چهاردهمین جشنواره اسب اصیل عرب خوزستان

مرضیه

Member
ببینید ،الان چند بحث هست که باید به هر کدام بطور جداگانه پرداخت.1.زیبایی روز چهارشنبه (مادیان ها) و نتایج ، 2.زیبایی روزپنج شنبه (نریان ها) و نتایج، 3.بحث داوری (نقد داوری مسابقات) ،4.کورس سرعت امروز و نتایج ، و احتمالا بحث های جانبی که برای هر کدام پیش میاید.مسلما راجع به همه همزمان نمیشود اظهار نظر کرد و نتیجه گرفت...! پیشنهادی ندارید؟ حرف برای گفتن بسیار است و حقیقتا نمیتوانم تصمیم بگیرم که از کجا باید شروع کرد؟!

sohrab

Active member
اسب ايراني گفت:
سهراب گفت:
مسابقه زیبایی امسال هم برگزار شد که شده باشد! جای خیلی از اسبها و اسبداران خالی بود.
توفیق زیارت دکتر غفاری هم حاصل شد. این که نتایج را نمی بینید تقصیر دکتر غفاریه ;) . چون دفترچه مسابقه رو به یکی از دوستان سپردم که به پیشواز دکتر برم، وقتی برگشتم خبری از دفترچه نبود!
گزارش غیر تصویری! را اضافه می کنم و بعد در مورد نحوه گروه بندی و داوری صحبت می کنیم.

حالا بابا هرچيش را از حفظي بنويس تا ببينيم چه خبر بوده. کی به کي بوده. روز ماديان ها چه خبر بوده. از کجاها اومده بودن. چندتا بودن. داور چطور بود؟

جای شما که خالی بود ولی از بابت نیومدن خیلی هم غصه نخور چون مسابقات استانی و کشوری امسال جذابیت سالهای گذشته را نداشت و مسابقه زیبایی هم به همین شکل.
البته با توجه به اینکه بودجه اختصاص داده شده به قدری ناچیز بود که رئیس هیئت استان مجبور شد برای پرداخت جوائز بیش از ده ملیون تومان از جیب خود بپردازد، جای شکرش باقی بود که برگزار شد.
مسابقه مادیان ها را که اصلا ندیدم. ولی تا اونجا که میدونم به طور کلی امسال تعداد شرکت کننده ها کم بود ( سالهای قبل گاهی تعداد اسبها به بیش از 120 می رسید) و اکثرا از خوزستان بودند.(+چند تایی از تبریز و کرمانشاه و لرستان...). مسئول گروه بندی اسبها خانم غمخوار از کمیته زیبایی هیئت بودند. وقتی در حال ثبت نام اسبها بود در مورد اینکه آیا عرب ایرانی و دارای خون مصری جدا قضاوت میشن سوال کردم، جواب + بود. ولی روز مسابقه که با سمیر دفترچه را نگاه کردیم مشخص شد که کاملا رعایت نشده و علتش هم همونطور که گفتی تعداد کم شرکت کننده بوده.
داوری هم به نظرم نسبتا خوب بود و تقریبا قابل پیشبینی.(مخصوصا در مورد گروه های اول که دقیقا انتخاب من و دوستان با داور یکی بود). دو نکته به نظرم رسید: یکی اینکه به زیبایی سر به اندازه قضات دیگه اهمیت نمی داد و دوم اینکه اسبهای قدرتی را بیشتر می پسندید( که خودت هم اشاره کرده بودی). البته چیزای دیگه ای هم به نظرم می رسه ولی...بالاخره داور درجه 1 بین المللیه . من چه کاره بیدم!

sohrab

Active member
farhad_chaman گفت:
با سلام خدمت مدیران محترم سایت و کلیه دوستان عزیز، من فرهاد نساج 18 ساله مالک سیلمی چمان هستم که نا عدالتی هایی که در این جشنواره شاهد بودم من رو وادار به بیان برخی از این نا عدالتی ها کرد و سایت بسیار خوب شما رو بهانه ایی دیدم برای بیان درد و دلهای خودم که خدا رو شکر هیچ گوش شنوایی برای اونها پیدا نمی شه!
همانطور که خیلی از شما شاهد جشنواره اسب اصیل بودید من هم در این جشنواره شرکت داشتم اولین گله ایی که دارم اینه که اگر این جشنواره ، جشنواره اسب اصیل بود پس چرا اسب های دارای خون خارجی شرکت داده شدند؟ البته منظور من عدم شرکت این اسب ها نبود بلکه منظور نوع گروه بندی و دسته بندی این اسب ها بود و شایسته بود اسب های دارای خون خارجی از اسب های اصیل جداگانه برسی و داوری شوند
و یا تبعیض هایی که در این جشنواره شاهد بودیم حتی مجری این جشنواره در معرفی اسب ها سلیقه ایی عمل می کرد تنها اسب هایی رو معرفی می کرد که یا بر اساس معیار های شخصی ایشون بودند و یا مالکین به نوعی از ایشون خواسته بوند, به طوری که تمام حرف هایی ایشون جنبه تبلیغ داشت و آدم رو به یاد حراج اسب می انداخت!
هرچه باشد دوستان ، ما همگی در جهان سوم زندگی می کنیم و حل این مسا یل نیاز به گذشت زمان بسیار دارد

سلام فرهاد جان. به انجمن خوش آمدی. بهت تبریک میگم برای چمان .اسب زیباییه.
در مورد ناعدالتی، فقط به نحوه گروه بندی اعتراض داری یا داوری هم از نظرت مشکل داشت؟
صحبت های مجری را زیاد جدی نگیر تاثیر چندانی نداره. البته از نظر قوانین مجری نباید قبل از اعلام نتیجه از مشخصات اسب ها و مقام های قبلی و اظهار نظر های شخصی و ... صحبت کنه ولی چون داور خارجی بود مشکلی ایجاد نمی کرد.
راستی به همکلاسی قدیمی ما حسین نساج سلام برسون.

sohrab

Active member
مرضیه گفت:
ببینید ،الان چند بحث هست که باید به هر کدام بطور جداگانه پرداخت.1.زیبایی روز چهارشنبه (مادیان ها) و نتایج ، 2.زیبایی روزپنج شنبه (نریان ها) و نتایج، 3.بحث داوری (نقد داوری مسابقات) ،4.کورس سرعت امروز و نتایج ، و احتمالا بحث های جانبی که برای هر کدام پیش میاید.مسلما راجع به همه همزمان نمیشود اظهار نظر کرد و نتیجه گرفت...! پیشنهادی ندارید؟ حرف برای گفتن بسیار است و حقیقتا نمیتوانم تصمیم بگیرم که از کجا باید شروع کرد؟!
چه سخت شد! دوست داشتم برای مسابقات زیبایی یه گزارش مفصل تصویری درست کنیم ولی بهونه برای نشدنش زیاد هست!گروه مادیان ها که از دست رفت. روز 5شنبه هم دوربین کم شارژ و دیدار و صحبت با دوستان و ...دفترچه نتایج هم که به سرقت رفت و خلاصه نشد که بشه.
موقتا نتایج زیبایی و عکس های کورس 25 اسفند را اضافه می کنم.

مرضیه

Member
چه سخت شد! دوست داشتم برای مسابقات زیبایی یه گزارش مفصل تصویری درست کنیم ولی بهونه برای نشدنش زیاد هست!گروه مادیان ها که از دست رفت. روز 5شنبه هم دوربین کم شارژ و دیدار و صحبت با دوستان و ...دفترچه نتایج هم که به سرقت رفت و خلاصه نشد که بشه.موقتا نتایج زیبایی و عکس های کورس 25 اسفند را اضافه می کنم.
برای مسابقه ی مادیان ها هم انشاا... وقتی فیلمش آماده شد میشه عکس هاش رو اضافه کنیم.
شما گزارش رو شروع کنید پشتیبانیش با ما.... :D

farhad_chaman گفت:
همانطور که خیلی از شما شاهد جشنواره اسب اصیل بودید من هم در این جشنواره شرکت داشتم اولین گله ایی که دارم اینه که اگر این جشنواره ، جشنواره اسب اصیل بود پس چرا اسب های دارای خون خارجی شرکت داده شدند؟ البته منظور من عدم شرکت این اسب ها نبود بلکه منظور نوع گروه بندی و دسته بندی این اسب ها بود و شایسته بود اسب های دارای خون خارجی از اسب های اصیل جداگانه برسی و داوری شوند
و یا تبعیض هایی که در این جشنواره شاهد بودیم حتی مجری این جشنواره در معرفی اسب ها سلیقه ایی عمل می کرد تنها اسب هایی رو معرفی می کرد که یا بر اساس معیار های شخصی ایشون بودند و یا مالکین به نوعی از ایشون خواسته بوند, به طوری که تمام حرف هایی ایشون جنبه تبلیغ داشت و آدم رو به یاد حراج اسب می انداخت!

سلام. خوش آمديد
همانطور که گفتيد مساله شرکت اسب هاي وارداتي يا کره هاي آنها نيست چون مسابقه آن اسب ها جذابيت هاي خاص خودش را داره و اسب هاي اصلاح شده براي اين منظور هستند و به هر حال بايد وجود داشته باشه. ولي مهم اينه که اسب هاي عرب ايراني حتما" بايد جداگانه داوري بشند چون برخي از خصوصيات آنها تفاوت داره و مخلوط برگزار کردن باعث دلسري مالکان و توليد کنندگان عرب ايراني ميشه.
متاسفانه عده اي اصرار عجيبي دارند که همه اين اسب ها عرب هستند و نبايد از هم جدابشند. عرب ايراني هايي هم که زيبايي ندارند بايد با وارداتي ها اصلاح نژاد بشند که البته نمي دونند اين انکار و ابطال نژاد هست نه اصلاح نژاد! اصرار دارند که نام اين اسب اصيل ايران (يا اصيل خوزستان) است و کلمه عرب را بايد از آن حذف کرد ولي نمي دانم چگونه به خود اجازه مي دهند اسب هاي اصلاح شده و توليد شده در مصر و آلمان و امريکا را اصيل ايراني بدانند!! اين مثل اين مي مونه که مثلا" اتومبيل بر فرض در انگليس اختراع شده باشد و امروز تويوتاي ژاپن را هم خودرويي انگليسي بدانيم. ما که هنوز نتونستيم به آنها بقبولانيم بر فرض که اسب عرب از ايران به ساير کشورها رفته باشه، الان ديگه آن اسبي که آنها دارند اين اسب نيست و زحمات ديگران را به بهانه تاريخ به نام خود بناميم. اگر عرضه داريم اسب عرب ايراني خود را که قديمي تر از آن است حفظ کنيم و قدر آن را بدانيم نه اينکه اسب وارد کنيم و اسم آن را اصيل ايران بگذاريم. اگر قرار است اسبي اصيل ايران هم باشد همين عرب ايراني است که از گذشته هاي دور اينجا بوده، اصلاح آن در اين مملکت انجام شده، با شرايط نگهداري اين مرز و بوم آداپته شده و در اين خاک توليد و پرورش يافته است نه اسب هاي دست چندم کشورهاي ديگر.
هرگاه توانستيم تاروبرد را که ريشه آن به اسب هاي ايران باز مي گردد و ترکمن ايران به همراه برخي اسب هاي عرب در توليد آن نقش داشته اند اسبي ايراني بدانيم و کلمه تاروبرد انگليسي را که معني اسب اصيل انگليس مي دهد تاروبرد ايراني و اسب اصيل ايراني بناميم آنگاه مي توانيم عرب مصري را هم اصيل خوزستان بناميم!!! همانطور که حق نداريم 300 و اندي سال تلاش پادشاهان انگليس و توليد کنندگان آن کشور و خانواده ودربي را ناديده بگيريم چگونه مي توانيم قرن ها تلاش کشورهاي آلمان و آمريکا و مصر را ناديده بگيريم. اگر اينگونه است پس تفاوت ما با کساني که مي خواهند نام خليج فارس را به خليج عربي تبديل کنند چيست؟!؟!؟!؟!؟!
اسب عرب خالص ايران براي خود تاريخي مستقل دارد و پيشينه اي فراتر از اسب هاي وارداتي و بايد ارزش آن را دانست و تيشه به ريشه آن نزد. حداقل وظيفه ما اين است که اين ذخيره ارزشمند را که پدرانمان و قبيله ها و عشيره هايمان قرنها حفظ کردند و به دستمان رساندند اگر بهتر شده به دست نسل بعدي نمي سپاريم لااقل دست نخورده به آنها بسپاريم شايد که آنها قدرش بدانند تا در روزگاري که به خصوصيات آن محتاجند از آن بهره برند و درود بر حافظان آنها فرستند نه لعنت بر منقرض کنندگانش.

مرضیه گفت:

شما شروع کن از هر جا مي خواي شروع کن! فقط شروع کن! :)

سهراب گفت:
جای شما که خالی بود ولی از بابت نیومدن خیلی هم غصه نخور چون مسابقات استانی و کشوری امسال جذابیت سالهای گذشته را نداشت و مسابقه زیبایی هم به همین شکل.
البته با توجه به اینکه بودجه اختصاص داده شده به قدری ناچیز بود که رئیس هیئت استان مجبور شد برای پرداخت جوائز بیش از ده ملیون تومان از جیب خود بپردازد، جای شکرش باقی بود که برگزار شد.
مسابقه مادیان ها را که اصلا ندیدم. ولی تا اونجا که میدونم به طور کلی امسال تعداد شرکت کننده ها کم بود ( سالهای قبل گاهی تعداد اسبها به بیش از 120 می رسید) و اکثرا از خوزستان بودند.(+چند تایی از تبریز و کرمانشاه و لرستان...). مسئول گروه بندی اسبها خانم غمخوار از کمیته زیبایی هیئت بودند. وقتی در حال ثبت نام اسبها بود در مورد اینکه آیا عرب ایرانی و دارای خون مصری جدا قضاوت میشن سوال کردم، جواب + بود. ولی روز مسابقه که با سمیر دفترچه را نگاه کردیم مشخص شد که کاملا رعایت نشده و علتش هم همونطور که گفتی تعداد کم شرکت کننده بوده.
داوری هم به نظرم نسبتا خوب بود و تقریبا قابل پیشبینی.(مخصوصا در مورد گروه های اول که دقیقا انتخاب من و دوستان با داور یکی بود). دو نکته به نظرم رسید: یکی اینکه به زیبایی سر به اندازه قضات دیگه اهمیت نمی داد و دوم اینکه اسبهای قدرتی را بیشتر می پسندید( که خودت هم اشاره کرده بودی). البته چیزای دیگه ای هم به نظرم می رسه ولی...بالاخره داور درجه 1 بین المللیه . من چه کاره بیدم!

ممنون سهراب جان. خانم غمخوار فعال و خوب هستند و در جشنواره ورکانه هم با هم کار کرده ايم. در اصفهان هم خانواده غمخوار تنها نمايندگان خوزستان بودند که البته چون اسب هاشون را در يزد نگه داري مي کردند از يزد شرکت کردند. به هر حال اين مشکلات در همه جشنواره ها به وجود مياد و البته يکي از دلايل کمبود اسب هم اينه که مالکان اعتماد ندارند که مسابقه جدا برگزار بشه و مي دونن وقتي هم مخلوط ميشه موفق نخواهند بود، براي همين يا ثبت نام نمي کنند يا ثبت نام مي کنن ولي اسبشون را نميارن!
در ورکانه همدان هم روز قبل از مسابقه از روي ثبت نام ها آمديم و گروه سيلمي ها را جدا کرديم و اسب به تعداد خوب بود ولي در روز مسابقه 3-2 تا از اسب ها عرب ايراني نيومدند و مجبور شديم مخلوط کنيم. البته در هر گروه يک اسب عرب ايراني خالص که بهترين نتيجه را داشت جايزه مي گرفت. اين جور هم خوبه و بهتر از هيچيه اما از طرفي هم يجور بي احترامي به اسب ايراني و درحقيقت ترحم به آنهاست!
در مورد داور هم ممنون که نظرت را گفتي. همين مساله بعضي از اسب داران يزد را امسال ناراحت کرده بود چون آنها تيپ شو را بيشتر مي پسندن. البته همه اينها به همون موضوعي بر مي گرده که دکتر هم به آن اشاره کرد. مخلوط برگزار کردن اين دو گروه باعث لطمه به هر دو ميشه هر چند که به عرب ايراني بيشتر ضرر مي رسونه. در مورد داور البته شنيدم در يزد چند تا اسب که اصلا مشکل کجي دست داشتند مقام داده و خيلي ها راضي نبودند. در مجموع فکر مي کنم استفاده از داوران مختلف مي تونه کارآمد تر از اين باشه که داوران قبلي را چندبار استفاده کنيم.
بابا بقيه نظرات را هم بگو. ديگه چه خبر!؟

مرضیه

Member
شما شروع کن از هر جا مي خواي شروع کن! فقط شروع کن!
آخه از هر جا که خواستم شروع کنم دیدم اطلاعات ناقصه، ولی خب همونش رو مینویسم انشاا... بقیه ی دوستان کاملش میکنند.
اول کورس روز شنبه 23.12.86
[b]کورس اول و دوم و سوم اسب های صفر امتیاز دویده مسافت 1250 متر[/b]
باید ببخشید ولی کورس اولو دوم رو از نتایجش خبر ندارم چرا که در همون لحظه بحث خیلی گرمی بین اعضای سایت (دکتر و آقا سمیر و سایرین که ما باشیم!!!) در ارتباط با اسب خون خالص و نگهداری اسب و ... راه افتاده بود که شنیدنش جالبتر از دیدن کورس بود...!!!
کورس سوم
مقام اول: خاطره حسینی به مالکیت شجاع حسینی از دزفول
مقام دوم: زیگورات سردار به مالکیت رحیم دیناروند از اهواز
مقام سوم: خطاط به مالکیت آلبوغبیش از ماهشهر

کورس چهارم اسب های 2 الی 4 امتیازی مسافت 1250 متر
مقام اول: خداداد سوسنگرد به مالکیت رسول منصوری از سوسنگرد
مقام دوم:دلیر غرب: به مالکیت سامان مرادی از کرمانشاه
مقام سوم:زیدان حر به مالکیت سعدون آل کثیر از شوش

][b]کورس قهرمانی( که یک نوبت قبل از پایان برگزار شد)کورس اسب های 18 امتیاز به بالا مسافت 2500 متر[/b]
مقام اول :خوشرو به مالکیت ملاعزیز هلاکوپور از شوش
مقام دوم:جواد میر به مالکیت مهدی آلبوغبیش از ماهشهر
مقام سوم: خاطف به مالکیت کاظم زرگانی از اهواز

کورس آخر رو هم متاسفانه نبودم که نتایج رو بدونم!!! آقا سهراب لطف میکنه کاملش رو با تصویر مینویسه!!! ;D

مرضیه

Member
این هم شروع!!!!! حالا پشتیبانی از شما...! ;D
ولی زیبایی رو میگذارم تا فیلمش آماده بشه ،تصویری گزارش کنیم بهتره...

مرضیه گفت:
شما شروع کن از هر جا مي خواي شروع کن! فقط شروع کن!
آخه از هر جا که خواستم شروع کنم دیدم اطلاعات ناقصه، ولی خب همونش رو مینویسم انشاا... بقیه ی دوستان کاملش میکنند.
اول کورس روز شنبه 23.12.86

کورس آخر رو هم متاسفانه نبودم که نتایج رو بدونم!!! آقا سهراب لطف میکنه کاملش رو با تصویر مینویسه!!! ;D

آخه همچين گفتي چند بحث و بحث هاي جانبي هست و از دشواري صحبت همزمان در مورد همه و سختي تصميم براي اينکه از کدوم شروع کني، سخن به ميان آوردي که گفتيم آيا چقدر مطلب آماده کرده اي و نمي دوني کدوم را زودتر بفرستي!!!!!!! ;D ;)
ولي دور از شوخي ممنون. لطف کردي. منتظر خبرهاي تکميلي در بخش هاي بعدي خبر هستيم! :)

sohrab

Active member
اتفاقا جدای از گرفتاری و بهانه های دیگه! ، دلیل اینکه نسبت به قبل انگیزه کمتری برای نوشتن گزارش نتایج و عکس از مسابقات دارم بحث هاییه که این چند روز با بچه ها داشتیم. مسائل اساسی در مورد سرنوشت اسب اصیل و کلا اسب ایرانی. در مقایسه با این مسائل ، این که بدونیم مثلا در کورس سوم از هفته دوم کدوم اسب اول شده چقدر اهمیت داره؟

مرضیه

Member
خه همچين گفتي چند بحث و بحث هاي جانبي هست و از دشواري صحبت همزمان در مورد همه و سختي تصميم براي اينکه از کدوم شروع کني، سخن به ميان آوردي که گفتيم آيا چقدر مطلب آماده کرده اي و نمي دوني کدوم را زودتر بفرستي!!!!!!! ولي دور از شوخي ممنون. لطف کردي. منتظر خبرهاي تکميلي در بخش هاي بعدي خبر هستيم!
دقیقا همینطوری هست که گفتید ، موضوعاتی بود که مد نظر بود ولی به تبهایی نمیشه،منظورم اینه که باید روش بحث بشه، مثل بحثی که بهش اشاره کردم، جالبه فراز هایی از اون رو خودتون بهش اشاره کرده بودید و من بین صحبت ها میشنیدم، مثل همون تعداد کم اسب اصیل...!(دلیل یا بهانه!!!!!!یا نکته ی جالبتر ... "چون کسی اسب زشت ما رو نمی خره"!!!!!!!!!!
خلاصه که خیلی بود ولی داره سرد میشه، از دهن میافته!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

Dr_Ghaffari

Active member
دوستان من اجازه بدهيد ! اسب ايراني با هر نامي ! با هر نشاني ! با هر زشتي ! با هر زيبايي ! خوب و بد ! ارزان و گران ! بايد حفظ شود . بايد نگهداري شود . بايد نسل آن ادامه يابد .ما حق نداريم براي آن تكليف معين كنيم ! نان شبش را كه نمي دهيم ! ( آنهايي كه ادعا مي كنند مي دهند بيايند خودشان را نام ببرند تا بگويم آنها نان شب اسبشان را مي دهند يا اسبشان نان شب آنها را!) اصلا آب پاكي را بريزم روي دست آنهايي كه مي گويند اسب هاي وارداتي و ... بهتر است و خوشگل است و ظريف است و سريع است و چه و چه ! اسب ايران خر است خر ! اگر خر نبود يك عمر به اجداد ما در تاريخ خدمت نمي كرد ! كه حالا ما به او خيانت بكنيم ! حالا اين خر بايد حفظ شود به هر قيمتي كه شده . دوستان مساله اين است كه ما نبايد اسب ايران را براي صادرات و اقتصاد و هزار كوفت ديگر پرورش بدهيم بايد يك كار حمايتي باشد براي جلوگيري از انقراض يك حيوان . چرا فكر علايق و سلايق خودمان هستيم ! آخر اين حرف نيست كه يك نژاد اسب نابود شود چون كسي نمي آيد به اسبهاي زشت ما نگاه كند ! يا اسبهاي زشت ما را بخرد ! من هم اسب اصيل را دوست دارم و خودم اسب اصيل دارم ولي چه فايده دارد ! از دوستان خودم عذر خواهي مي كنم بعضي مسايل وصف شدني نيستند بايد درك شوند . پس نمي شود به معناي واقعي كلمه بنشينيم و صحبت كنيم و به نتيجه برسيم . فقط مي خواهم بگويم تصور كنيد يك نوع مورچه در ايران زندگي مي كند كه اگر حمايت و حفاظت نشود نابود مي شود ما مي دانيم حالا تكليف چيست ؟
1-محافظت كنيم تا ازدياد نسل كند و زنده بماند !(استغفرالله!)
2-كاري به كارشان نداشته باشيم تا هر چه خدا بخواهد بشود !( ماشاءالله!)
3-كمك كنيم زودتر نسلشان منقرض شود تا خيالمان راحت شود !(انشاءالله!)

پیوست ها

• _MG_8241.JPG
    _MG_8241.JPG
    111.8 کیلوبایت · بازدیدها: 15
  • _MG_8242.JPG
    _MG_8242.JPG
    142.3 کیلوبایت · بازدیدها: 18
  • _MG_8279.JPG
    _MG_8279.JPG
    140.3 کیلوبایت · بازدیدها: 20
  • _MG_8238.JPG
    _MG_8238.JPG
    89 کیلوبایت · بازدیدها: 15
  • _MG_8111.JPG
    _MG_8111.JPG
    127.4 کیلوبایت · بازدیدها: 17

sohrab

Active member
ممنون دکتر غفاری . لطفا یک کپی از این ارسال را به موضوع " خون خالص اسب اصیل..." اضافه کنید چون بعضی دوستان بحث را از آن طریق پیگیری می کنند.
ایضا مرضیه خانم.

Dr_Ghaffari

Active member
چشم سهراب خان !
در خصوص عكسها بايد بگويم بيشتر براي دوستان گذاشتم تا ببينند اسبهايي در ميان عشاير هست كه تقريبا خوب و خالص مانده اند در ميان آنها اسب دره شوري خالص و اصيل خالص هم يافت مي شود . مردي كه با تفنگ روي پشت اسب شليك مي كند از فيروزآباد فارس است و اسبش دره شوري خالص است . اسبي كه در پشت سر همين اسب از پشت ديده مي شود يك اسب اصيل است كه از كهگيلويه آورده بودند . چوپاني كه كلاه نمدي به سر دارد با ماديان قزلش كه به جاي دسته جلو و بند ركاب از طناب استفاده كرده آمد و خواست در مسابقه شركت كند و اجازه داديم كه شركت كند ولي جايزه نگيرد ! و مقام آورد . ماديانش لاغر بود اما اصيل بود نمي دانيد زير پاي يك چوپان جوان دنبال يك گله گوسفند كه اگر خواستيد عكس گله اش را هم اضافه كنم چه مي كرد چوپان ذوق ما را مي كرد گله اش را رها كرده بود و آمده بود و ماديانش با ساير اسبها چه چاق سلامتي مي كرد !يكي ديگر بختياري بود باز اسب خوبي داشت به نظر مي رسيد عرب دره شور باشد . دلم مي خواهد "سمير " عزيز اين عكسها را ببيند و در مورد دره شوري كه سوال مي پرسيد شايد مفيد باشد . اما در منطقه اي از اعراب كربال فارس اسبهاي عربي وجود دارد كه هميشه اصفهانيها مي روند و اين اسبهاي عربي را براي تعزيه مي خرند ! يك بار نرياني را ديدم كه كوچكترين نقص مادرزادي نداشت اما يك دستش در ستيز با ساير اسبها به شدت مجروح بود به قول شما "هتلي" بود اما حرف نداشت .من كه حاضرم بهترين ماديانم را با آن كشش دهم ! در همين منطقه ماديان و نريانهاي بسياري وجود دارد يكي از آنها را 20 ماه پيش دقيقا 22 تير 1385 ديدم سوارشدم و معامله كردم با كره اش كه 3 ماه داشت براي سواري همسرم اما فرداي آن روز تصادف كردم و نتوانستم پولش را ببرم و ماديان را بياورم و هنوز حسرتش را مي خورم . فردا هم به همان منطقه مي روم شايد يكي دو راس ماديان خالص و خوب بيابم و بخرم .
اينها سرمايه هايي هستند كه بايد به حساب بيايند به هر اسمي شده فرق نمي كند .بايد واقعه اي را تعريف كنم:
يك سال رياست محترم وقت دانشكده دامپزشكي شيراز چوب حراج زد به اسبهاي دانشكده از جمله مادياني به اسم "طلا" از نامش پيداست طلا بود رنگش طلا بود اسمش طلا بود خودش طلا بود و من چند سال بعد آن را در زمين كشاورزي ديدم در حاليكه يك سمش خراب شده بود و گريه كردم و گريه كردم و هنوز گريه مي كنم !
اما عكسها كيفيت بالايي دارد همين كه خانمم فرصت پيدا كند مي دهم در فتوشاپ عكسها را برش بزند تا صورت و بدن اسبها را تك تك مشاهده كنيد تا بهتر مشخص باشد.

سهراب گفت:
اتفاقا جدای از گرفتاری و بهانه های دیگه! ، دلیل اینکه نسبت به قبل انگیزه کمتری برای نوشتن گزارش نتایج و عکس از مسابقات دارم بحث هاییه که این چند روز با بچه ها داشتیم. مسائل اساسی در مورد سرنوشت اسب اصیل و کلا اسب ایرانی. در مقایسه با این مسائل ، این که بدونیم مثلا در کورس سوم از هفته دوم کدوم اسب اول شده چقدر اهمیت داره؟

هيچي. فقط در حد خبردار شدن!
البته از اين لحاظ که بشه جمع بندي کرد مثلا" بين چندتا خون وارداتي چند تا عرب ايراني چه مقام هايي گرفتند و به نسبت تعدادشون چقدر موفق بودند به درد مي خوره! ;)
پس به کارات اضافه شد که علاوه بر نتيجه، تحليل هم بکني چون من اطلاعات کتاب را حفظ نيستم و اسب ها را خيلي نمي شناسم! :)

sohrab

Active member
چند تا عکس مربوط به مسابقه زیبایی روز 23 اسفند را ببینید. متاسفانه فرصت نشد بیشتر عکس بگیرم

پیوست ها

• untitled1.JPG
    untitled1.JPG
    95.9 کیلوبایت · بازدیدها: 18
  • untitled.JPG
    untitled.JPG
    101.3 کیلوبایت · بازدیدها: 23
  • untitled2.JPG
    untitled2.JPG
    101.4 کیلوبایت · بازدیدها: 30
  • untitled3.JPG
    untitled3.JPG