اسب

بیماریهای شایع در اسب

خرید اسب عرب مصری

بیماریهای شایع در اسب

بیماری های زیادی وجود دارد که می تواند اسب ها را درگیر کند که برخی از آنها شایع تر از بقیه هستند. در اینجا برخی از شایع ترین بیماری های اسب آورده شده است:

کولیک اسب : کولیک یک اصطلاح کلی است که برای توصیف درد شکم در اسب استفاده می شود. این می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله رژیم غذایی، استرس، انگل ها و مشکلات گوارشی باشد.

آنفولانزای اسب: آنفولانزای اسب یک بیماری تنفسی بسیار مسری است که می تواند باعث تب، سرفه و ترشحات بینی شود. این بیماری بیشتر از طریق تماس مستقیم با اسب های آلوده منتقل می شود.

ویروس هرپس اسبی (EHV): EHV ویروسی است که می تواند باعث بیماری تنفسی، سقط جنین و بیماری عصبی در اسب شود. این بیماری می تواند از طریق تماس مستقیم با اسب های آلوده یا از طریق تجهیزات آلوده منتقل شود.

لامینیتیس: لامینیت التهاب دردناک بافت هایی است که سم اسب را به استخوان متصل می کند. این می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله چاقی، پرخوری و عدم تعادل هورمونی باشد.

گورم : استرانگلز یک عفونت باکتریایی بسیار مسری است که می تواند باعث تب، سرفه و تورم غدد لنفاوی در اسب شود. از طریق تماس مستقیم با اسب های آلوده یا از طریق تجهیزات آلوده منتقل می شود.

ویروس نیل غربی: ویروس نیل غربی یک بیماری منتقله از پشه است که می تواند باعث تب، ضعف و علائم عصبی در اسب شود. با واکسن قابل پیشگیری است.

بیماری لایم: بیماری لایم یک بیماری منتقله از کنه است که می تواند باعث تب، لنگش و علائم عصبی در اسب شود. با کنترل منظم کنه و واکسن قابل پیشگیری است.

EPM (Equine Protozoal Myeloencephalitis): EPM یک بیماری عصبی است که توسط یک انگل تک یاخته ایجاد می شود. این می تواند باعث طیف وسیعی از علائم عصبی، از جمله ضعف، آتاکسی و تحلیل عضلانی شود. از طریق اپوسوم ها، میزبان قطعی انگل پخش می شود.

اینها تنها تعدادی از بیماری‌هایی هستند که می‌توانند اسب‌ها را درگیر کنند. اگر مشکوک هستید که اسب شما بیمار است، مهم است که برای تشخیص و درمان مناسب با دامپزشک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *