ضرب المثلهايي كه درباره اسبها وجود داره

مرضیه

Member
اگر تکراری نباشد"از خاندان متمول اسب بخر و از خاندان فقیر زن بگیر!"
تا تو فکر خر کنی ننه ، منو دربدر میکنی ننه!!!" :)

Dr_Ghaffari

Active member
حكايت " آواز خر و رقص شتر"
در روزگاران قديم خري با شتري در دشتي سرسبز زندگي مي كردند . خر هر روز پس از چرا عرعر كنان آواز " خر در چمن " مي خواند و شتر بينوا خر را پند مي داد كه اگر آدميزاده اي صداي خر را بشنود آنها را با خود خواهد برد و ديگر مجبورند تا آخر عمر خرحمالي كنند ! اما "گوش خر بده كار اين حرف نبود " تا اينكه يك روز كه خر آواز مي خواند آدميزاده اي آنها را گرفت تا با خود به آبادي ببرد . در راه به رودخانه اي رسيدند و آدميزاده خر را بر پشت شتر نشاند تا از رودخانه رد شوند . در ميان رود خروشان شتر ايستاد و شروع به رقصيدن كرد و به خر كه بانگ عرعر اعتراضش بلند شده بود گفت :" بعد از آواز خر نوبت رقص شتر است " ! حالا كه ما "بر مركب مراد سوارشديم" چه عيبي دارد بگذار شتر بينوا هم برقصد !

sohrab

Active member
این هم یک ضرب المثل مصور!
کره ی اسب از نجابت در تعاقب می رود / کره ی خر از خریت پیش روي مادر است.

اگر زمانی که عکس را می گرفتم این بیت را شنیده بودم ، نتیجه بهتر می شد.
توضیح اینکه کره خر در حال سبقت از مادر است و کره اسب بواسطه نجابت بیش از حد حسابی از مادر عقب مانده

پیوست ها

• khar.JPG
    khar.JPG
    56.3 کیلوبایت · بازدیدها: 7

مرضیه

Member
خب بخاطر اینکه نگهداری اسب کار پر خرجی است و هر چه در این زمینه بیشتر خرج بشه کیفیت این کار بالاتر خواهد بود واسب سالمتر...

Dr_Ghaffari

Active member
صحبت از شتر كرديم و حرف خر وسط آمد ياد دو بيت از مثنوي مولانا افتادم كه :
"نبيني شتر بر حداي عرب ! چنينش به رقص اندر آرد طرب"
"شترراچوشور و طرب درسراست اگر آدمي را نباشد خر است!"
با اين شعر معلوم مي شود مولوي هم كمي فقط كمي "پالانش كج بوده است" حالا ما نمي دانيم ؛ " خر باشيم يا شتر ؟!"
دوستان مرا ببخشند اگر " پاردم ساييديم " و به جناب مستطاب مولوي جسارت كرديم !

DADAR

Member
سهراب گفت:
این هم یک ضرب المثل مصور!
کره ی اسب از نجابت در تعاقب می رود / کره ی خر از خریت پیش روي مادر است.

اگر زمانی که عکس را می گرفتم این بیت را شنیده بودم ، نتیجه بهتر می شد.
توضیح اینکه کره خر در حال سبقت از مادر است و کره اسب بواسطه نجابت بیش از حد حسابی از مادر عقب مانده

اين هم يک نا نجيبش ببخشيد به موضوع ربطي نداشت اصلاً بيائيد يک تاپيک بذاريم که چرا اسب رو نجيب ميدونن نظرات مختلف زياده

پیوست ها

• 19578484.jpg
    19578484.jpg
    7.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1

مرضیه

Member
اسب حتی در بدترین شرایطش هم پا روی سوارش نمیذاره..."
"دنده رو شتر شکسته ،تاوانش رو خر میده!!"
دکتر شتر هم وارد میدان شد! حالا دوستان میتونن بگن ضرب المثلهای شترکی...!!! :)
دادار جان شاید به دلیل ضرب المثلی که من گفتم، هر چند استثنا هم داره ولی تصویری نیست...!

sohrab

Active member
دادار جان فونت فارسی مبارک (تو فکرم عیدی بهت چی بدم که نداشته باشی)
نا نجیب ها که زیادن
با تاپیک جدید موافقم

Dr_Ghaffari

Active member
كرمانيها يك ضرب المثل دارند كه :" خري كه به خيار بخري مرگش آب است" ! اما اين راهي كه ما مي رويم " رخش رستم نرفته لنگ آيد" !
دوستان خواهش مي كنم ضرب المثلهاي محلي را هم بياوريد . در خصوص نعل تقريبا مثلها را ارسال كرده ام جز تعداد محدودي كه به دلايلي گذاشته ام تا بعدا "نعل به نعل اجرا كنم". از توسن هنوز ضرب المثل ارسال نشده است.از زين كمتر ارسال شده و هنوز زياد مانده است از ركاب و عنان نيز به همچنين "يابو " و " خره " هم مانده كه اصفهانيها استاد هر دوتاشان هستند !خوشحالم رفته رفته دارد مجموعه آبرومندي مي شود ...
اما درباره شتر اگر با خر و اسب همراه باشد ارسال شود نور علي نور است اگر نه از ارسال آن خودداري شود كه موجب اطناب نگردد (اين را از ترس گفتم اينجا "شتر با بارش گم مي شود" )!
حكايتهاي خر هم خالي از لطف نيست مثلا حكايت خري كه در پوست شير رفته بود و از هيبت هياتش همه مي هراسيدند تا آنكه خواست غرش كند و "عرعر از آب در آمد" ! و يا حكايت " خر ملا كتاب مي خواند" و بسياري ديگر...

DADAR

Member
مگر خرت گم شده
فکر ميکنم کنlيه از کار بيهوده و يا اشتباه انجام دادن . دکتر جان اگر اشتباه هست تصحيح بفرماييد لطفا. من اين رو در شيراز شنيدم

Dr_Ghaffari

Active member
به قول شيرازي ها بايد گفت " عمو مگه خرم گم شده " يا " عمو مگه خرت گم شده " اما اين ضرب المثل منحصر به شيراز نمي شود .و در ساير شهرها و استانها كاربرد دارد .اما صداي ماما گاو حسنك بلند شده است كه ما هم هستيم !
" تا نياشد چوب تر ؛ فرمان نگيرد گاو و خر !" حالا جناب مستطاب والا گاو الدوله نه من شير خيالتان راحت شد ؟!
اما ضرب المثل اسبي امروز را هم انگليسي بگويم چرا كه دادار عزيز پايش را كرد تو كفش شيرازي ها!
"A willing horse is run to death"
اما حكايت: " رفتن عاشق در پوست خر " هم بسيار زيباست كه شعر آن را شاعري تقريبا گمنام سروده است و بايد بگردم و در ديوانها بيلبم و ارسال كنم تا همه شما بدانيد عشق واقعي يعني چه !

Dr_Ghaffari

Active member
خر دلدار
روم به جلد خر بارکش که گاه به گاهی مگر نگار بریزد به آخورم پر کاهی
ز سر طویله جانان قدم برون نگذارم چراکه خوشتر ازآن نیست درزمانه پناهی
بیا بیا و بشو بی تکل سوار به پشتم نوازشی خر خود را که خیر بینی الهی
بهای پشکلم از مشک و زعفران بفزاید اگر ز چنگ تو افتد مرا به معده گیاهی
رقیب خواست مرا؛ رم دهد زکوچه دلبر به زیر خا...ام افکند غافلانه کلاهی ..!
اگر زجمع تو خارج شود "خرد"سر دلبر همان لکنده خرموشه رنگ پوزه سیاهی..!
شعر از "محمد حسن کیوان متخلص به خرد و ملقب به عماد الشعرا (1260-1325 قمری)

مرضیه

Member
]مگر خرت گم شده فکر ميکنم کنlيه از کار بيهوده و يا اشتباه انجام دادن . دکتر جان اگر اشتباه هست تصحيح بفرماييد لطفا. من اين رو در شيراز شنيدم
فکر کنم یه چیزی تو مایه های "مگه مغز خر خوردی"باشه ، نه؟!
"ناها خرون چه که ونی چه زعفرون" معادلش به فارسی میشه: جلوی خر چه کاه بریزی و چه زعفران فرقی نمیکنه! کنایه از کسی که قدر خوبی دیگران رو نمیفهمه.
یه ضرب المثل قرقیزی هست که میگه "از یک اسب گرد پدید نمی آید" که باز فکر کنم همون با یک گل بهار نمیشه ی خودمونه

Dr_Ghaffari

Active member
تازه دارد جالب می شود ! " یعنی همان خری که دلم خواست می شود !" این یک مصراع از شعر خودمان است ضرب المثل هم نیست !

Dr_Ghaffari

Active member
از قديم گفته اند : " امير بر سمند و اسير در كمند ".
امروز ياد دوران كودكيمان افتاديم كه مادرمان ما را " خر زخمو " لقب داده بودند ! همواره زخم شيطنت در تن داشتيم . مادرمان هميشه مي گفت :"آتيش به جون گرفته بشين" ! البته " آخور دنيا خر زياد دارد" ولي ما به تنهايي "يك طويله خر" هستيم ! يكي ديگر از دلايلش همين بس كه همواره به ما مي گفتند : " دست خر كوتاه " ما هم هرچه " نعل مي شديم " نمي فهميديم براي چه مي گويند و اين خود يكي از دلايل خريت ماست! به هر حال چه فرقي ميكند " چه مسيحا چه خر !" ما اينيم كه هستيم !

Dr_Ghaffari

Active member
ريش گاوي است ياوه چار اسبه شيب و بالا دوندگي كردن !
هر كه اين خر فراز بام برد ! مي تواند به زير آوردن !
دوستان ضرب المثلهايتان ته كشيد تازه داشتيم گرم مي شديم !

بالا