اسب

مواردی که خطر کولیک اسب شما را افزایش می دهد

پیشگیری کولیک اسب

کولیک اسب : آیا اسب شما در معرض خطر کولیک است؟

چگونه دامپزشکان در 4 سناریو رایج، از کم آبی تا دوره پس از زایمان، که خطر کولیک را افزایش می‌دهند، را بررسی می کنند؟

4 سناریوی رایجی که خطر کولیک اسب شما را افزایش می دهد

کولیک.  این یک کلمه وحشتناک در جامعه اسب و صاحبان اسب است.  این اصطلاح گسترده ای که برای توصیف درد شکم استفاده می شود، قاتل شماره1 اسب ها در تمام سنین است.  محققان در یک مطالعه خاطرنشان کردند که این مهم ترین دلیل برای تماس اضطراری با دامپزشک است(باودن و همکاران، 2017). کولیک با کاهش سریع حرکت روده می تواند عواقب کشنده و بالقوه ای ایجاد کند، چیزی نیست که دامپزشکان آن را بی اهمیت بدانند.

در این مقاله ما با دو محقق کولیک اسب همکاری کرده ایم تا به شما کمک کنیم چهار موقعیتی را که خطر کولیک اسب شما را افزایش می دهد، شناسایی و هدایت کنید.  سارا فریمن، دامپزشک، دکترا، استاد جراحی دامپزشکی در دانشکده پزشکی و علوم دامپزشکی دانشگاه ناتینگهام، در انگلستان است.  زمینه های مورد علاقه او شامل جراحی اسب و کولیک اسب است.  لوئیز ساوتوود، به عنوان استاد اورژانس حیوانات بزرگ و مراقبت های حیاتی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا در میدان کنت خدمت می کند.  تخصص او در کولیک اسب، میکروبیوم روده و مراقبت های ویژه است.

 سناریو اول : تغییرات مدیریت

برای مدت طولانی ما بینش علمی کمی در مورد دلایل کولیک اسب ها داشتیم.  تنها در سال 2019 بود که فریمن و تیمش اولین مرور سیستماتیک را منتشر کردند که عوامل خطر کولیک را در اسب‌های بالغ اندازه‌گیری می‌کرد – اقدامی عظیم که شامل بررسی 52 مقاله وشناسایی 22 عامل خطر اصلی کولیک بود (جدول پایین متن را ببینید)

ممکن است برای بسیاری از صاحبان اسب باتجربه عجیب نباشد که عامل خطری با بیشترین بسامد که تیم فریمن شناسایی کرد تغییر درمدیریت بود.  به نظر می‌رسد که دستگاه گوارش اسب‌ها به تغییرات هرآنچه که شامل خوراک، نگهبان یا چیدمان اصطبل آن‌ها باشد، واکنش ضعیفی نشان می‌دهد.

فریمن می گوید: “ما باید همه چیز را تا حد امکان هماهنگ و در یک محیط طبیعی نگه داریم.  «پنج یا شش روز ورزش نسبتاً شدید و به دنبال آن یک یا دو روز استراحت کامل در اصطبل یک تغییر قابل توجه در روال است.  ما می‌توانیم با ارائه مشارکت آزاد در روزهایی که اسب‌ها ورزش نمی‌کنند و ارائه مقادیر مشابهی از دسترسی به مرتع در روزهای ورزش در مقایسه با روزهای استراحت، این تغییر را کاهش دهیم.”

در یک مطالعه متفاوت، فریمن و تیمش به تأثیر فیزیکی و اجتماعی انتقال اسب‌های مرتع به داخل اصطبل نگاه کردند.  او می گوید آنها متوجه شدند که تغییرات در شرایط زندگی موارد زیر را به همراه داشت :

* کاهش تحرک روده

* مدفوع کمتر و خشک تر

* کاهش مصرف آب

* کاهش حرکت

* عدم تعامل اجتماعی

او می‌گوید: “این یافته‌ها نشان داد که تغییرات مدیریتی رایج چقدر می‌تواند بر سلامت اسب‌ها، به‌ویژه سلامت گوارشی آنها تأثیر بگذارد.”

فریمن با توجه به عوامل خطر کمتر شناخته شده و غیرمنتظره کولیک شناسایی شده در مطالعه خود، داده ها را اغراق آمیز میداند و بخشی از آن را باور می کند.  به عنوان مثال، در برخی از مطالعات ارزیابی شده، محققان ارتباط بین تغذیه با رژیم غذایی غلات کامل و افزایش خطر ابتلا به کولیک را پیدا کردند، در حالی که دیگران برعکس آن را دریافتند: کاهش خطر کولیک!

فریمن توضیح می دهد: “عوامل خطر مرتبط با تغییرات مدیریتی اغلب به سختی قابل تفسیر هستند، زیرا عوامل متعددی در آن دخیل هستند.”  به عنوان مثال، او متقاعد نشده است که ورزش کردن اسب بیش از یک بار در هفته واقعا یک عامل خطر مهم برای کولیک است.  “ما فقط داده‌های یک مطالعه را داریم، بنابراین شواهد نسبتا ضعیف هستند.  ما به مطالعات بیشتری نیاز داریم که یافته‌های مشابه را قبل از فرضیات نشان دهند.”

چیزی که در این زمینه غالب است، اهمیت ثابت و طبیعی نگه داشتن محیط و خوراک است.  البته برخی تغییرات اجتناب ناپذیر هستند.  زندگی اتفاق می افتد، اسب ها فروخته می شوند، به اصطبل های جدید نقل مکان می کنند، و باید سازگار شوند.  هنگامی که تغییر ضروری است، نکته کلیدی استفاده از دوره های انتقال برای معرفی تدریجی عناصر جدید است و در صورت امکان آنها را با عناصر قدیمی مخلوط کنید.  این امر به ویژه هنگام معرفی یک خوراک جدید مهم است.

جدول 1 : عوامل خطر برای کولیک حاد در اسب بالغ (اقتباس و مختصر شده از کورتیس و همکاران، 2019)

 

عامل                          متغیر ریسک

کنسانتره                    مصرف کنسانتره 2.5-5 (5.5-11 پوند) یا > 5 کیلوگرم در روز¹.

بیش از یک تغییر در مقدار کنسانتره، نوع یا دفعات تغذیه در طی یک سال؛  تغییر کنسانتره در دو هفته گذشته

 

یونجه                       بیش از یک بار تغییر یونجه در یک سال.  تغییر یونجه در دو هفته گذشته؛  تغذیه یونجه از رول های یونجه خشک

کارگر اصطبل              داشتن بیش از یک سرایدار

ورزش                        ورزش بیشتر از یک بار در روز

چراگاه                       دسترسی به چهار مرتع مختلف (در مقابل یک مرتع واحد)

آب                           عدم دسترسی به آب؛  کاهش مصرف آب

افزایش مدت ماندن در اصطبل؛ گاز گرفتن در یا آبشخور یا باد مکیدن ؛

مسکن                     تغییر مسکن در یک تا دو هفته گذشته

¹مطالعات مختلف مقادیر متفاوتی را در ارتباط با افزایش خطر کولیک پیدا کرده اند

سناریو 2: کم آبی بدن

صاحبان اسب ها به دلیل نگرانی در مورد عادات نوشیدن اسب های خود در هنگام کاهش دما و یخ زدن سطح آب شناخته شده اند – یک نگرانی موجه، توجه به مصرف آب مناسب برای تسهیل عبور علف، یونجه و تغذیه از روده ضروری است.  اگر اسب شما به منبع آب شیرین دسترسی نداشته باشد یا به طور داوطلبانه آب کافی ننوشد، ممکن است به انسداد روده و کولیک نهفته مبتلا شود.

موارد کولیک اغلب با کم آبی به بیمارستان می رسند و به مایعات داخل وریدی نیاز دارند. این سوال پیش می آید: آیا کم آبی باعث ایجاد کولیک می شود یا کولیک باعث کم آبی بدن می شود؟ آیا این یک چرخه معیوب است؟

فریمن می گوید: «این بستگی دارد.  اسب‌های مبتلا به کولیک ناشی از انسداد روده و اسب‌های مرتبط با اسهال در نتیجه از دست دادن مایعات از طریق دستگاه گوارش دچار کم آبی می‌شوند.  به عنوان مثال، پیچ خوردگی روده می تواند به سرعت باعث عدم تعادل شدید مایعات به دلیل روده آسیب دیده یا در حال مرگ شود.

در سایر مواقع، داستان برعکس می شود.  فریمن ادامه می‌دهد: «انسدادها ممکن است کم‌آبی بدن را به‌عنوان یک علت زمینه‌ای داشته باشند، اما کولیک باعث سرکوب نوشیدن می‌شود و باعث عدم تعادل بیشتر مایعات می‌شود، که هر دو کم‌آبی را بدتر می‌کنند». همچنین انسدادهای غذایی ترشح طبیعی مایعات و بازجذب را در روده ها مختل می کند.  بنابراین، این موارد تبدیل به یک چرخه معیوب از کولیک و کم آبی بدن می شوند.

سناریو 3: اختلال میکروبیوم روده

روده اسب – درست مانند روده ما – پر از تریلیون ها باکتری، ویروس و قارچ مفید است که در مجموع به عنوان میکروبیوم روده شناخته می شوند.  به نظر می رسد تغییرات در رژیم غذایی و استرس (از سفر، رقابت و غیره) میکروبیوم روده را از بین می برد.  این دوباره به عامل خطر بزرگ تغییر در مدیریت اشاره می کند که خطر کولیک را افزایش می دهد.  هنگامی که تعادل حساس میکروبیوم روده به هم میخورد، ممکن است انواع مشکلات سلامتی – از جمله کولیک- ایجاد شود.

فریمن می گوید: «فیزیولوژی روده و میکروبیوتای اسب به زمان نیاز دارد تا با علوفه جدید و میکروبیوم های موجود در آن سازگار شود.  تحقیقات ما نشان می دهد که فیزیولوژی روده حداقل به دو هفته نیاز دارد تا با تغییر رژیم غذایی سازگار شود.  همه اینها به مدیریت برمی گردد و تمرکز باید بر روی تغییر تدریجی خوراک باشد.

ساوود می افزاید که ارتباط پاتوفیزیولوژیکی دقیق بین اختلالات میکروبیوم روده و کولیک چیزی است که او و دیگر دانشمندان هنوز درتلاش برای درک آن هستند.  مطالعات جدید در مورد این موضوع به طور مداوم در حال ظهور است.

سناریو 4: پس از زایمان

یازده درصد از همه مادیان‌هایی که کره اسب را به دنیا می آورند، مدت کوتاهی پس از آن، کولیک را تجربه می‌کنند (سالم و همکاران،2019).  دانشمندان مدت‌ها مشکوک بودند که دوره‌های کولیک پس از زایمان با تغییرات میکروبیوم روده مرتبط است که به طور طبیعی درطول و مدت کوتاهی پس از زایمان اتفاق می‌افتد.  اما آنها این نظریه را تایید نکرده اند.  در مطالعات اخیر، از جمله مطالعه‌ای که در آن محققان نمونه‌های مدفوع مادیان مادر را از سه هفته آخر بارداری تا هفت هفته پس از زایمان بررسی کردند، به این نتیجه رسیدند که میکروبیوتای مدفوع در طول دوره بعد از زایمان (در حوالی زمان تخمک گذاری) نسبتاً پایدار و کاربردی باقی می‌ماند.   پس چه چیزی باعث کولیک مادیان ها پس از زایمان می شود؟

به احتمال زیاد دلایل مختلفی وجود دارد.  ولولوس بزرگ کولون (پیچ خوردگی) یک نتیجه رایج 36 درصد از کل موارد کولیک پس از زایمان را تشکیل می دهند. ( سالم و همکاران، 2019)  اسب‌های مادر 13 برابر بیشتر از سایر اسب‌ها به این بیماری مبتلا می‌شوند (ساترز و همکاران، 2012).  دامپزشکان بر این باورند که شیوع بالا با تغییرات مدیریتی زیادی که معمولاً با دوره پس از زایمان همراه اند مرتبط است – به ویژه، تغییر رژیم غذایی زمانی که مادیان یک شبه از حاملگی به شیردهی تغییر می‌کند، و سرپرستان انرژی مورد نیاز او را تا حد زیادی با کنسانتره برآورده می‌کنند.  تغییر در رژیم غذایی و مقادیر زیاد کنسانتره از عوامل خطر شناخته شده برای اختلال میکروبیوم روده و کولیک هستند.  بنابراین، منابع ما می گویند که یک ارتباط غیرمستقیم بین دوره پس از زایمان و کولیک در مادیان احتمالاً وجود دارد، که ارتباط مستقیم آن تغییر در مدیریت و رژیم غذایی است.

کاهش خطر کولیک از طریق مدیریت

با توجه به پتانسیل شیوه‌های مدیریتی ما برای افزایش یا کاهش خطر کولیک، ساوث‌وود فهرستی از بهترین توصیه‌های پرورشی را برای شاد و سالم نگه داشتن روده اسب ارائه کرده است :

* زمان مرتع را افزایش دهید و زمان صرف شده در اصطبل اسب را کاهش دهید.

* از دسترسی به شن و ماسه، که اسب می تواند به طور ناخواسته مصرف کند، و باعث انسداد روده و منجر به کولیک نهفته روده بزرگ یا مشکلات کولیک مکرر شود، خودداری کنید.

* خوراک از یونجه با کیفیت مناسب تهیه کنید.

* در صورت امکان، کنسانتره های تغذیه را به حداقل برسانید.  علوفه باید قسمت اعظم جیره را تشکیل دهد.  اگر اسب شما به کالری اضافی کنسانتره نیاز ندارد، در عوض باید یک متعادل کننده جیره غنی شده را برای تامین نیازهای ویتامین و مواد معدنی او تغذیه کنید.

* امکان دسترسی آزادانه به آب تمیزی که در زمستان یخ نمی زند فراهم کنید.

* با مشورت دامپزشک خود یک برنامه مدیریت انگل طراحی کنید تا شامل تجویز استراتژیک ضد انگل باشد.  میزان بالای انگل داخلی می تواند باعث بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله کولیک شود.

* مراقبت های دندانی منظم را توسط یک دندانپزشک اسب واجد شرایط ارائه دهید.  جویدن ناکافی می تواند به قطعات گرد و بزرگ غذااجازه دهد تا به روده ها راه پیدا کنند و در نتیجه انسداد ایجاد شود.

صحبت نهایی

گاهی اوقات دلیل اینکه اسبی از کولیک رنج می برد، به عواملی که کاملاً خارج از کنترل ما هستند مربوط است.  در بسیاری از موارد دیگر، می‌توانیم با اتخاذ شیوه‌های مدیریتی که برای ارتقای سلامت دستگاه گوارش شناخته شده‌اند، از بروز کولیک پیشگیری کنیم.  شرایط زندگی، رژیم غذایی و روال اسب خود را مرور کنید و از خود بپرسید: “آیا من تمام تلاشم را برای سالم نگه داشتن روده او انجام میدهم؟”  اگر جایی برای پیشرفت می بینید، با مدیر اصطبل و دامپزشک خود صحبت کنید.  شما می توانید از غصه و فشار مالی در این راه نجات دهید.

آیا آب و هوا باعث کولیک می شود؟

این عبارتی است که معمولاً در مزارع اسب شنیده می‌شود: «دما امشب 20 درجه کاهش می‌یابد، بیایید به آنها غذا بدهیم».  به طور روایی، سوارکاران مدت‌ها بر این باور بودند که تغییرات شدید آب و هوا می‌تواند اسب‌هایشان را کولیک کند.  تاکنون علم در تایید این موضوع ناکام مانده است.  در حالی که کار در این حوزه محدود است، محققان همبستگی قابل توجهی بین پارامترهای آب و هوا و کولیک پیدا نکرده اند.

به عنوان مثال، سیانچی و همکاران در مطالعه سال 2021 خود به بررسی بیش از 3000 “رویداد پزشکی” اسب پرداختند.  هیچ ارتباطی بین فشار بارومتریک و بروز کولیک یافت نشد.  با این حال، آنها تأثیر فصلی را شناسایی کردند، زیرا اسب‌ها در بهار، تابستان و پاییز بیشتر در معرض ابتلا به کولیک هستند.  در مطالعه ای در سال 2019، فریولا و همکاران.  100 اسب را در طول یک سال ردیابی کرد و هیچ خطر افزایشی برای کولیک با تغییرات دما، رطوبت و فشار هوا پیدا نکرد.  محققان دریافتند که کولیک به طور قابل توجهی درطول فازهای جزر و مد و ماه کامل چرخه قمری بیشتر رخ می دهد.

تحقیقات بیشتری برای درک کامل اثرات بالقوه عوامل اقلیمی و جوی بر کولیک اسب مورد نیاز است.  در عین حال، تشویق به آب رسانی مناسب در همه زمان ها، به خصوص در زمان تغییرات شدید آب و هوا، هرگز ایده بدی نیست.

– لوسیل ویگوروکس، کارشناسی ارشد مقاله، کولیک، مشکلات دستگاه گوارش، بیماری ها و شرایط، مراقبت ازاسب، مراقبت از مادیان و مشکلات ، تغذیه مادیان، مشکلات مربوط به تغذیه، آب و الکترولیت ها

ترجمه : امیرحسین قاسمی . جهت مشاوره خرید اسب و پرورش اسب و سوارکاری در تماس باشید 09124608266

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.