چهاردهمین جشنواره اسب اصیل عرب خوزستان

مرضیه

Member
نه ایشالا که لغو نمیشه. دوره های قبل هم همیشه 1 روزه برگزار میشده. نمی دونم چرا توی جدول مسابقات 2 روز در نظر گرفته بودند.
البته اگر دو روزه برگزار میشد خیلی بهتر بود.

sohrab

Active member
ALI SHABAH گفت:
راستی درمورد اون اسب 2 خون باید بگم که اینا همش بهونست
میترسن رقابت کنن -چون مسافت بالا بود همشون تو مسافت بالا کم میارن
اون اسب هم (خوشرو ) اصلا 2 خون نیست
اسب مهدی ملا عزیز هلاکوپور هست یکی از بترین دوستام
احتمالا همین طوره چون وقتی مهندس بهزادی رئیس هیئت از یکی از معترضین پرسید که بر اساس چه مدرکی این ادعا را می کنی، در جواب گفت:همه میگن!
البته مطمئنا دلیل نمی شه که هیچ وقت در این میدان اسب دو خون ندویده.هم من دیدم هم شما...

مرضیه

Member
میخوام یه سوال مطرح کنم که شاید چندان مناسب نباشه ولی یه معزله... به نظرتون مسابقات زیبایی تا چه حد عادلانه و بر اساس مقررات قضاوت میشه؟!! منظورم اینه که آیا مسئولین روی این آرا تاثیر گذار هستند یا خیر؟!!! نمیدونم تا چه حد منظورم رو واضح بیان کردم.....

مرضیه

Member
این مساله رو هم در نظر داشته باشید که مسئولین گاهی اسبدار هم هستند!!!!!!!! ;)

sohrab

Active member
در مورد سوال مرضیه خانم توجهتون رو جلب می کنم به قسمت هایی از مقررات بین المللی داوری مسابقات زیبایی اسب عرب :

الف: داوران و برگزار کنندگان
- داوران نباید قبل و در خلال داوری خود، دفترچه راهنمای نمایش زیبایی را ببینند.

- هیچگونه اعلامی مبنی بر هویت مالک یا تولید کننده یا عملکرد قبلی اسب نباید در طی نمایش و در هنگام داوری صورت بگیرد. بعد از اعلام نتایج گوینده می تواند اینگونه اطلاعات را ارائه دهد.

- برگزار کنندگان نباید قبل از ارائه دفترچه که در محل مسابقه صورت می گیرد اطلاعات آن را در اختیار رسانه ها قرار دهند.

- برگزار کنندگان باید از ثبت نام هر اسبی که هر گونه رابطه ای با داوران داشته باشد جلوگیری کنند مگر اینکه یک داور ذخیره در دسترس باشد.
*مواردی که ممکن است بر نحوه قضاوت داور تاثیر بگذارد:
1-اسبی که توسط داور خریداری یا فروخته شده باشد (چه داور مالک آن بوده و چه واسطه معاملا باشد)
2-اسبی که تماما یا سهمی از آن متعلق به داور یا اعضای خانواده یا شریک تجاری داور در معاملات اسب باشد.)
3-اسبی که در هر زمانی توسط داور اجاره شده باشد
4-اسبی که توسط داور یا در سازمانی که او مشغول به کار است تولید شده باشد.
5-اسبی که به طور حرفه ای توسط داور تعلیم، معاینه یا درمان شده باشد

- هیچ یک از افراد کمیته برگزار کننده حق داوری ندارند.

- هیچ یک از داوران حق نمایش، سوار شدن یا نگه داشتن اسب در مسابقه را ندارند و همچنین نمی توانند به عنوان کلانتر میدان، نماینده فنی، گوینده و مفسر عمل کنند.

- هیچ کدام از داوران نمی توانند در امور رسمی مربوط به نمایش دخالت داشته باشند.

- کمیته برگزارکننده حق دارد از ثبت هر شرکت کننده ای جلوگیری کند اما باید برای این ممانعت دلیل داشته باتشد. برگزار کنندگان شخصا مسئول پیروی این قوانین و دستورالعمل های EAHSC که در دفترچه مسابقات تایین شده می باشند.

ب:داوران و نمایش دهندگان:
- داوران باید منسجم و صادقانه قضاوت کنند.

-هر گونه ارتباط بین داوران و نمایش دهندگان باید توسط کلانتر میدان بر قرار شود.

- داوران باید در طول مسابقه و قبل از آن، از پذیرفتن هر گونه دعوت، هدیه و خدماتی که بعدا باعث زیر سوال رفتن صداقت و درستی آنان می شود برحذر باشند.

- داوران نباید هیچ یک از اسب هایی را که ممکن است به آنها وابستگی و یا علاقه داشته باشند داوری کنند.

- نمایش دهندگان نباید اسبهای خود را برای قضاوت نزد داوری که علاقمندی اش به اسب ممکن است در تصمیم او اثر بگذارد ببرند.

- نمایش دهندگان اسبها نباید لباسهایی را که به نحوی هویت و ارتباط اسب را نشان نی دهد بر تن کنند.

مرضیه

Member
سهراب جان این بایدها همیشه بوده و خواهد بود چیزی که مطرحه اینه که تا چه حد به این بایدها و نبایدها اهمیت داده میشه و در عمل چه چیزهایی پیاده خواهد شد. ..
به نظر شما تا این دوره همه ی این مسائلی که لطف کردید و نوشتید اجرا شده؟؟؟

sohrab

Active member
داشتم عرض میکردم که:

اما فراموش نکنیم که اینجا ایرانه و هیچ دلیلی نداره همه این قوانین اجرا بشه!
در مورد سابقه داوری مسابقه زیبایی در جشنواره اسب اصیل عرب اطلاع کاملی ندارم ولی تا آنجا که میدانم:
اولین دوره جشنواره سال 72 یا 73 بود. اون موقع مسابقات خارج از شهر، به میزبانی شیوخ عرب برگزار می شد و مسابقه زیبایی را زنده یاد مری خانم داوری می کردند.( من فقط تونستم کورس را ببینم)
سالهای بعد تا سال 80 سیستم داوری به صورت امتیاز دهی بود به این شکل که گروه داوران به آیتم های "سر و گردن" ، "دست و پا" ، "بدن" ، "حرکت" و " تیپ" امتیاز می دادند( فکر می کنم عددی بین 16 تا 20) و مجموع امتیازات، اسب برتر را مشخص می کرد. گروه داوران متشکل از چند نفر از به اصطلاح کارکشتگان اسب عرب بود. جالب این بود که گاهی نتایج اعلام شده برای یک اسب زمین تا آسمان اختلاف داشت. مثلا بارها چیزی شبیه به این از بلندگو به گوش می رسید: "سر و گردن = 16.20.18" !!!!.
داوران داخلی بودند و بعضا سلیقه ای قضاوت می کردند .به هر حال بازار حرف و حدیث و قهر و دعوا گرم بود.
بعد از آن تصمیم گرفته شد از داوران خارجی دعوت شود و سیستم داوری جدید (که در موضوع "قوانین داوری مسابقات زیبایی اسب اصیل عرب" در موردش توضیح داده خواهد شد) جایگزین سیستم امتیازدهی شد. انصافا کار خوبی بود. به خصوص سال 81 که دو خانم مسن اروپایی داوری کردند. دکتر مری بن کرافت انگلیسی که از داوران معتبر و محبوب جهان است (و بنده به شاگردی و البته مردودی!! در محضر ایشان مفتخرم) و خانم دترا هاید اسکاتلندی. باید بودید و می دیدید این دو پیرزن چطور ساعت ها کاغذ و قلم به دست زیر آفتاب می ایستادند و برای همه اسبها وقت میگذاشتند. بعد از مسابقه هم به هر شرکت کننده ای که مایل بود خطاهای اسبش را می گفتند.
سالهای بعد هم داوران انگلیسی، عراقی، باز هم ایرانی و امسال هم که قراراست آقای بصیل جدان از کشور سوریه داوری کنند. ببینیم چه می شود.

sohrab

Active member
مرضیه گفت:
سهراب جان این بایدها همیشه بوده و خواهد بود چیزی که مطرحه اینه که تا چه حد به این بایدها و نبایدها اهمیت داده میشه و در عمل چه چیزهایی پیاده خواهد شد. ..
به نظر شما تا این دوره همه ی این مسائلی که لطف کردید و نوشتید اجرا شده؟؟؟

در مورد داوران خارجی از این جهت که شرکت کنندگان ارتباط چندانی نمی تونند برقرار کنند و داور ها هم در مورد مالکیت اسب ها اطلاعات چندانی ندارند خیلی از بند های قوانین ذکر شده خواه نا خواه رعایت می شوند. اما در مورد داوران داخلی همیشه جای شک و شبهه باقی می مونه. اسبها رو میشناسند و حتی اگر ماجرای تبانی و ... در کارنباشه علاقه به یک اسب یا معروفیتش روی تصمصم داور تاثیر میگذاره. از طرفی این افراد از نتایج سالهای گذشته مطلع هستند و به دلیل اعتباری که داوران خارجی دارند، ممکن است مقام های گذشته را دوباره تکرار کنند. در حالیکه ممکن است گروه شرکت کننده نسبت به سال قبل تغییر کرده و اسب زیبا تری در این گروه باشد و ...

سهراب گفت:
در مورد داوران خارجی از این جهت که شرکت کنندگان ارتباط چندانی نمی تونند برقرار کنند و داور ها هم در مورد مالکیت اسب ها اطلاعات چندانی ندارند خیلی از بند های قوانین ذکر شده خواه نا خواه رعایت می شوند. اما در مورد داوران داخلی همیشه جای شک و شبهه باقی می مونه. اسبها رو میشناسند و حتی اگر ماجرای تبانی و ... در کارنباشه علاقه به یک اسب یا معروفیتش روی تصمصم داور تاثیر میگذاره. از طرفی این افراد از نتایج سالهای گذشته مطلع هستند و به دلیل اعتباری که داوران خارجی دارند، ممکن است مقام های گذشته را دوباره تکرار کنند. در حالیکه ممکن است گروه شرکت کننده نسبت به سال قبل تغییر کرده و اسب زیبا تری در این گروه باشد و ...

البته داوران خارجی را هم کم قبل مسابقه مهمونشون نمي کنند و نظرات خودشون را گاه بهشون القا مي کنند. البته یکی از قوانین ECAHO اینه که هيچ يک از اسبداران نباید مهمانان را مهمانی دعوت کند یا هدیه ای قبل از مسابقه به آنها بدهد ولی اینجا معمولا" داوران خارجی را هم یکی از اسبداران معروف خرجش را میده و ....!! البته گاهی اینجور میشه.

مرضیه گفت:
میخوام یه سوال مطرح کنم که شاید چندان مناسب نباشه ولی یه معزله... به نظرتون مسابقات زیبایی تا چه حد عادلانه و بر اساس مقررات قضاوت میشه؟!! منظورم اینه که آیا مسئولین روی این آرا تاثیر گذار هستند یا خیر؟!!! نمیدونم تا چه حد منظورم رو واضح بیان کردم.....

به نظر من کلا در مسابقات زيبايي سليقه قاضي نقش مهمي دارد. درسته یک سری قوانین وجود داره ولي نظر داور خیلی مهمه و خوب سلایق هم با هم فرق می کنه.
بعشي رشته ها اينجوريه. درسته قانون داره ولي نظر داور هم مهمه. حتي مثلا درساژ هم تا حدي نظر داور در آن نقش داره.
رشته هايي مثل کورس و پرش نتيجه در ميدان و به طور مشخص، ديده مي شود. حتی در پرش هم وقتی زمان گیری دستي است مي تواند چند ثانيه در زمان تاثير داشته باشد و مثلا" در باراژ مقامي جابجا شود. ولي يکي از دلايل جذابيت کورس اينه که همه به چشم رقابت پاياپاي اسب ها را مي بينند و اين جذابيت زيادي ايجاد مي کنه.
در زيبايي تغيير داوران مي تونه کمک کنه و خوب هر بار سلايق مختلف داوري کنند و اينطوري هميشه یک سری اسب مقام نمي گيرند.

سهراب گفت:
احتمالا همین طوره چون وقتی مهندس بهزادی رئیس هیئت از یکی از معترضین پرسید که بر اساس چه مدرکی این ادعا را می کنی، در جواب گفت:همه میگن!
البته مطمئنا دلیل نمی شه که هیچ وقت در این میدان اسب دو خون ندویده.هم من دیدم هم شما...

سهراب جان اتفاقا هفته قبل که نتيجه را زده بودي وقتي اسم اين اسب (و پارتيزان پدرش) را ديدم مي خواستم ازت در اين مورد سوال کنم. گفتم شاید جواباي DNA را در انتخاب اسب ها تاثير ندادند.
ترمه مادرش را يادم نيست چيه ولي پدرش که پارتيزانه را مي شناسم. خيلي هم خوشکله و اصفهانه و جزو بلند قدترين عرب هاييست که ديدم با اينکه مي گفتن خالص ايرانيه. 2-3 سال پيش مي گفتن کره حداده ولي بعد که نتيجه آزمايش ها اومد معلوم شد اصلا" کره حداد نبوده و بعد گفتن کره فلانه (يادم نيست چي). الان ديگه خبر ندارم نتيجه چي شد و تاييد شد يا نه. شايد علت اعتراض اين بوده.

سهراب گفت:
نه ایشالا که لغو نمیشه. دوره های قبل هم همیشه 1 روزه برگزار میشده. نمی دونم چرا توی جدول مسابقات 2 روز در نظر گرفته بودند.

سهراب جان امروز شنيدم مسابقه استقامت کنسل شد. خبر داري؟
مي گم نکنه زيبايي هم کنسل بشه و ...!

ALI SHABAH

Member
سلام خسته نباشید

بله بیچاره پریا پارسیان مهر این همه واسه استقامت تمرین داد و خرج کرد و بعدش هم مسابقه کنسل شد
خیلی مسخرست ادم این همه وقت بزاره خرج کنه زحمت بکشه بعد بگن کنسل شد
نه فکر نکنم زیبایی کنسل بشه چون تا الان اگه میخواست بشه خبرشو میدادن

sohrab

Active member
اسب ايراني گفت:
سهراب گفت:

سهراب جان اتفاقا هفته قبل که نتيجه را زده بودي وقتي اسم اين اسب (و پارتيزان پدرش) را ديدم مي خواستم ازت در اين مورد سوال کنم. گفتم شاید جواباي DNA را در انتخاب اسب ها تاثير ندادند.
ترمه مادرش را يادم نيست چيه ولي پدرش که پارتيزانه را مي شناسم. خيلي هم خوشکله و اصفهانه و جزو بلند قدترين عرب هاييست که ديدم با اينکه مي گفتن خالص ايرانيه. 2-3 سال پيش مي گفتن کره حداده ولي بعد که نتيجه آزمايش ها اومد معلوم شد اصلا" کره حداد نبوده و بعد گفتن کره فلانه (يادم نيست چي). الان ديگه خبر ندارم نتيجه چي شد و تاييد شد يا نه. شايد علت اعتراض اين بوده.

صرف نظر از نتیجه آزمایشات هر اسبی که داغ یا گواهی میکروچیپ داشته باشه می تونه در مسابقه شرکت کنه.

sohrab

Active member
اسب ايراني گفت:
سهراب گفت:

سهراب جان امروز شنيدم مسابقه استقامت کنسل شد. خبر داري؟
مي گم نکنه زيبايي هم کنسل بشه و ...!
بله متاسفانه خبر درسته. من اطلاع نداشتم. طی تماس تلفنی با یکی از اعضای کمیته استقامت علت را جویا شدم. اظهار بی اطلاعی کردند! ظاهرا اختلافاتی در مورد محل برگزاری مسابقه پیش آمده. باید ته و توی قضیه را در بیارم.
به یاری خدا گوش شیطان کر مسابقه زیبایی انجام خواهد شد

Dr_Ghaffari

Active member
آيا برنامه زيبايي روز پنج شنبه حتمي است تا دعوت سهراب خان را لبيك بگوييم ؟

sohrab

Active member
شما که هنوز اونجایید!
آخرین خبر : فردا 5شنبه 23 اسفند مسابقه زیبایی و شنبه 25 اسفند کورس برگزار میشه
کورس امسال که شبیه مسابقات استانی بود . امیدوارم برای زیبایی از استانهای دیگه بیان.ببخشید بابت تاخیر. دو سه روزی به شدت گرفتار بودم و بی خبر از اسب ها و اسبی ها نمی دونم چند تا اسب شرکت می کنند. با سمیر تماس می گیرم

بالا