لیست داروهای دوپینگ در اسب ها

لیست داروهای دوپینگ در اسب ها

** توجه:** این لیست فقط برای اطلاع رسانی است و ممکن است کامل نباشد. برای اطلاعات دقیق و به روز در مورد داروهای ممنوعه و مجاز در مسابقات اسب دوانی، همیشه باید با فدراسیون ملی یا بین المللی مربوطه اسب دوانی مشورت کنید.

گروه های اصلی داروهای دوپینگ در اسب ها:

محرک ها: این داروها سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کنند و می توانند باعث افزایش انرژی، هوشیاری و سرعت شوند. نمونه هایی از محرک ها عبارتند از: کافئین، آمفتامین ها، کوکائین و فنهوتیلامین ها.
مسکن ها: این داروها درد و التهاب را کاهش می دهند. نمونه هایی از مسکن ها عبارتند از: فنیل بوبوتازون، فلونیکسین مگلامین و دگزامتازون.
هورمون ها: این داروها می توانند عملکرد فیزیولوژیکی اسب را تحت تاثیر قرار دهند. نمونه هایی از هورمون ها عبارتند از: تستوسترون، استنوزولول و اکسی متاندرولون.
داروهای ضد درد مخدر: این داروها درد را کاهش می دهند و می توانند باعث آرامش و خواب آلودگی شوند. نمونه هایی از داروهای ضد درد مخدر عبارتند از: مورفین، بوتورفانول و فنتانیل.
دیورتیک ها: این داروها باعث افزایش دفع ادرار می شوند و می توانند برای کاهش وزن یا “خشکی” اسب استفاده شوند. نمونه هایی از دیورتیک ها عبارتند از: فوروزماید، اسپیرولاکتون و بومتانید.
داروهای ضد درد موضعی: این داروها درد و التهاب را در محل استفاده کاهش می دهند. نمونه هایی از داروهای ضد درد موضعی عبارتند از: ایبوپروفن، دیکلوفناک و فنتانیل.
مواد مخدر: این مواد می توانند باعث توهم، گیجی و از دست دادن هوشیاری شوند. نمونه هایی از مواد مخدر عبارتند از: ماری جوانا، کوکائین و هروئین.
مواد مخدر: این مواد می توانند باعث افزایش عملکرد فیزیکی و روحی شوند. نمونه هایی از مواد مخدر عبارتند از: استروئیدهای آنابولیک، EPO و HGH.
علاوه بر این داروها، روش های دیگری نیز وجود دارد که می تواند برای دوپینگ اسب ها استفاده شود، از جمله:

خون دوپینگ: این شامل تزریق خون اسب دیگری به منظور افزایش سطح گلبول های قرمز و اکسیژن رسانی به عضلات است.
بلوکه کردن اعصاب: این شامل تزریق مواد بی حسی به اعصاب خاص برای کاهش درد و افزایش عملکرد است.
دستکاری ژنتیک : این شامل تغییر ژن های اسب برای بهبود عملکرد ورزشی است.
دوپینگ در اسب ها یک موضوع جدی است که می تواند سلامت و رفاه اسب ها را به خطر بیندازد و همچنین عدالت ورزشی را خدشه دار کند. مهم است که همه کسانی که درگیر اسب دوانی هستند، قوانین مربوط به دوپینگ را بدانند و برای حفظ یک محیط ورزشی عادلانه و سالم تلاش کنند.

منابع:

فدراسیون جهانی اسبدوانی (ایفها): https://www.ifhaonline.org/
آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا): https://www.wada-ama.org/en
مهم:

استفاده از هر یک از داروهای لیست شده در یک اسب مسابقه، چه در مسابقه و چه در خارج از آن، غیرقانونی است و می تواند منجر به جریمه، محرومیت و سایر مجازات ها شود.
برخی از داروها ممکن است در دسته بندی های مختلف بسته به دوز، روش تجویز و زمان استفاده مجاز یا ممنوع باشند.
همیشه قبل از تجویز هرگونه دارویی به اسب خود با یک دامپزشک واجد شرایط مشورت کنید، حتی اگر آن دارو در این لیست ذکر نشده باشد.

09124608266