اسب

بیماری های مسری و کشنده اسب ها

بیماری های مسری و کشنده اسب ها

بیماری طاعون اسبی

اصطلاح “طاعون اسب” از نظر تاریخی به بیماری بسیار مسری و کشنده اسب ها، بیماری اسب آفریقایی (AHS) اشاره دارد. AHS توسط یک ویروس ایجاد می شود و توسط پشه های گزنده گونه های Culicoides منتقل می شود. این بیماری در کشورهای جنوب صحرای آفریقا بومی است و می تواند سایر اسب ها مانند الاغ، قاطر و گورخر را نیز درگیر کند.

AHS می تواند تظاهرات بالینی متعددی داشته باشد، از جمله اشکال تنفسی، قلبی و مختلط. فرم تنفسی شایع ترین است و معمولاً منجر به تب، سرفه و ترشحات بینی می شود. شکل قلبی می تواند باعث تورم سر، گردن و بدن شود و اغلب منجر به مرگ ناگهانی می شود. فرم مخلوط می تواند با ترکیبی از علائم تنفسی و قلبی تظاهر کند.

درمان خاصی برای AHS وجود ندارد و اقدامات پیشگیرانه شامل واکسیناسیون و کنترل ناقل موش است. با این حال، AHS یک بیماری قابل اطلاع است، به این معنی که در صورت مشکوک شدن یا تایید آن، باید به مقامات مربوطه گزارش شود و اقدامات قرنطینه ای سخت برای جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری انجام شود.

توجه به این نکته مهم است که AHS در حال حاضر در آمریکای شمالی وجود ندارد و اقدامات ایمنی زیستی سختگیرانه ای برای جلوگیری از معرفی آن وجود دارد.

بیماری های مسری و کشنده اسب ها
بیماری های مسری و کشنده اسب‌ها می‌تواند به دلیل چندین عامل مختلف ایجاد شود، از جمله باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها. در ادامه به برخی از بیماری های مسری و کشنده اسب ها اشاره می کنیم:
  1. اینفلوآنزای اسب: این بیماری ناشی از ویروسی است که باعث التهاب ریه و عفونت مجاری تنفسی اسب می‌شود. این بیماری ممکن است باعث کاهش فعالیت و عملکرد اسب و حتی مرگ و میر ناشی از اختلال در تنفس شود.
  2. بیماری هپاتیت ویروسی اسب: این بیماری ناشی از ویروسی است که باعث آسیب به کبد اسب می‌شود. این بیماری ممکن است باعث کاهش فعالیت، بی‌اشتهایی و تشنج در اسب شود.
  3. بیماری کلیه ناشی از ویروس EIA: این بیماری ناشی از ویروسی است که باعث کاهش ایمنی بدن اسب می‌شود. این بیماری ممکن است باعث کاهش فعالیت، بی‌اشتهایی و تنگی نفس در اسب شود.
  4. بیماری لگنی-نخاعی اسب: این بیماری ناشی از باکتری است که باعث التهاب مغز و نخاع اسب می‌شود. این بیماری ممکن است باعث تشنج و اختلالات عصبی در اسب شود.
  5. بیماری نورونی اسب: این بیماری ناشی از ویروسی است که باعث التهاب مغز و نخاع اسب می‌شود. این بیماری ممکن است باعث تشنج و اختلالات عصبی در اسب شود.

برای جلوگیری از بیماری های مسری و کشنده در اسب ها، بهتر است به رعایت بهداشت و مراقبت از سلامت اسب ها توجه کنید و در

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *