اسب

روشهای تشخیص آبستنی در اسب

خرید اسب ترکمن پرشی

چگونه می توانم بفهمم که یک اسب مادیان حامله است؟
یک متخصص تولید مثل اسب علائمی را بررسی می کند که نشان می دهد مادیان آبستن است و چگونه می توان آن را به طور قطعی کشف کرد.

دامپزشکان تکنیک‌ها و آزمایش‌های مختلفی در دسترس دارند تا به آن‌ها در تشخیص باردار بودن مادیان کمک کنند. ارزیابی اینکه آیا مادیان در آبستن است یا نه بر اساس رویدادهای فیزیولوژیکی طبیعی او است که در طول بارداری رخ می دهد. همه روش های تشخیص بارداری دارای محدودیت هایی هستند و ممکن است با نتایج مثبت یا منفی کاذب همراه باشند. در اینجا، ما سعی خواهیم کرد برخی از رویکردهای رایج را برای تعیین اینکه آیا مادیان شما باردار است یا خیر بررسی کنیم.

اکثر مادیان های غیرباردار علائم فحلی را در یک الگوی قابل پیش بینی نشان می دهند. اگر مادیان کشش شده و نتواند به فحلی بازگردد، این نشانه مثبتی است که او باردار است. با این حال، همه مادیان‌هایی که موفق به بازگشت به فحلی نمی‌شوند، باردار نیستند – کارشناسان تخمین می‌زنند که 5 تا 10 درصد از مادیان‌های باردار هنوز علائم فحلی را برای اسب نر نشان می‌دهند.

بهترین آزمایش برای تشخیص بارداری از طریق سونوگرافی ترانس رکتال است. این حداکثر اطلاعات را در مورد وضعیت بارداری و اینکه آیا هیچ مشکلی با بارداری مرتبط است یا خیر، به مالک ارائه می دهد. برخی از مزایای سونوگرافی عبارتند از:

1.تشخیص زودهنگام بارداری (در اوایل روز 10 یا 11 پس از تخمک گذاری)،

2.تخمین تاریخ زایمان، در صورتی که تاریخ کشش نامشخص باشد.

3.و تجسم جنین و ضربان قلب او در 25 روز یا بیشتر در کره اسب.

چند نوع آزمایش خون در دسترس است که به شما امکان می دهد تشخیص دهید که آیا مادیان شما خالی است یا باردار است، برخی از آنها نتایج بهتری نسبت به بقیه ارائه می دهند. پس از تشخیص بارداری توسط مادر در حدود روز 12-14 پس از تخمک گذاری، پروژسترون باید در مادیان های باردار در طول بارداری بالا بماند. با این حال، همه مادیان‌هایی که پروژسترون بالایی دارند پس از تشخیص فحلی باردار نمی‌شوند. از آنجایی که افزایش پروژسترون در مادیان خالی و باردار وجود دارد، اندازه گیری غلظت پروژسترون در خون قابلیت تشخیص بارداری محدودی دارد. تشخیص غلظت پروژسترون کمتر از 1 نانوگرم در میلی لیتر معمولاً نشان دهنده عدم وجود حاملگی است.

تشخیص گنادوتروپین کوریونی اسب (eCG) در خون مادیان یک شاخص مثبت مستقیم بارداری است. سطح eCG در خون از حدود روز 35 شروع می شود و تا روز 100-140 بارداری بالا می ماند. سنجش eCG در تعیین اینکه آیا مادیان شما باردار است یا خالی است اما فقط در بازه زمانی محدود از 35 تا 100 روز پس از تخمک گذاری قابل اعتماد است. به عنوان مثال، اگر یک مادیان در حدود 200 روز بارداری باشد، سطح eCG او 0 خواهد بود و تفسیر آزمایش این است که او باردار نیست.

پس از روز 80 بارداری، افزایش طبیعی استروژن رخ می دهد. نمونه خون را می توان برای این افزایش استروژن ارزیابی کرد تا مشخص شود که آیا مادیان شما باردار است یا خالی . استروژن توسط جنین و جفت تولید می شود و می تواند به عنوان نشانگر زنده ماندن جنین استفاده شود.

استفاده از یکی از این آزمایش ها به شما این امکان را می دهد که به طور دقیق تشخیص دهید که آیا مادیان شما باردار است یا خیر. سونوگرافی ترانس رکتال از رحم مادیان شما بیشترین اطلاعات را در اوایل بارداری در مورد باردار بودن او، حدود چند روزه بودن کره اسب به شما می دهد و آیا مشکلی در بارداری وجود دارد. آزمایش خونی که توسط دامپزشک شما انجام می شود نیز می تواند باردار بودن مادیان شما را مشخص کند.

اگر می‌دانید که مادیان شما چه زمانی کشش یافته است، می‌توانید برای تعیین وضعیت آبستنی و زنده ماندن آبستنی، آزمایش‌های eCG یا استروژن را انتخاب کنید. اگر نمی‌دانید چه زمانی می‌توانست پرورش داده شود، اما هنوز مشکوک هستید که ممکن است باردار باشد، می‌توانید یک نمونه خون برای استروژن کل و eCG ارسال کنید تا دقت خود را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.