اسب

نژاد اسب فلات ایران

نژاد اسب فلات ایران
نژاد اسب فلات ایران یا همچنین به نام اسب ترکمن (Turkmen horse) شناخته می‌شود. این نژاد اسب به منطقه فلات میانی ایران و بخصوص استان گلستان و استان مازندران وابسته است. نژاد فلات ایران یکی از نژادهای اسب سریع، استحکام فیزیکی بالا و اندام باریک است که در شرایط آب و هوایی سخت و منطقه‌های جغرافیایی مرتفع فلات ایران توسعه یافته است.

اسب‌های فلات ایران یا ترکمن از نظر فیزیکی دارای قد بالا، گردن قوی و قوام بدنی است. آن‌ها دارای روحیه بالا، مقاومت طبیعی در برابر شرایط آب و هوایی سخت و استحکام عملکرد بالایی هستند. اسب‌های فلات ایران عموماً رنگ پوسته‌ی سرخ دارند و بعضی از آن‌ها می‌توانند روی تن آن‌ها خال‌های سفید دیده شود.

اسب فلات ایران از قدمتی بسیار قدیمی برخوردار است و به عنوان یکی از نژادهای اصیل و تاریخی ایران محسوب می‌شود. این نژاد از دیرباز در استفاده‌های مختلف مانند کشاورزی، جنگ و حمل و نقل مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته، اسب فلات ایران برای نقش‌های جنگی و نقشه‌های تهاجمی مورد توجه قرار می‌گرفت و شجاعت، سرعت و استقامت آن در میدان نبرد مورد تحسین قرار می‌گرفت.

امروزه، اسب فلات ایران یا ترکمن به عنوان یک نژاد اسب تاریخی و اصیل شناخته می‌شود. با این حال، تعداد اسب‌های فلات ایران به شدت کاهش یافته است و از نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *