نوازش اسب

reihaneh

Member
اسب از چه نوعی از نوازش بیشتر لذت می بره(در حالت پیاده) ،به چه شکل و در کدوم قسمت از بدنش؟

من معمولا"بانگاه کردن توچشمهای اسب گردنش روباضربه های ملایمی نوازش میکنم,
,شایدلمس کپل برای اسبهایی که تجربه کورس وشلاق روی کپل را داشته باشندزیادمطلوب نیست وواکنش نشان میدهند.

reihaneh

Member
ممنون از جوابتون ولی قاعده ای وجود نداره که مثلا اسب از نوازش قسمتی بیشتر لذت ببره مثلا گوش ،گردن،صورت یا ...؟ این رو به این خاطر میپرسم که گاهی که بعضی اسبارو نوازش میکنم یا میبینم دیگری این کارو میکنه حس میکنم نه تنها دوست ندارن بلکه فقط می خان دست از سرشون برداریم :-\ و شاید فقط به خاطر هویج تحمل میکنن

چیزی که در مورد کپل گفتین رو هم دقیقا دیدم ،یکی از اسبای باشگاه که هم هنوز کوچیکه و هم تجربه آموزش و سواری چندانی نداره جلسات اولی که تو کلاس آورده بودنش با هر تمرین نوازش کپل یه دونه جفتک میزد اصلا نمیشد به کپلش دست (حتی خیلی آروم) زد.

احسان

Active member
اسب ها در طبيعت و در گله وقتی ميخواند به همديگر محبت کنند قسمت جدوگاه اسب مقابل رو گاز ميگيرند نه اينکه با گاز گوشتو بکنند

اسب ها هم دوست دارند ما انسان ها قسمت جدوگاه شان را ضربه بزنيم ارام و يا اينکه چنگ بکشيم
البته کاری که ما انجام ميديم و اشتباه هم جا افتاده مييايم به گردن اسب ضربه ميزنيم ( نوازش ميکنيم)
يک چيز ديگه صحبت کردن با اسب هست به لحن آرام که اسب ها ميفهمند اين رو و دوست دارند

اسب بوسيله بو کردن حس بويايی هم با انسان ارتباط برقرار ميکنه که واسه اين کار بهتر اول که ميريد برای اولين بار پيش يه اسب بگزاريد خوب شما رو بو بکشه و يا دست تان را بزاريد بو بکشه
يک چيز ديگه اسب ها وقتی به هم ميرسند برای آشنای با هم تو دماغ هم ديگه فوت ميکنند

که اين کار رو خيلی دوست دارند و من هميشه تو دماغ اسبا فوت ميکنم انگار جادو ميشند پيشت می مانند
البته اگه اسبه گاز ميگيره حواستان به دماغ خودتون باشه :D :D :D

شایدنظرشما درست باشد,چون اصول وقوانین زندگی در گله باآداب وفرهنگ زندگی انسانی کمی متفاوت است.

به شخصه بااین حرکت فکر می کنم بااسب ارتباط برقرار می کنم نه برای لذت بردن اسب!شاید برای تفهیم تسلط خود م به اسب.تو قوانین گله ,اسب قوی قادر است وارد حریم اسب ضعیفتر گردد.!البته نه برای انجام دادن کارهایی که اودوست دارد؟

خودخواهیه نه.! :p

به نظر من به اسب خیلی بستگی داره...
اسب میشناسم که با کوچیکترین اشاره به گوشش از لذت از حال میره...
اما اسب دیگه از این کار متنفره...
بس در جواب ریحانه عزیز،که گفتن قانون وجود داره باید بگم که کلا در ا ارتباط با اسب هیچ قانونی نیست...
فقط حسی که بین شما و اسب رد و بدل میشه مهمه...حالا چه گردن نوارش بشه چه جلو گاه....

سنا

Active member
آره با پرورده بر اسب موافقم
قانون و قاعده اي نيست در مورد اسب ها
اما من با هر اسب وحشي كه اصلا سواري نميدن و تو طبيعت هستن برخوردم ديدم كه واقعا از نوازش پيشوني لذت ميبرن
اگه آروم تو چشماشون نگاه كني و يواش يواش زمزمه كني و باهشون حرف بزني بعد آروم دستت رو بكشي رو پيشونيش رضايت رو تو چشماشون ميبيني :)
(چه رمانتيك ;D :D )

پاسخ : نوازش اسب

من معمولا پيشوني اسبو نوازش ميكنم بعد از چند دقيقه اسبه چشماشو مي بنده بعد سرش سنگين ميشه يواش يواش مياد پايين
البته همه اينطوري نبودن بعضي اسبا رو گوش هاشون حساس اند يا زير چونه شون...به قول دوستان قانون خاصي وجود نداره... هر اسبي يه اخلاقي داره

reihaneh

Member

پس فکر کنم باید بگیم
هیچ آدابی و ترتیبی مجوی/هرچه میخواهد دل اسبت........خب همون کارو بکن دیگه ;)

ولی این شنیدن تجربیات سایرین مثل جناب طاهری (فوت کردن توی دماغ اسب ) جالبه، به هر صورت هر اسبی با یکی از این کارا بهتر کنار میاد،اگه دوستان لطف کنن روش هاشون رو بگن ممنون میشم :)

سنا

Active member
ريحانه يادت باشه فوت كردن رو امتحان كنيم!!!
فكر كنم از هويج دادن بيشتر جواب ميده!

مرضیه

Member
چقدر جالب.
فوت رو نمیدونستم،جالب بود ،مرسی دکتر جان.
فکر کنم اسب ها ازینکه آدم زیادی به گوشاشون ور بره هم بدشون بیاد خصوصا داخل گوشو که اصلا تحمل نمیکنن.
یه مادیونه بود عاشق این بود که دست آدم رو بو بکشه و لیس بزنه!!!!

reihaneh

Member

.SANA. گفت:
ريحانه يادت باشه فوت كردن رو امتحان كنيم!!!
فكر كنم از هويج دادن بيشتر جواب ميده!
آره حتما فقط یه سوالی،بوی مورد علاقه اسب چیه؟
مثلا قبل از فوت هویج بخوریم خوبه؟(واقعا جدی می پرسما)

سنا

Active member
مرضیه گفت:
فکر کنم اسب ها ازینکه آدم زیادی به گوشاشون ور بره هم بدشون بیاد خصوصا داخل گوشو که اصلا تحمل نمیکنن.
آره مرضيه جان مخصوصا موقع شستن اصلا نميذارن رو گوششون آب بريزي!!

منم تو دماغ اسبم فوت میکنم عاشق این کاره موقع بازی کردن تو باکسش
ولی خیلی باید مواظب بود .اگر اسبتون از این کار بدش بیاد حتما حمله میکنه و اونوقت دماغتون........ :p :D

سنا

Active member
reihaneh گفت:
خوب طبيعيه اگه قبل از فوت هندونه يا هويج بخوري فوت موثرتر واقع ميشه :)

parisa

Member

reihaneh گفت:
ریحانه جان من توی یک کتاب خوندم که اسبها درای فدرت بویایی بالا هستن و همدیگرو از روی بو می شناسن از بوی عطر یا بو های تند خوششون نمیاد پس سعی کن قبل از سواری از یک بوی آشنا برای اسبت استفاده کنی و دفت کن که بوی عطرت تند نباشه این را من امتحان کردم تا حدودی جواب داد
اما به نظر من بعضی اسبها از این خوششون می یاد که روی علامتی که رو صورتشون یا پیشونیشون هست را نوازش کنیم

احسان

Active member

در بيشتر موارد قانون وجود داره حالا ممکن هست از 100 تا اسب 10 تاشون کتاب قانون اسب ها رو نخوانده باشند

(يک استادی داشتم سر کلاس بحث ميکرديم در مورد بيماری ها من تاکيد زيادی روی کتاب و رفرنس داشتم اما دکتر بهم ميگفت که احسان اين اسب ها که کتاب رفرنس رو نخواندند پس هر کاری دلشون بخواد ميکنند)

ولی طبيعت مهمتريين چيز هست طبيعت اسب در گله رفتار شناسی اسب ها در گله

اينکه شما ميگيد توی چشم اسب نگاه کنيد اين رو من تو کتاب خواندم که اسب از اين کار خيلی بدش ميياد و دوست نداره کسی تو چشماش نگاه کنه چرا چون که در طبيعت اسب ها وقتی عصبانی می شوند گوش ميخوابنند برای هم ديگه خوب يک دفه تو آينه به خودتان نگاه کنيد ما انسان ها هميشه گوش ها مون به صورت خوابيده هست پس وقتی مستقيم به چشم اسب نگاه ميکنيم با اون گوش های خوابيده به پشت, اسب فکر ميکنه ما عصبانی هستيم و ميترسه اگر هم در گله جايگاه بالايی داشته باشه حمله ميکنه و اون هم گوش ميخوابوبنه پس اين کار غلط هست

روش دوم دست کشيدن تو پيشانی اسب هست خوب دوستان اين رو ديگه وارد هستيد که تنها نقطه اي از فضايی که اسب ها نمی توانند ببينند درست وسط دو تا چشم شان پيشانی آنها هست و اسب هم اگر نتواند چيزی رو ببينه ميترسه حالا برخی دوستان اين کار رو ميکنند اگر يک دفعه دست خودشان را بکشند عقب اسب ميترسه پس اين هم غلط هست

اسب ها بيشتر از صدا های آرام خوششان ميياد دوست دارند باهاشون حرف بزنی :p

پريسا هم درست ميگه راجع به بوی بدن بهتر اگر عطر استفاده ميکنيد خيلی تند نباشه

اينم يک تجربه خودم اگر دوست داريد اسب ها شما رو بشناسند مخصوصاً کره اسب ها که تازه از مادر جدا شدند يک تکه نان در صورت امکان شيرين باشه رو زيره بغل خود نگاه داريد برای 5 دقيقه و سپس به کره اسب بدهيد اون موقع ديگه هر وقت شماا رو بو ميکشه ياد اون مزه شيرين می افته و با شما حال ميکنه

البته دوستانی که زياد بوی بدن خوب نمی دهند اين کار رو انجام ندهيد که اسب هم مثل ديگر انسان ها از شما فراری خواهد شد :D :D :D

فربود

Active member
من بیشتر روی گردن اسب و گلوش رو نوازش میکنم
البته دکتر هم ( احسان خان) درست میگن که اسب باید بوی شما رو بفهمد من هم از یکی از قدیمی ها شنیدم که نان رو به زیر بغل خودتون بکشید و بعد به اسب بدهید تا بوی شما رو بشنوند خوب این جالبه میدونم که خیلی ها هم امتحان کردید
درسته مگه نه ؟

سنا

Active member
من امروز يه چيز عجيب ديدم اونم اين كه يه يارو آب دهنش رو روي هندونه ريخت داد به اسبه ::) ::)