثل میزنیم و وقتی خرمون از پل رد شد بیخیال علم و خدمت ایشون میشیم و ...
دوستان عزیز من تو تاپیک مربوط به اسب خودمون(ببرک) گفتم رسم بر اینه که مادیان رو واسه کشش میفرستن و نه سیلمی رو و... ولی به بعضی از دوستان برخورد .
میدونید تا وقتی که به مبارک بگیم یابو و وارد کننده این سیلمی رو نکوهش کنیم به جایی نمیرسیم
چرا نمیخواهیم باور کنیم که تا چند سال پیش مبارک جز بهترین و زیباترین سیلمی ها تو ایران بود؟
چرا این همه به پر و پای وارد کننده ها میپیچیم؟پرا به جای اینکه ببینیم و بپرسیم که چی شده که اینها به فکر وارد کردن اسب افتادن داریم به اسبهاشون میتازیم؟به قول آقای علی رضایی نزاد اسب هر کس واسه خودش بهترین هستش.
آره یکی پولش زیاده میره وارد میکنه ، نوش جانش(دارندگی و برازندگی) ، یکی به خاطر شهرتش وارد میکنه ، یکی به خاطر سود اقتصادی و ...
این موجود که مخلوق خداست با ارزش ، حداقل به ما گفتن که این حیوان برکت میاره ، و همه ما این حیوان رو دوست داریم که اینجا جمع شدیم ، پس بیایین به فکر چاره باشیم نه اینکه تیکه بندازیم به همدیگه
بیان به مالکها(من خودم رو مالک نمیدونم چون اون اسبها هم مالک اصلیشون پدرم هستن) به نظرات مالکها به طرز فکرشون به همه چیزشون احترام بزاریم ، من که نمیتونم کسی رو مجبور کنم مثلا فلان مادیان رو با بهمان سیلمی بکشه!!! فقط میتونم پیشنهاد بدم ، پس بیان تصمیم و انتخابش رو زیر سوال نبریم .
ببخشید حرفام خیلی کلی بود و به این تاپیک هم مربوط نبود ولی جایی پیدا نکردم بنویسم

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
من با قسمت اول نظرات جناب وحید63 موافق هستم(هرجایی میخواهیم ...)
اینجا محلیست کاملا آزاد برای تبادل نظر. طرز فکر و حرف کس هم با توجه به موقعیتی که در زمینه اسب قابل توجیح است.
اینجا هم به همین نتیجه رسیدیم که کار بعضی افراد فقط حرف زدنه و قدم مثبتی بر نمیدارن. و سعی در بزرگنمایی چیزهایی دارند که احساس ملکیت میکنند بهش.

ما نمیتونیم به هیچکس بگوئیم چی رو با چی بکش, فقط پیشنهاد

sohrab

Active member
وحید جان در مورد ببرک من فقط یک پیشنهاد به شما دادم و هدف (احیای خون ایرانی در خوزستان با توجه به محدودیت سیلمی در زادگاه اصلی اسب اصیل) بود. شما تنها کسی هستید که اختیار اسبتان را دارید ولی برای رد پیشنهاد فرستادن سیلمی تان به خوزستان دلایل موجه تری از رسم و رسوم وجود داره گر چه عرض کردم رد و بدل کردن سیلمی همیشه مرسوم بوده.

آزالیا با لجند کره داده.
کی میگه نمیکشه؟

با لجند داده با مبارک و براری هم داده. ولی منظور وطن تولید خالص ایرانی هست. (گر چه فکر کنم با اسد هم کشش شده!) .
نمیدونم کی قرار هست دیدگاه های مختلف را قبول کنیم؟ دیدگاه کسانی که اولویت تولیدشان کاربردی هست تا خط خونی. و دیدگاه کسانی مثل مری خانم که به وحدت نژادی اسب عرب اعتقاد داشتتد. این انتظار که همه خالص ایرانی تولید کنند همونقدر غیر منطقی هست که ملاک خوب و بد بودن اسب را فقط پر خونی و سر و دم گیری بدانیم. غافل از کاربرد ها و سلایق مختلفی که وجود داره

سيلمي خوب ميخواهي با رنگ غير از سفيد و نيله و تيره خمسه و از خون حداد بيا پيدا شد.
http://www.horse.ir/thread6026.html

اتفاقا لوری خیلی به قدم خیر میاد! البته خمسه نیست (که اینم اصلا مهم نیست)

vatan

Member
اولا یک هر دو این اسب و مادیان سلیقه شخص پدرم بود وهست و اصلا ایشان گشتاسب را با هیچ اسب دیگری عوض نمی کنند.
دوما وطن اگر تو تازه تواسب آمدی من چشم باز کردم در اسب عرب بودم و هستم و قبل من پدرم از بدو تولد و اسب عرب داشتن در خانواده ما حالت موروثی دارد آن موقع که کهکشان را شما خمینی شهریها داشتید می کشتید پدرم با اسمی که روش گذاشت حالا خودش نتونست بخرد نجات داد حالا کهکشان کهکشان شده.آن موقع که اسب عرب را کسی نگاه نمی کرد ما بهترین اسبهای عرب اصفهان را داشتیم.سوما وشتی که داری می گویی تو دیدی که حرف می زنی یا کره هایش را دیدی و اصلا خالص تولید می کند من که خبر دارم دارند با دره شوری می کشند اقلا قدم خیر زنده و سر حال و کره خالص می دهد.
چهارما خانم ما همه بچه تر از آنیم که از ایشان ایراد بگیریم اگر ایشان زندگیشان را روی اسب عرب ایران نگذاشته بودند الان حرفی برای زدن نداشتید شما چند بار ایشان را دیدید که به خودتان اجازه می دهید در مورد ایشان اینطور صحبت کنید.
پنجما من هیچ تعصبی روی گشتاسب ندارم و می گویم خر دوستش دارم همانطور که قدم خیر را دوست دارم و با تمام وجود در این مدت نه سال بدون کمک پدرم از لحاظ مالی به نحو احسن حفظشان کردم و لی دهن بینم نیستم یک سری خیالهای واهی دارم که کسی درک نمی کند جز پدرم بنشینند بقیه انقدر حرف بزنند تا حوصلشان سر نرود طرف مشورت من فقط فقط پدرم هستند و هیچ کس را غیر ایشان قبول ندارم حرف بزنید تا خسته شوید .من تمام مادیانهایم را با خر می کشم به قول شما ولی آن خر گشتاسب خان است برای من و بس.همیشه من یه اعتقاد دارم بهتر ازبهتر همیشه وجود دارد گشتاسب منم ایراد دارد قبول دارم .
ششما شاید اگر یک کره عالی از مبارکم پیدا کنم هم به عنوان سیلمی بعد از فوت گشتاسب با مشورت و انتخاب پدرم خریداری و استفاده کنم.اتفاقا امسال تصمیم داشتیم درناز ایران و باز بهی را برای کشش با مبارک بفرستیم تهران ولی به دلیل کمبود وقتی که داشتم نشدمتاسفانه .چون باید حتما خودم پهلوی اسبم باشم وتنها جایی نمی فرستمشان.
هفتما مادیان ترنگ طلا تولید ندارد ولی من بسته به حال مادیانهایم تولید خالص را دارم.
هشتما ما در مرکز پرورش اسبمان هیچ کس را جز تعداد محدودی راه نمی دهیم پس باید که ندیده باشیدشم آن دفعه هم با دانشجویان پدرم یک بار و برای آخرین بار آمدید. :smile::smile::smile::smile::smile::smile::smile:
علي جان عزيزم اول متني که مينويسي بخون بعد ارسالش کن و اين چيزهايي که گفتي چه ربطي داشت به سوال هاي من؟؟!!!:blinksmiley:
من نميدونم چرا توي اين مملکت همه چيز به سن هست؟؟؟
بله شما هنر کردي که قبل از من به دنيا اومدي و تازه نميدوني من قرار هست که به خودم جايزه بدم براي سالگرد 25 سالگي چون خيلي تلاش کردم تا 25 سالم شد!!!:blinksmiley::dodgy:
بله شما در جايي به دنيا اومديد که پدرتون اسب داشتند (حالا اين چه امتياز خاصي براي شما داره؟؟)
اگه به سن هست علي جان من يکي را ميشناسم به نام نعمت سبيل که سنش از پدر شما بيشتر هست و 80 سال هست که اسبدار هست ولي اگه ذولجناح را بهش بدي ميگه خوب نيست ميره جاش يه خر ميبنده!!!!
البته ايشون پيشکسوت اسبداري هستند و شما که تازه 30 سالتون هست بايد به اين شخص احترام و التزام !!! داشته باشيد.
در ضمن علي جان من از وقتي به دنيا اومدم روي فرش و قالي دستباف بزرگ شدم والان طبق استدلال شما استاد فرش هستم.
در ضمن من يه دوست داشتم که توي کوچه خيلي خاک بازي ميکرد و همش تو خاک بزرگ شده بود يادم باشه از اين به بعد به ايشون لقب استاد خاک بدم.:dodgy::blinksmiley:
بله کهشکشان خميني شهر بود و دست حاج اسماعيل رهناني بود و اگه ميکشتش که لطف ميکرد به اسب ايران:dodgy:
حالا اين حاج اسماعيل چه ربطي به من داره خدا ميدونه حتما چون من با ايشون همشهري هستم ديگه مثل ايشون هستم ديگه!!!(اين هم از دسته استدلال هاي ديگه شما)
سيلمي خوب ميخواهي با رنگ غير از سفيد و نيله و تيره خمسه و از خون حداد بيا پيدا شد.
http://www.horse.ir/thread6026.html
بعد بگو ما بديم!!! ديگه چي ميخواهي هر چند اگه سيلمي بالا دست شما بود براي کسي کشش نميشد.مثل گشتاسب(وجداننا من نه ماديون دارم نه چيزي نگي طرف عقده اي بود و دلش ميخواست که يه کره از گشتاسب داشته باشه و غيره ها) به قول يکي از دوستان نزديک شما علي شده مجري منکرات گشتاسب و آرارات!!!
البته من تازه اومدم توي اسب و از بزرگاني مثل شما بايد ياد بگيرم اصل اسبداري را!!!
در ضمن من اون دفعه اي هم که اومدم اصطبل شما وجداننا اصلا تمايل قلبي نداشتم که حتي با کلاس درس بيام(چون ميدونستم شما خيلي عشقباز هستيد و اصول خاصي داريد!!!:dodgy:) و هيچگاه نخواستم که بيام اونجا من با دکتر گفتم که ببره براي مهرگرد سميرم ولي دکتر خودش آورد اونجا.
اين اخلاقي که کسي را به اصطبل راه نميدي هم فکر کنم ناشي از سالهاي زياد اسبداري و تجربه از خانم و ديگران هست درسته.
خيلي خدا را شکر ميکنم که سيلمي شاخص خالص ايراني دست شما نيست وگرنه براي بازديد کنندگان و غيره يه منشور اخلاقي تدوين ميکردي. چه برسه براي کشش و.....:dodgy:
موفق باشي اي ادامه دهنده راه خانم.............

اولا نعمت سبیل نه قابل مقایسه با پدر من و نه خانواده من است و خوب می شناسمش و گندی هم که زد از دانشگاه انداختنش بیرون هم خوب می دانم و من هیچ لزومی ندارد اصلا همچین فردی را محل بگذارم وبعد این شخص چوبدار است نه پرورش دهنده .من نه احترامی برای این شخص ونه مثل آن قایل هستم و من به علمی کار کردن و اصولی کار کردن اعتقاد دارم نه دلالی و ..........
دوما من از وقتی چشمم را باز کردم اسب عرب دیدم و تجربه دیدن زیاد و در عین حال به خاطرذ پدرم تجربه علمی زیاد دارم.جنابعالی چون با عشق و علاقه از فرش استفاده نمی کردید بایدم فرش شناس نباشید ولی خاندان ما با عشق و علاقه و علم اسب پرورش میدادند نه برای دلالی یا فخر فروشی و قیافه آمدن.
سوما پس کسی که با گوسفند باید گفت گوسفند بازه .یه فرق بین مهندس و آدم معمولی است آن هم در علمش است.
سوما مردم حرف زیاد می زنند بزنند خوشحال باشند .
چهارما مرکز پرورش محله برو بیا نیست جایی مثل باشگاه یا محل دلالی یا محل فخر فروشی مالک محله برو بیا است.
پنجما خانم اگر نبود همان طور که حالا هیچ کس عرضه ادامه دادن راهش نیست ما و اسب عرب هم نبودیم.

سهراب ممنون من به خمسه بودن اهمیت میدم فقط با گشتاسب و یا مبارک.

آرارات مالکش آقای مهندس علی بصیری اصفهانی است و من منکرا ت گشتاسب خان هستم وبس.

علی جان ما که نمی خوایم دعوا کنیم که. ما (یعنی کل دوستان انجمن) می خواستیم کمکت کنیم واسه پیدا کردن سیلمی خوب اگه یکی از ما یه چیزی میگه از سر دلسوزی وشما خوشت نمی یاد خوب بگو که نظر ندن .دیگه قرار نیست همه چیز رو زیر سوال ببریم که ؟

vatan

Member
سهراب ممنون من به خمسه بودن اهمیت میدم فقط با گشتاسب و یا مبارک.
ای جان با مبارک!!!
بالاخره از حرفهایت کمی عقب نشتی؟؟؟
یادت رفته که یکی از روش های علمی شما!!! در انتخاب سیلمی این هست که نباید نیله باشه.:dodgy::wacsmiley:
خیلی خوشحالم که افکار در حال دگرگونی هست اول رنگ بعدش تیره و بعد...:winksmiley02:

اولا نعمت سبیل نه قابل مقایسه با پدر من و نه خانواده من است و خوب می شناسمش و گندی هم که زد از دانشگاه انداختنش بیرون هم خوب می دانم و من هیچ لزومی ندارد اصلا همچین فردی را محل بگذارم وبعد این شخص چوبدار است نه پرورش دهنده .من نه احترامی برای این شخص ونه مثل آن قایل هستم و من به علمی کار کردن و اصولی کار کردن اعتقاد دارم نه دلالی و ..........
دوما من از وقتی چشمم را باز کردم اسب عرب دیدم و تجربه دیدن زیاد و در عین حال به خاطرذ پدرم تجربه علمی زیاد دارم.جنابعالی چون با عشق و علاقه از فرش استفاده نمی کردید بایدم فرش شناس نباشید ولی خاندان ما با عشق و علاقه و علم اسب پرورش میدادند نه برای دلالی یا فخر فروشی و قیافه آمدن.
سوما پس کسی که با گوسفند باید گفت گوسفند بازه .یه فرق بین مهندس و آدم معمولی است آن هم در علمش است.
سوما مردم حرف زیاد می زنند بزنند خوشحال باشند .
چهارما مرکز پرورش محله برو بیا نیست جایی مثل باشگاه یا محل دلالی یا محل فخر فروشی مالک محله برو بیا است.
پنجما خانم اگر نبود همان طور که حالا هیچ کس عرضه ادامه دادن راهش نیست ما و اسب عرب هم نبودیم.
علی جان عزیزم چرا خودت را با پدرت قاطی میکنی؟؟؟:winksmiley02::dodgy:
من کجا حرفی از پدرت زدم!!!!؟؟؟
ما داریم با شما صحبت میکنیم و نه پدرت و نه خانواده.
میشه یه مقدار در رابطه با علمی و اصولی کار کردن توضیح بدی؟؟؟
مثلا شما در رابطه با رنگ و تیره مقاله علمی مستندی دارید؟؟
اگه لطف کنید چکیده مقاله یا غیره را هم بزارید ممنون میشم.:winksmiley02:
چون من هم مثل شما به دنبال علمی کار کردن هستم!!!!

من یادم نمیره خانم امیر اصلانی یک سال آمده بودند از خانم به خاطر تعداد زیاد مادیانهایشان مبارک را برای کشش ببرند و ایشان اجازه ندادند .سزلر هم سر این کار آخر فوت کرد .
هر کاری یه هزینه ای داره.
پس با این حرف شما ما نباید سوار ماشین بشیم چون ممکن هست که تصادف بکنیم درسته؟؟!!:dodgy:
و همچنین نباید رفت از چشمه با کوزه آب آورد چون ممکن هست کوزه بشکنه؟؟؟:blinksmiley:
حالا سزار فوت شده درست ولی در عوض توی خوزستان هم کره داده.
در ضمن خانم یه کاری کرد که نمیشه رفرنس و مرجع ما !!!!
اگر میخواهید اسب خالص ایرانی رشد کنه باید یه مقدار سطح افکار را بالا برد.
البته اگه قصدش را دارید ؟؟؟
و اگر دفاع از خالص ایرانی فقط در حرف هست بله شما بی شک بهترین هستید!!:dodgy:

دوستان عزیز من تو تاپیک مربوط به اسب خودمون(ببرک) گفتم رسم بر اینه که مادیان رو واسه کشش میفرستن و نه سیلمی رو و... ولی به بعضی از دوستان برخورد .

وحید جان صحبت شما متین ولی این برای جاهاییه که مادیونها به سیلمی نزدیک باشن و یکی دوتا مادیون باشه تا جایی که ما دیدیم و شنیدیم گاها اینجوریه که مالکان سیلمی ها وقتی تعداد مادیانها توی یک منطقه به یک حد مشخص (مثلا 10 راس) میرسه یه حالی میدن و سیلمی رو میفرستن چون حمل یک اسب به صرفه تر از 10 تاست حال اینکه اون منطقه خوزستان باشه که مثلا 100 تا مادیون بخوان از یه سیلمی بکشن ... این دیگه خیلی ظلمه که من بگم : نخیر مادیونها رو بیارید اینجا .....

وطن
اولا مبارک از تیره خمسه است (سگلاوی جدرانی)
دوما من بدون مشورت با پدرم آب هم نمی خورم در مورد اسب عرب پس حرف من با پدرم کاملا یکی است
سوما مبارک نیله است ولی اسب بسیار اصیل و زیبایی است و بیشتر کره هایش هم کرنک است .
چهارما شما اول اسب بخر و بعد علمی کار کن چون تت سختی و خرج نگهداری اسب را نچشیدی حرف می توانی بزنی .

من یادم نمیره خانم امیر اصلانی یک سال آمده بودند از خانم به خاطر تعداد زیاد مادیانهایشان مبارک را برای کشش ببرند و ایشان اجازه ندادند .سزار هم سر این کار آخر فوت کرد .

sohrab

Active member
وطن مگه خودت این تاپیک را درست نکردی؟ همه جا باید بشه محل کل کل و بحث هایی که تنها اثرش هدر رفتن وقت خودمونه؟

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
من یادم نمیره خانم امیر اصلانی یک سال آمده بودند از خانم به خاطر تعداد زیاد مادیانهایشان مبارک را برای کشش ببرند و ایشان اجازه ندادند .سزلر هم سر این کار آخر فوت کرد .
هم سزار هم مبارک یه روز میمیرن.
بنظر من مرگ سزار از دست دادن یک اسطوره نبود, سزار اسطوره شد چون تبلیغاتش دست کسی بود که ازش پول در میورد و آن فرد هم باعث انتقالش به خوزستان شد و حالا هم میخواهد که الشجاع رو اجاره کنه ببره خوزستان
و بنظر من دید مالک تبریزی سزار خیلی خیلی باز تر از خیلی افرادیست که خانم رو حاکم بلامنازع اسب اصیل میدانستند و پرستشش میکنن و نه در بودنش و بعد در نبودنش غیر از حرف کاری دیگری نکردند.

vatan

Member
خیلی خوشحالم که اهداف و برنامه های بچه های پایه انجمن و به هر حال کسانی که دلشون برای اسب ایرانی(عرب خالص- ترکمن یموت - کرد- دره شور و کاسپین) میسوزه داره یه جورهایی ذره ذره جلو میره.
امیدوارم بتونم یه کرد خیلی خوب از اصفهان بفرستم برای مرکز سیلمی.

آخرین ویرایش:

hashemlo

Member
ببینم اینا رو چرا کشش نمیدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شاید میترسن زود پیربشن یا شکمشون چین بیفته .....
شاید میترسن که از نسل اسبهای خوب خالص چیزی باقی بمونه[/quote]
با سلام
تمام لينك هاي كه گذاشتين كار نمي كنه

سزار مرد اون هم از كوليت كه بيمارييه سيلمي هاي زيادي هم اينور و اون ور رفتنو آخر تو خونشون مردن خانم هم اگه مبارك رو نداد به خانم امير اصلاني ممكنه 1000دليله ديگه داشته باشه غير از اينكه سيلمي رو نمي خواست بفرسته گو اينكه خانم زماني كه زنده بود بارها و بارها براي صاحب اسباي خوزستان سيلمي خوب ميفرستاد تا اسباشون رو تو خودشون نكشنو هم اينكه سيلمي خوب در دسترسشون باشه در ضمن جناب آقاي علي نجات اين همه حرفي كه زده ميشه براي حفظ اسب خالصه ماديونه خالص خوبي دست شماست كه سنش بالاست و كره خالص كم داده اسب خالص هم چرا نيست زياد هم هست كه كره هاشون هم جواب پس دادن نسل ماديوني كه دستته رو با چندتا كره ي خالص ازش ادامه بده وگرنه هيچ موجودي هميشه زنده نيست غير از خدا

بالا