بیماری کشنده اسب ها

بیماری کشنده اسب ها

چندین بیماری کشنده اسب وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

آنسفالیت اسب: گروهی از بیماری های ویروسی است که می تواند باعث التهاب مغز و نخاع در اسب شود. این ویروس ها توسط پشه ها منتقل می شوند و علائم آن می تواند شامل تب، بی حالی، ضعف و تشنج باشد. برخی از اشکال آنسفالیت اسب، مانند آنسفالیت اسب شرقی و غربی، می تواند کشنده باشد.

کم خونی عفونی اسب: همچنین به عنوان تب باتلاقی شناخته می شود، این یک بیماری ویروسی است که از طریق تماس خون به خون، معمولاً از طریق گزش حشرات یا سوزن های آلوده منتقل می شود. هیچ درمانی برای EIA وجود ندارد و اسب‌های آلوده معمولاً برای جلوگیری از گسترش بیماری، معدوم شده یا تحت قرنطینه مادام العمر قرار می‌گیرند.

میلوآنسفالوپاتی ویروس هرپس اسب: این نوع شدید عفونت هرپس ویروس اسب است که می تواند باعث بیماری عصبی در اسب شود. علائم می تواند شامل تب، آتاکسی و بی اختیاری ادرار باشد و این بیماری می تواند کشنده باشد.

کولیک : کولیک اصطلاحی است که برای توصیف درد شکم در اسب ها استفاده می شود که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند انسداد یا نهفتگی روده، التهاب یا پیچ خوردگی روده ایجاد شود. کولیک در صورت عدم درمان به موقع می تواند کشنده باشد.

لامینیت: این یک بیماری دردناک است که سم اسب را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند بیماری سیستمیک، عوامل غذایی یا تحمل وزن زیاد باشد. لامینیت در صورت عدم درمان به موقع می تواند کشنده باشد و همچنین می تواند منجر به لنگش مزمن شود.

اقدامات پیشگیرانه برای بیماری های کشنده در اسب ها شامل اقدامات ایمنی زیستی خوب، واکسیناسیون مناسب و مراقبت های منظم دامپزشکی است. برای صاحبان اسب مهم است که از علائم و نشانه های این بیماری ها آگاه باشند و اگر اسب آنها علائم نگران کننده ای از خود نشان داد، فوراً به دامپزشکی مراجعه کنند.

09124608266