اسب

دوره فحلی در مادیان چیست؟

دوره فحلی در مادیان چیست؟

دوره فحلی که به عنوان چرخه گرما نیز شناخته می شود، چرخه تولید مثل در پستانداران ماده از جمله مادیان است. چرخه فحلی مادیان معمولاً حدود 21 روز طول می کشد و با دوره های مکرر تخمک گذاری و تغییرات هورمونی مشخص می شود.

در طول چرخه فحلی، یک مادیان چندین مرحله متمایز را تجربه می کند: پرواستروس، فحلی، متستروس و دی استروس. در پرواستروس، دستگاه تناسلی مادیان برای تخمک گذاری آماده می شود و سطح استروژن شروع به افزایش می کند. این مرحله حدود 2-3 روز طول می کشد.

فحلی مرحله ای است که در آن مادیان از نظر فیزیکی آماده است و به احتمال زیاد باردار می شود. معمولاً حدود 5 تا 7 روز طول می کشد و با افزایش فعالیت هورمونی،  تمایل به سوار شدن توسط اسب نر مشخص می شود. در طول فحلی، فولیکول های تخمدان بالغ می شوند و منجر به تخمک گذاری می شود.

متستروس یک مرحله انتقالی کوتاه است که حدود 1-2 روز طول می کشد، جایی که سطح استروژن شروع به کاهش می کند و سطح پروژسترون شروع به افزایش می کند. دی استروس مرحله نهایی است که حدود 14-15 روز طول می کشد، جایی که مادیان دیگر پذیرای اسب نر نیست و سطح پروژسترون بالا باقی می ماند. اگر مادیان در طول فحلی آبستن نشده باشد، به پرواستروس باز می گردد و چرخه دوباره شروع می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *