چهاردهمین جشنواره اسب اصیل عرب خوزستان

sohrab

Active member
با نهایت شرمندگی باید به عرض برسانم تصمیم گرفته شد برای جداسازی اسب های آقا و خانم! مسابقه زیبایی طبق برنامه اولیه در 2 روز برگزار شود.
همین الان که در حال ارسال این مطلب هستم رقابت زیبایی مادیانها ی عرب در حال برگزاریست و فردا به مسابقه نریان های اختصاص دارد.
آخرین خبری که داشتم مربوط به روز جمعه بود. الان با سمیر تماس گرفتم ، این خبر را داد و جای من و همه شما را خالی کرد! اون از استقامت . این هم از زیبایی. خواهشا از سر تقصیرات ما بگذرید. دکتر جان، هادی خان! فردا در خدمتتان هستم.

sohrab

Active member
این اخم ها برای منه؟ :(
من هم ندیدم. هیچ کس هم خبرم نکرد.
زیاد غصه نخورید. خیلی از مادیان ها هنوز توی محل مسابقه هستند. فردا که رفتیم . میریم میبینیمشون :-\

مرضیه

Member
نه، بخاطر شما نیست، تو فکر این بودم که اصلا به دخالت داور هم نیاز نبود...!یه همچین نقشه ای خیلی زیرکانه میتونه کلی از رقبا رو از شرکت کردن محروم کنه و از سر راه بر داره!!!نه؟! استراتژی تصمیم گیری دقیقه نودی.... (بی خبر) !!! خداییش کی این تصمیم رو گرفتند؟آقایون و خانم ها؟؟؟!!!

سهراب جان من که متاسفانه نتونستم بیام و ترسیدم مسابقه کنسل بشه که انگار خیلی هم پر بی راه فکر نکردم!! ولي خيلي دلم مي خواست بیام اما کارام زیاد بود و دوستانم هم کار داشتند نشد بيايم.
انشاءالله فرصتي ديگه.
اين نوع تغيير تصميمات و برنامه ها يکي از معضلات مسابقات ايرانه.

مرضیه

Member
اسب ایرانی عزیز ،خوشبختانه مسابقات کنسل نشد، ولی چی بگم از برگزار شدنش...!!!اول از همه باید بگم متاسفانه من نتونستم از صبح برم و تقریبا آخرای مراسم رسیدم. اما چیزی که ناراحت کننده است این نیست، اینه که همونطوری که قرار بود خون خالص ها جدا قضاوت نشدند و این بیش از پیش باعث خورده شدن حق چمان شد...! تمام حاضرین متفق القول بودند که اولی حق چمان (سیلمی خون خالص ، کره ی پازن و آزاده) بوده اما همونطور که خودتون میدونید این مسائل همیشه هست و قبلا راجع بهش صحبت کردیم. چمان در گروه خودش موفق به کسب مقام دوم شد. ولی به همون دلایلی که بهش اشاره کردم در بخش قهرمان قهرمانان مقام نیاورد.منتظرم تا شرح کامل مراسم رو از زبان دوست خوبمون سهراب ببینم، چرا که من موفق نشدم عکس تهیه کنم...

Dr_Ghaffari

Active member
سلام دوستان!مرضیه خانم شما کجا مخفی شده بودید که موفق به زیارت شما نشدم ! در مورد چمن گویا از ماندن و شرکت در دور نهایی برای قهرمان قهرمانان به قول اسب ایرانی اسطوره زیبایی انصراف داده بود .
به هر خال کلاسها به صورت جداگانه برگزار نشد اما به نظر می رسید در انتخاب قهرمان قهرمانان و نایب بر حقش مساله خلوص خون را هم مد نظر قرار داده بودند که دلتا نایب قهرمان و پاسارگارد قهرمان قهرمانان شد ! البته یکی دو تا نریان هم بودند که معلوم بود خون وارداتی دارند ! که در دور خودشان قهرمان شده بودند ! گویا نوه مبارک و چمان نیز در یک گروه بودند ....

مرضیه

Member
من که گفتم دیر رسیدم ...خب شما رو هم که تا حالا ندیده بودم که بشناسم، خیلی دوست داشتم از نزدیک ملاقاتتون کنم. شما کجا بودید؟!من جزو هیئت همراهان چمان بودم و فقط برای اعلام نتیجه ی قهرمان قهرمانان رسیدم، اما شنیدم که بچه های سایت به دیدن چمان آمدند ، شما همراه آقای سمیر بودید؟ نظرتون راجع به چمان چی بود؟ شنیدم سزار هم مقام نیاورد...
نه انصرافی در کار نبود! کی چنین حرفی زده؟فکر کنم کره ی سزار بود انصراف داد...

Dr_Ghaffari

Active member
من با سهراب خان ! بودم و سمیر را هم دیدم که مرا به خانم کوثری معرفی کردند در رابطه با سفر با اسب راهنمایی کردند که شدنی نیست ! مگر فقط در داخل ایران پیگیر باشید . اسبها خیلی خوب بودند صرف نظر از وارداتی بودن و صادراتی بودن و اصیل بودن و ... و اینکه مالک کی بود و اسب از کجا بود و این بگو مگو ها ! اما به نظر من ضعیف بود ! برگزاری ضعیف و هوای پر از باد و خاک امروز اهواز ! برنده با انتخاب من هم یکی نبود ! دلتا و پاسارگارد خوب بودند و شایسته فقط در مورد قهرمانان می گویم چون من هم دیر رسیدم ! اما من اسبی مثل تبوک را بیشتر می پسندیدم که شاید شما با شنیدن اسم این اسب جیغ بکشید ! به نظر من باید حتما اسبهای وارداتی جداگانه قضاوتمی شدند نه به این دلیل که حق و حقوق اسبی مثل چمان ضایع شد نه ! چون در فینال هم حق و حقوق اسبهای وارداتی را ضایع کردند ! به هر حال امید وارم مسابقات بعدی هندلر پاسارگارد حال راه بردن اسبش و نمایش دادن آن راداشته باشد ! نه اینکه وسطمیدان بایستد ! گفتنی زیاد است اما ناگفتنی ها امان نمی دهند !

مرضیه

Member
نه ،نه اتفاقا با نظرتون در رابطه با تبوک کاملا موافقم ، که نه من تنها خیلی ها معتقد بودند حق تبوک بیشتر از این حرف هاست...و مسلما اگر قضاوت ها در دو کلاس خون خالص و وارداتی برگذار میشد ، خیلی چیزها تغییر میکرد. راجع به سفر امیدوارم که نا امید نشده باشید، حتما راهی پیدا خواهد شد...

Dr_Ghaffari

Active member
یا راهی پیدا می کنم یا راهی خواهم ساخت !(در مورد سفر) در مورد "تبوک" دوست داشتم حداقل نایب قهرمان می شد ! البته " دلتا " هم دل برد ده تا ! ده تا !

مرضیه گفت:
اسب ایرانی عزیز ،خوشبختانه مسابقات کنسل نشد، ولی چی بگم از برگزار شدنش...!!!اول از همه باید بگم متاسفانه من نتونستم از صبح برم و تقریبا آخرای مراسم رسیدم. اما چیزی که ناراحت کننده است این نیست، اینه که همونطوری که قرار بود خون خالص ها جدا قضاوت نشدند و این بیش از پیش باعث خورده شدن حق چمان شد...! تمام حاضرین متفق القول بودند که اولی حق چمان (سیلمی خون خالص ، کره ی پازن و آزاده) بوده اما همونطور که خودتون میدونید این مسائل همیشه هست و قبلا راجع بهش صحبت کردیم. چمان در گروه خودش موفق به کسب مقام دوم شد. ولی به همون دلایلی که بهش اشاره کردم در بخش قهرمان قهرمانان مقام نیاورد.منتظرم تا شرح کامل مراسم رو از زبان دوست خوبمون سهراب ببینم، چرا که من موفق نشدم عکس تهیه کنم...

همين که مسابقه دو قسمت شد و در دو روز، خودش نوعي کنسل شدنه!! لااقل براي ما که قرار بود از اينجا بياييم ديدن نيمي از اسب ها را از دست مي داديم. در مورد مخلوط قضاوت کردن هم قابل پيش بيني بود. چون هميشه قبل از چنين جشنواره هايي مانند يزد، اهواز و تهران گفته مي شه خون خالص جدا داوري ميشه ولي در روز مسابقه اين اتفاق نمي افته و اين باعث ميشه که مالکان اسب هاي عرب ايراني دلزدگي پيدا کنند. البته دليل آن هم کمبود اسب در ثبت نام هاست و به حد نصاب نمي رسند و اين بهانه اي براي آنهايي است که تمايلي به عرب ايراني ندارند.
البته نمايش اسطوره هاي زيبايي در اين دو سال ثابت کرد که کمبود اسب براي برگزاري مسابقه نيست و مالکان عرب ايراني اگر مطمئن باشند که اسب هاشون در گروه مخصوص به خودشون قضاوت مي شند به خوبي از مسابقه حمايت مي کنند و مي دانند که مسابقه براي نمايش اسب هاي آنهاست نه براي حق خوري اسب هاشون. امسال در اسبواره اسپهان از يزد، تهران و خوزستان که تقريبا 80% اسب هاي عرب را در خود جا داده اند ما شرکت کننده نداشتيم. از يزد و تهران فقط چند راس شرکت کرد اما با اين حال بيش از 60 اسب عرب ايراني در مسابقه آمدند و فقط مي خواستيم ثابت کنيم آنهايي که کمبود اين اسب ها را بهانه مي کنند و براشون شو جداگانه نمي گذارند در اشتباه هستند. حالا حسابش را بکنيد ببينيد اگر اسب هاي عرب ايراني موجود در يزد، خوزستان و تهران را هم به اين جمع اضافه مي کرديم چه تعداد قابل توجهي مي شد.
فقط مالک اسب بايد از عادلانه بودن بستر رقابت مطمئن باشه و در اين حالت حتي اگر قاضي هم اشتباهي بکنه ولي چون همه اسب ها از يک نوع هستند ديگه خيلي ناراحت نمي شه.
مهم هم فقط خوردن حق يک اسب نيست. شايد يک اسب هم بياد جلوي همه خون وارداتي ها بايسته و مقام بگيره ولي قبول کنيم اين اسب ها استثنا هستند و شايد گاهي در آن گروه اسب خوب خون وارداتي هم نباشه. اگر پازن در تهران اول ميشه خوب پازن يکي از اسب هاي عرب ايراني تک و زيباست و مسلما" همه اسب هاي اين نژاد اينگونه نيستند. پازن، سزار، پاسارگاد، تبوک و اينگونه اسب هاي عالي خيلي کم هستند و درسته که با کسب مقام در بين اسب هاي خون وارداتي از حثيت اسب ايراني دفاع مي کنند اما دليلي بر مخلوط قضاوت کردن آنها نيست. بايد محيط جوري باشه که استعدادهاي جديد امکان بروز بيشتري داشته باشند تا اين نژاد عرب ايراني حفظ بشه.
به هر حال اميدوارم که نه فقط در اصفهان که در هر جاي ايران مسابقات بر اساس خون ايراني و وارداتي تفکيک بشه و قدر اسبمون را بيشتر بدونيم.

Dr_Ghaffari گفت:
من با سهراب خان ! بودم و سمیر را هم دیدم که مرا به خانم کوثری معرفی کردند در رابطه با سفر با اسب راهنمایی کردند که شدنی نیست ! مگر فقط در داخل ایران پیگیر باشید .

زيارت قبول دکتر جان!!!!!! ;)

ادعاي بعضي آدما که خودشون را جانشين بلامنازع بعضي رفتگان مي دونن و به هيچ صراطي هم مستقيم نيستند، باعث مي شه که امر برشون مشتبه بشه و فکر کنن واقعا" کسي هستند!!! همين باعث ميشه که خودشون را عقل کل محسوب کنن و هيچ طرح جديدي را از کسي قبول نکنند!!
همينجوري!!

Dr_Ghaffari

Active member
لذت بردم اسب ایرانی من 5 دقیقه صحبت کردم ! شما را نمی دانم ! ولی زدید به هدف و خوشم می آید که معنی باطنی جمله رادریافت می کنید که من چقدر از زیارت ایشان مشعوف شده ام .دیروز یکی از بزرگترین افتخارات قسمتمان شد که بایکی از پیشکسوتان دقایقی هم کلام شدم . و از سمیر عزیز بسیار سپاس گزارم که موجبات این آشنایی را فراهم آوردند .
اما با دیدن مسابقات زیبایی دیروز من دلسرد شدم یا بهتر بگویم دلم شکست . مادر بزرگم همیشه می گوید " آیا چرا ؟" و نمی گوید "چرا؟" خالا من هم باید بگویم " آیا چرا؟ " در چنین مسابقاتی در سرزمینی مانند ایران باید 500 اسب شرکت کند بعد با یک داوری مقدماتی مثلا 200 راس وارد مسابقه زیبایی شوند و بارمها به دهم برسد نه یکان ! به اسبها در این زمینه آموزش داده شود که در چنین میدانی با رقص پایش بجنگد نه با جفتک ! یا همراهان اسب آموزش حرفه ای ببینند که نیایند وسط میدان بایستند بعد هم قهرمان بشوند و اسب وقتی می خواهند تاج گل به گردنش بیاندازند رم کند یک طول زمین فوتبال مهترش را بکشاند و بدواند !

sohrab

Active member
مسابقه زیبایی امسال هم برگزار شد که شده باشد! جای خیلی از اسبها و اسبداران خالی بود.
توفیق زیارت دکتر غفاری هم حاصل شد. این که نتایج را نمی بینید تقصیر دکتر غفاریه ;) . چون دفترچه مسابقه رو به یکی از دوستان سپردم که به پیشواز دکتر برم، وقتی برگشتم خبری از دفترچه نبود!
گزارش غیر تصویری! را اضافه می کنم و بعد در مورد نحوه گروه بندی و داوری صحبت می کنیم.

Dr_Ghaffari گفت:
لذت بردم اسب ایرانی من 5 دقیقه صحبت کردم ! شما را نمی دانم ! ولی زدید به هدف و خوشم می آید که معنی باطنی جمله رادریافت می کنید که من چقدر از زیارت ایشان مشعوف شده ام .دیروز یکی از بزرگترین افتخارات قسمتمان شد که بایکی از پیشکسوتان دقایقی هم کلام شدم . و از سمیر عزیز بسیار سپاس گزارم که موجبات این آشنایی را فراهم آوردند .
اما با دیدن مسابقات زیبایی دیروز من دلسرد شدم یا بهتر بگویم دلم شکست . مادر بزرگم همیشه می گوید " آیا چرا ؟" و نمی گوید "چرا؟" خالا من هم باید بگویم " آیا چرا؟ " در چنین مسابقاتی در سرزمینی مانند ایران باید 500 اسب شرکت کند بعد با یک داوری مقدماتی مثلا 200 راس وارد مسابقه زیبایی شوند و بارمها به دهم برسد نه یکان ! به اسبها در این زمینه آموزش داده شود که در چنین میدانی با رقص پایش بجنگد نه با جفتک ! یا همراهان اسب آموزش حرفه ای ببینند که نیایند وسط میدان بایستند بعد هم قهرمان بشوند و اسب وقتی می خواهند تاج گل به گردنش بیاندازند رم کند یک طول زمین فوتبال مهترش را بکشاند و بدواند !

دکتر جان من خدا را شکر دستم به ضريح نرسيده و زيارت از راه دور خوندم!!! ;) تلفني بوده، شايد خدا قبول کنه! زيارات بقيه دوستان را هم به همراه کرامات و گفتار قصار ايشان در جريان هستم!
دکتر جان در موضوع بحث گزارش بازرس Ecaho از شو اصفهان هم گفتم که بزرگترين عيب شوهاي ايران، ضعف هندلرهاست و به اين نکته در اين گزارش اشاره شده است. البته اين ضعف فقط مربوط به هندلرها نيست. مگه تو بقيه بخش ها مشکل آموزش نداريم؟ چابکسوار کورس و سوار پرشمون که مسابقات زيادي هم دارند از ضعف آموزش رنج مي برند، ديگه چه برسه به هندلرها که اکثرا" مالک يا دوست مالک يا کارگر اسب هستند و کم هندلر حرفه اي مي بينيم که براي اين کار تمرين داشته باشه. اونهايي که کلاس آموزش هندلري اصفهان را بودند ديدند که اسب هايي که روز قبل در مسابقه حرکت چنداني نداشتند در دست مارک گملين (که يکي از بهترين هندلرهاي دنياست) در عرض چند دقيقه چه حرکتي پيدا مي کردند و از اين رو به اون رو مي شدند.

سهراب گفت:
مسابقه زیبایی امسال هم برگزار شد که شده باشد! جای خیلی از اسبها و اسبداران خالی بود.
توفیق زیارت دکتر غفاری هم حاصل شد. این که نتایج را نمی بینید تقصیر دکتر غفاریه ;) . چون دفترچه مسابقه رو به یکی از دوستان سپردم که به پیشواز دکتر برم، وقتی برگشتم خبری از دفترچه نبود!
گزارش غیر تصویری! را اضافه می کنم و بعد در مورد نحوه گروه بندی و داوری صحبت می کنیم.

حالا بابا هرچيش را از حفظي بنويس تا ببينيم چه خبر بوده. کی به کي بوده. روز ماديان ها چه خبر بوده. از کجاها اومده بودن. چندتا بودن. داور چطور بود؟

با سلام خدمت مدیران محترم سایت و کلیه دوستان عزیز، من فرهاد نساج 18 ساله مالک سیلمی چمان هستم که نا عدالتی هایی که در این جشنواره شاهد بودم من رو وادار به بیان برخی از این نا عدالتی ها کرد و سایت بسیار خوب شما رو بهانه ایی دیدم برای بیان درد و دلهای خودم که خدا رو شکر هیچ گوش شنوایی برای اونها پیدا نمی شه!
همانطور که خیلی از شما شاهد جشنواره اسب اصیل بودید من هم در این جشنواره شرکت داشتم اولین گله ایی که دارم اینه که اگر این جشنواره ، جشنواره اسب اصیل بود پس چرا اسب های دارای خون خارجی شرکت داده شدند؟ البته منظور من عدم شرکت این اسب ها نبود بلکه منظور نوع گروه بندی و دسته بندی این اسب ها بود و شایسته بود اسب های دارای خون خارجی از اسب های اصیل جداگانه برسی و داوری شوند
و یا تبعیض هایی که در این جشنواره شاهد بودیم حتی مجری این جشنواره در معرفی اسب ها سلیقه ایی عمل می کرد تنها اسب هایی رو معرفی می کرد که یا بر اساس معیار های شخصی ایشون بودند و یا مالکین به نوعی از ایشون خواسته بوند, به طوری که تمام حرف هایی ایشون جنبه تبلیغ داشت و آدم رو به یاد حراج اسب می انداخت!
هرچه باشد دوستان ، ما همگی در جهان سوم زندگی می کنیم و حل این مسا یل نیاز به گذشت زمان بسیار دارد

واما در مورد چمان کره پازن وآزاده hs هر کسی کمترین اطلاعاتی در مورد اسب داشته باشه با شنیدن نام پازن خیلی از مسائل برایش روشن میشود مثل عقبه خونی اندام هوش اصالت ،چمان اسبی که با یک بار تمیز کردن بدنش آنهم نه به طور کامل خیلی ها معتقد بودند به بدنش ژل زدیم !
ودر تایید حرف آقای دکتر که معتقدند اسب در جشنواره اسب باید با ظرافت و زیبایی قدم بردارد که فرمایش ایشان بسیار درست است چمان با تمام شیطنت ها وبالا وپایین کردن ها حتی یک بار دستش را به صاحبش نزد چه برسه به لگد زدن که تمام این شیطنت ها به دلایل ذاتی این اسب بر میگردد

بالا