معرفی اسب کرد يا اسبی که داغ،عرب،ترکمن،درشور، ندارد

احسان

Active member
دوستان يک مدتی هست که اسب معرفی ميکنند که بعضی از آنها يا بيشترشن اصلاً چيزی به نام اسب کرد ندارند يا از کنارشن هم اسب کرد رد نشده

شايد بگيد ميکروچيپ داره که آخه اين ميکرچيپ که همه اسبها که تست مشمشه ميشند ميکروچيپ ميشند پس هی نگيد ميکروچيپ داره يا نگيد که اون سازمان استراليای تستش کرده يا ميکروچيپش کرده

اين را بگم که تا ما نقشه ژنتيکی اسب کرد را نداشته باشيم چطوری ميشه اين کار رو کرد مثل اين ميماند که به يک عده از مردم که تا بحال ميوه آواکادو را نديده باشند يک چيزی نشان بديم بگيم اينه

در ايران يکی از دکتر های دامپزشک و کمک يک متخصص ژنتيک از دانشگاه تهران دارند کار ميکنند روی نژادهای ايرانی که اول امدند خون همه اسب ها را گرفتند چه کرد چه درشور و چه عرب اينها هر کدام از نظر مارکر های خونی با همديگه يه تفاوتی داشتند و حالا دارند روی نقشه ژنتيکی کار ميکنند که برای هر نژاد يک نقشه ژنتيکی پيدا کنند مثل اسب عرب که داره که نتايج آن تا سال ايينده بيرون مياد

پس دوستانی که مياند ميگند اين اسب کرد هست يا دره شور زياد جو گير نشند لطفاً چون تا سال آينده ممکن هست ابرو شان بره

جزييات اين کار بماند برای بعد ولی کلاً اسب کرد مارکر خونی متفاوتی داشت حالا شايد بگيد که شما از کجاا اين اسبای کرد را آورديد اين آقای دکتر از هرکی که ميگفت اسب من کرد هست از اسبش خون ميگرفت و در ازّمايشگاه اسب هايی که از نظر خونی مارکرهاشن فرق داشت را دسته بندی کرده

از اسبای کرد معروف هم که ديگه هرکی اين اسب رو ببينه ميفهمه کرد هست هم خون گرفته بهتره نگيم کرد بگيم يه چيزه ديگه يه اسبی که مثل عرب درشور و ترکمن نيست و کلاً قيافش فرق ميکنه

بعضی از دوستان واقعاً رو اسب خود غيرتی هستند و اگ بگيم اين اسب کرد نيست خودشن رو ميکشند

از ازمايش ژنتيکی و خونی گزشتيم از روی قيافه ما يک سری اسب داريم که قيافشون شبيه نه عرب ها داغ ردی هست نه ترکمن نه درشور با امير حسين تصميم به اين شد اين اسب ها رو با عکس از يک سری قسمتهای بدنی که متفاوت با اسبای ديگه هست

به شما دوستان نشان بديم و قضاوت رو بگذاريم با خود شما

vatan

Member
دکتر جزییات طرح هم اعلام کن
مثلا از چندتا اسب نمونه گیری شد؟
کدوم تست ژنتیکی انجام شد رپید - pcr-یا غیره...؟
تو کدوم مرکز انجام میشه؟
آیا مارکر را خودشون طراحی و ساختند یا از مارکرهای بیرون استفاده کردند؟

vatan

Member
ای بابا ما نبودیم چه اتفاقی تو اسب کرد داره میفته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دوباره مطالب رفته توی ممیزی !!! وشواری نگهبان!!!
حالا چی نوشته بوددند که مطالب حذف شده؟؟

احسان

Active member
سـَــنـــا گفت:
دكترجان
عرب خارجيه؟
كاش ميشد با پانسيون تو كرمانشاه همه اسب ها بشن كرد!! :)

خدای اصلاً اسب کرد وجود داره يا نه اينا که ما تا حالا ديديم عرب عراقی و نمی دونم چيز های ديگه داشتند
به نظر من اون زمانی که اسب هارو داغ ميکردند به علت اينکه يکی از افرادی که اين کار رو انجام ميداد و خودش از دوستان و هموطنان کرد ما بود گفت اين دسته اسبا رو داغ بزنيم کرد يه حالی به مردم کرد خودمان بديم

به نظر من از نظر پراکنش جغرافيايی هم نگاه کنيم در کشور های ديگه فقط اطراف ما اسب عرب بوده و اسب ترکمن و کاسپين ( که اين کاسپين هم به علت شرايط محيطی و تاثير محيط اينطوری شده ) البته اسب های بومی هم هستند که از جفت گيری بين اين دنژاد اصلی بوجود امدن و بر اثر مرور زمان تحت تاثير محيط ( محيط رو انسان مرتع آب هوا خاک و غيره... تشکيل ميدهد) اين اسب های امروزی بوجد آمدن

ولی ما از اين تفاوت های فنوتيپی امروز اگه روشون بيشتر کار کنيم ميتوانيم اين نژاد ها را اختراع کنيم ( درشور ، کرد )

دوستان نظر ديگه اي داريد لطفاً بگيد استفاده کنيم يا اگر اطلاعات تاريخی چيزی ديگه هست بگيد

کتاب ايرانی معرفی نکنيد چون يکی از همين کتاب ها رو همين آقای کرد ما نوشتند کتاب تو ايران ديگه ارزش کتاب رو نداره هر کسی هر چيز بخواد مينويسه سليقه اي هم هست ولی مطلب علمی باشه ما مخلصيم

پاسخ : معرفی اسب کرد يا اسبی که داغ،عرب،ترک 

در اين كه داغهاي اسبهاي كرد الكيه شكي نيست
و الان اسبي باشه كه واقعا 100 درصد كرد خالص باشه اونم توش شك هست چون اصلا اسب كرد مورد توجه كسي نبوده و مثل عرب از داغ واقعي و نسل قبليش خبري نيست ولي هستن اسبهايي كه خيلي ناچيز خون ديگه اي دارن و ميشه با اصلاح حداقل حفظشون كرد و بيشتر به سمت اون كرد اصلي بردشون وشايد هم بعد ها به 100 درصد رسوندشون كه اين برنامه ريزي دقيق و..... ميخواد كه ما نداريم

vatan

Member
مطلب علمی در رابطه با اسب کرد؟؟!!!!!!!!
تا وقتی که یه نژاد ثبت نشده باشه که مطلب علمی براش وجود نداره.
البته ثبت نژاد هم کار شاقی نیست یه سازمان غیر دولتی میخواهد که یه سری اسب را به عنوان اسب پایه ثبت کنه و بعد بقیه اسب ها از نتاج اسب های اولیه باشه و رسما بعدا این سازمان یا NGO اعلام موجودیت کنه که فعلا تو ایران این کار انجام نشده و کار داغ گذاری هم توسط فدراسیون بوده که یک ارگان دولتی هست همین!!!
البته در داغ گذاری خیلی مسائل هست و وجود داشته که از حوصله این تایپیک خارج هست و خیلی از افرادی که الان اسم و رسمی دارند که اون زمان از هر اسبداری 20 هزار تومان میگرفتند و اسب را داغ میکردند و چیزی از اسب کرد حالیشون نبود و یا به نفعشون بود که حالیشون نباشه ولی همین الان هم میشه برای ثبت یه کاری کرد هنوز دیر نشده.

احسان

Active member
اسب کرد کجا بود بابا دلتون خوش کرديد
همه از دم عرب عراقی هستند يا عرب دارند

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امروز يک جای بودم نميشد حرف بزنی بحث سر همين اعداد و درصد اسب کرد يک مشت سيبيل کلفت و لختی (آدم لات) نشستند دارند اسب عرب رو ميگه که کرد هست نميشه بش بگی بالا چشمت ابرو ميزنه پيونده مان ميده بهم ;D

يکی ميگفت يه اسب عرب کرد يا تيره جاف رو بکشی با 4 نسل بعد ميشه کرد خالص گفتم بش خوب با عرب بکش بشه اسب عرب
:eek: :D

تو اين اصفهان بيشتر اسب دارا تو جو هستند فقط عشق اين هستند که يه يابو بشن بدی که جفت بزنه يا دستورچينه بقول خودشان بازيکن باشه
دوست دارند اسب روانی باشه( دارم يه دارو پيدا ميکنم اسبو روانی کنه بفروشم به اينا ) و گر نه ديگه هيچ

خارج از اين ايران اسب رو برا آروم بودنش با ادب بودنش ميخرند اينجا ::)

vatan

Member
احسان گفت:
اسب کرد کجا بود بابا دلتون خوش کرديد
همه از دم عرب عراقی هستند يا عرب دارند

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امروز يک جای بودم نميشد حرف بزنی بحث سر همين اعداد و درصد اسب کرد يک مشت سيبيل کلفت و لختی (آدم لات) نشستند دارند اسب عرب رو ميگه که کرد هست نميشه بش بگی بالا چشمت ابرو ميزنه پيونده مان ميده بهم ;D

يکی ميگفت يه اسب عرب کرد يا تيره جاف رو بکشی با 4 نسل بعد ميشه کرد خالص گفتم بش خوب با عرب بکش بشه اسب عرب
:eek: :D

تو اين اصفهان بيشتر اسب دارا تو جو هستند فقط عشق اين هستند که يه يابو بشن بدی که جفت بزنه يا دستورچينه بقول خودشان بازيکن باشه
دوست دارند اسب روانی باشه( دارم يه دارو پيدا ميکنم اسبو روانی کنه بفروشم به اينا ) و گر نه ديگه هيچ

خارج از اين ايران اسب رو برا آروم بودنش با ادب بودنش ميخرند اينجا ::)
دکتر اسب پرخون با اسب روانی زمین تا آسمان تفاوت هست.
حالا تو چه محفل انسی بودی ؟؟!!!!!

احسان

Active member
من به دوتاش ميگم روانی پر خون يا پر فشار يا روانی از نظر من همه روانی
پيشه 4 تا دلال اسب :-X

وطن يه اسب هست ماله اين آقای عربی که ماهيدشت هست به اسم طاووس تو ميشناسی?

vatan

Member
احسان گفت:
من به دوتاش ميگم روانی پر خون يا پر فشار يا روانی از نظر من همه روانی
پيشه 4 تا دلال اسب :-X

وطن يه اسب هست ماله اين آقای عربی که ماهيدشت هست به اسم طاووس تو ميشناسی?
چه رنگ هست؟؟
کره کی ؟؟
اسمش را مطمئنی؟؟
افسون و کولاک دو تا اسب معروف عربی هستند این یکی را نشنیدم.

بالا